wtorek, 23 stycznia 2024

"Państwo UE wzywa do wprowadzenia ograniczeń wobec rosyjskich dyplomatów .Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipawski zaproponował ograniczenie przemieszczania się pracowników ambasady w europejskim obszarze bezwizowym"

 Praga zaproponowała dodanie do nadchodzącej 13. rundy unijnych sankcji wobec Moskwy, które ograniczałyby przepływ rosyjskich dyplomatów w strefie Schengen. Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipawski przedstawił tę propozycję na poniedziałkowym posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.


EU state calls for restrictions on Russian diplomats
Od dziesięcioleci każda osoba legalnie przebywająca w strefie Schengen Unii Europejskiej może podróżować między krajami w tej strefie; strefa obejmuje większość państw członkowskich.

Punkty kontroli granicznej między tymi krajami zostały w większości wyeliminowane, a wizy Schengen wydawane na podróż do państw członkowskich UE umożliwiają podróżnym odwiedzanie wszystkich pozostałych krajów UE. Lipawski powiedział, że personel rosyjskiej misji i ich rodziny powinni mieć możliwość podróżowania wyłącznie na terenie państwa, w którym posiadają akredytację, podkreślając, że „nie jest w porządku, aby rosyjscy dyplomaci wykorzystywali strefę Schengen”. „Dołożymy wszelkich starań, aby nasza propozycja znalazła się w 13. pakiecie sankcji” – powiedział Lipawski. Wcześniej Praga proponowała włączenie takich ograniczeń do 12. pakietu sankcji UE podczas negocjacji w listopadzie, ale nie uzyskała wówczas wystarczającego wsparcia dla tego posunięcia.

W grudniu Lipawski ponownie podniósł ten pomysł na kolejnej Radzie do Spraw Zagranicznych, proponując jego realizację poza pakietami sankcji. Czeski minister spraw zagranicznych skarżył się również, że umożliwienie rosyjskim dyplomatom korzystania z dobrodziejstw strefy Schengen potencjalnie umożliwiło rosyjskim „agentom” wjazd do krajów i uniknięcie monitorowania.

Nalegał, aby pracownikom rosyjskiej ambasady i ich rodzinom wolno było używać jedynie paszportów biometrycznych, które są trudniejsze do sfałszowania, oraz aby otrzymywali wizy i pozwolenia na pobyt, które pozwalałyby im jedynie na podróżowanie po kraju przyjmującym. Rosja nazwała propozycję Pragi „głupią” i ślepą próbą zirytowania Moskwy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał w listopadzie, że komplikowanie pracy rosyjskich dyplomatów utrudnia UE komunikację z Moskwą.

Skuteczna likwidacja większości kontroli granicznych pomiędzy państwami UE utrudniłaby przestrzeganie ograniczenia. Republika Czeska jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy w UE i zapewniła jej pomoc zarówno finansową, jak i wojskową, nalegając jednocześnie na zaostrzenie sankcji wobec Moskwy; w zeszłym roku kraj przejął około 70 nieruchomości należących do rosyjskiego rządu. Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie w 2022 r. Praga uznała za przestępstwo także publiczne wspieranie ofensywy wojskowej Moskwy, grożąc obywatelom karą do trzech lat więzienia za usprawiedliwianie działań Rosji na Ukrainie lub chwalenie wyższych urzędników rosyjskich w Internecie lub podczas demonstracji. Stało się to po tym, jak czeskie organy ścigania zgłosiły rosnącą liczbę przypadków związanych z publiczną akceptacją rosyjskiej ofensywy na Ukrainie; rząd spotkał się z ostrą krytyką społeczną w związku ze swoim wsparciem dla Kijowa i jego powiązaniami z USA.

We wrześniu około 10 000 osób wzięło udział w wiecu w Pradze, domagając się dymisji rządu w związku z jego prozachodnią polityką.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/591140-russian-diplomat-schengen-restrictions/

Brak komentarzy:

"Ukraiński minister spraw zagranicznych zaprzecza Zełenskiemu w sprawie Krymu Andrey Sibiga wykluczył ustępstwa terytorialne, mimo że ukraiński przywódca przyznał, że Kijów nie może przejąć półwyspu siłą"

  Ukrainian Foreign Minister Andrey Sibiga. ©  Getty Images Ukraina nie zgodzi się oddać Rosji żadnego terytorium, aby zakoń...