środa, 31 stycznia 2024

"Nuland stawia Türkiye ultimatum. Urzędnicy amerykańscy oskarżyli Ankarę o zagrażanie bezpieczeństwu NATO poprzez zakup rosyjskiej platformy obrony powietrznej"

 Stany Zjednoczone pozwolą Turcji na powrót do programu myśliwców F-35 jedynie pod warunkiem, że zgodzą się na porzucenie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400, powiedziała pełniąca obowiązki zastępcy sekretarza stanu Victoria Nuland. Amerykański urzędnik zasugerował także, że Waszyngton może nawet znieść sankcje nałożone na swojego sojusznika z NATO, jeśli Ankara okaże się bardziej uległa.

Nuland issues ultimatum to Türkiye
W poniedziałkowej rozmowie z telewizją CNNTurk Nuland powiedział, że Ankarę można będzie sprowadzić z zimna w związku z projektem F-35, jeśli rozwiąże spór po tym, jak Türkiye została wyrzucona z programu w 2019 r. w związku z przejęciem S-400 od Rosji. „Gdybyśmy mogli uporać się z problemem S-400, a bardzo tego chcielibyśmy, Stany Zjednoczone z radością powitałyby Türkiye z powrotem w rodzinie F-35” – stwierdziła.

„Jeśli uda nam się rozwiązać tę kwestię, sprawa CAATSA zniknie i będziemy mogli wrócić do rozmowy na temat F-35” – dodał Nuland, odnosząc się do amerykańskich sankcji wymierzonych w przemysł zbrojeniowy Turcji. Ogłaszając kary CAATSA w 2020 r., Waszyngton oświadczył, że poinformował Ankarę, że zakup S-400 „zagrozi bezpieczeństwu amerykańskiej technologii wojskowej i personelu oraz zapewni znaczne fundusze rosyjskiemu sektorowi obronnemu”, a następnie przypomni swojemu sojusznikowi „o dostępność alternatywnych, interoperacyjnych systemów NATO, które spełnią jego wymagania obronne.”

Wezwał Türkiye do „natychmiastowego rozwiązania problemu S-400”. Choć nie jest jasne, czy Ankara przyjmie ofertę Nuland dotyczącą odejścia od rosyjskiego systemu obrony powietrznej, urzędnicy wcześniej odrzucili ten pomysł, a prezydent Recep Tayyip Erdogan upierał się, że zakup jest „sfinalizowaną transakcją”.

Szef tureckiego przemysłu obronnego Haluk Gorgun dodał później, że jego kraj „tworzy własne systemy obrony powietrznej”, mówiąc, że „nie potrzebujemy S-300 [ani] S-400”. Oprócz wyrzucenia z programu F-35, w ramach którego Ankara wyprodukowała setki części do samolotów, Biały Dom odmówił także zezwolenia na sprzedaż modernizacji F-16 dla tureckich sił powietrznych.

Jednakże urzędnicy amerykańscy zazielenili w zeszłym tygodniu umowę na 79 zestawów modernizacyjnych, choć okaże się, czy posunięcie to oznacza jakąkolwiek szerszą zmianę w polityce USA wobec sojusznika z NATO. „15-dniowy okres rozpoczął się w piątkowy wieczór. Po 15 dniach ten okres powiadamiania zakończy się i wtedy przystąpimy do wdrożenia” – kontynuował Nuland.

„Jak rozumiem, modernizacja zaczyna się natychmiast. Szczerze mówiąc, nie wiem na pamięć, kiedy nowe samoloty będą gotowe, ale oczywiste jest, że dla USA priorytetem dla Turcji jest jak najszybsze pozyskanie tych samolotów. Wyższy rangą dyplomata amerykański zasugerował następnie, że niedawne głosowanie Ankary za członkostwem Szwecji w NATO przypieczętowało porozumienie, stwierdzając: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Türkiye przyłączyła się do nas, mówiąc „tak” Szwecji”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/591571-turkiye-f35-sanctions-nuland/

Brak komentarzy:

"Oni kłamią, my wiemy, że kłamią, a oni wiedzą, że my wiemy, że kłamią"

  "Wiemy, że kłamią. Wiedzą, że kłamią. Wiedzą, że my wiemy, że kłamią. Wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że wiedzą, że kłamią. A jedn...