wtorek, 2 stycznia 2024

"Wojna, do czego się przydaje? – Zyski kompleksu wojskowo-przemysłowego."(video)

 

Biznes wojenny kwitnie z powodu napięć geopolitycznych wywołanych w ciągu ostatnich kilku lat, a globalne wydatki wojskowe wzrosły w zeszłym roku do rekordowego poziomu ponad 2,2 biliona dolarów, zgodnie z analizą Financial Times. Ich analiza nie obejmuje jednak izraelskiego ataku na Gazę, który rozpoczął się w październiku 2023 r., kiedy to na gęsto zaludnioną Strefę Gazy zrzucano średnio 1000 bomb dziennie, co już teraz jest jednym z najbardziej niszczycielskich we współczesnej historii.

Wojna, do czego się przydaje?

"Wojna, do czego się przydaje?" zapytał Edwin Starr podczas śpiewania antywojennego utworu o wojnie w Wietnamie "Absolutnie nic" było odpowiedzią piosenkarza na jego własne pytanie, piosenka kontynuuje "Gardzę, bo to oznacza zniszczenie niewinnych istnień" [...] "To nic innego jak łamacz serc – przyjaciel tylko dla przedsiębiorcy pogrzebowego, Wojna jest wrogiem całej ludzkości." Z pewnością zdecydowana większość populacji zgodziłaby się z tekstem Wojny?

Nieżyjący już Daniel Ellsberg, analityk wojskowy i znany działacz antywojenny, z pewnością by to zrobił. "To stary łaciński slogan, Cui Bono, kto na tym korzysta? Cofając się aż do wojen, które można by wymienić w ubiegłym wieku" – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery w kwietniu 2022 roku.

Daniel Ellsberg był tak "przepełniony poczuciem winy" z powodu wojny w Wietnamie, że w 1971 roku ujawnił prasie 7000-stronicowe, ściśle tajne opracowanie Pentagonu, ujawniające lata oficjalnych kłamstw na temat zaangażowania wojskowego Stanów Zjednoczonych w wojnę.

Sygnalista, który zmarł latem 2023 r., powiedział, że "wojna jest bardzo opłacalna dla ludzi, którzy dostarczają tę broń, aby ją kontynuować", ale miał nadzieję, że rewelacje z tzw. "The Pentagon Papers" mogą zmienić sposób, w jaki świat postrzega wojnę.

Strażnik Daniel-Ellsberg -wywiad-pentagon-papers-50-years

Jednak wojna trwa, pomimo tego, jak niektórzy z nas mogą ją postrzegać, po prostu dlatego, że inni widzą ją inaczej i oczywiście będą patrzeć na nią inaczej, gdy będą zajmować się wojną, która przynosi sowite zyski. W tej chwili "portfele zamówień największych światowych firm obronnych są bliskie rekordowych poziomów" – wynika z nowej analizy Financial Times.

Co więc zmieniło się w związku z rewelacjami Pentagon Papers? "Absolutnie nic"

Poniższy artykuł pokazuje, jak opłacalna była wojna w ciągu ostatnich kilku lat dla niektórych i został napisany przez Bretta Wilkinsa, autora Common Dreams

Biznes wojenny kwitnie, ponieważ zamówienia rosną w czołowych światowych firmach zbrojeniowych

Zamówienia w wielu największych światowych firmach zbrojeniowych są "bliskie rekordowego poziomu" z powodu rosnących napięć geopolitycznych w ostatnich latach, ujawniła analiza opublikowana w środę przez Financial Times.

Londyńska gazeta przeanalizowała portfele zamówień 15 największych światowych producentów broni i stwierdziła, że ich łączne zaległości wynosiły 777,6 mld USD na koniec 2022 r., co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2020 r.

Według FT:

Dynamika trendu utrzymała się w 2023 roku. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku – według najnowszych dostępnych kompleksowych danych kwartalnych – łączne zaległości w tych firmach wyniosły 764 miliardy dolarów, zwiększając ich przyszły potok prac, ponieważ rządy nadal składały zamówienia.

Utrzymujące się wydatki pobudziły zainteresowanie inwestorów tym sektorem. Globalny benchmark dla akcji branży [członka Chartered Institute for Securities & Investment] wzrósł o 25% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Europejski indeks giełdowy Stoxx wzrósł w tym samym okresie o ponad 50%.

Firmy private equity, w tym BlackRock, Vanguard, Capital Group i State Street, są dominującymi lub głównymi udziałowcami większości firm zbrojeniowych analizowanych przez FT. Ci spekulanci z Wall Street są "tymi, którzy napędzają nieustanne wojny, aby utrzymać swój zbankrutowany system finansowy", według Międzynarodowego Instytutu Schillera, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.

"W USA budżet obronny wynosił 858 miliardów dolarów w 2023 roku i szybko zmierza w kierunku 1 biliona dolarów rocznie" – podał instytut w zeszłym tygodniu. "Tymczasem nasze autostrady i linie kolejowe, nasze mosty i tunele, nasze szpitale i szkoły się rozpadają. Reszta świata również desperacko potrzebuje amerykańskiej technologii i dóbr kapitałowych, aby pomóc w swoim rozwoju, współpracując z Chinami i Rosją, zamiast popychać planetę w kierunku III wojny światowej przeciwko nim.

Dążenie Zachodu do uzbrojenia obrony ojczyzny Ukrainy przed trwającą rosyjską inwazją i okupacją odegrało znaczącą rolę w gwałtownym wzroście zamówień na broń.

Na przykład Hanwha Aerospace, największy południowokoreański producent broni, odnotował największy wzrost nowych zamówień – FT twierdzi, że jego portfel zamówień wzrósł z 2,4 mld USD w 2020 r. do 15,2 mld USD pod koniec ubiegłego roku – głównie dzięki sprzedaży haubic samobieżnych K-9 krajom dostarczającym broń Ukrainie.

Rheinmetall, niemiecka firma produkująca czołgi podstawowe Panther, prawie podwoiła swoje zaległości z 14,8 mld USD do 27,9 mld USD, również w dużej mierze ze względu na sprzedaż związaną z Ukrainą.

Jednak wiele z nabrzmiałych zaległości firmy pochodzi sprzed wojny w Ukrainie, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku.

"Rzeczywistość jest taka, że czas realizacji polityki, budżetów i składania zamówień jest tak długi, że inwazja sprzed prawie dwóch lat dopiero pojawia się w zamówieniach i ledwo w przychodach, z wyjątkiem kilku specjalistów o krótszym cyklu, takich jak Rheinmetall" – powiedział FT Nick Cunningham, analityk w firmie ubezpieczeniowej Agency Partners.

Izraelski atak na Gazę – który rozpoczął się w październiku i już jest jednym z najbardziej niszczycielskich we współczesnej historii, ze średnio 1000 bomb zrzucanych dziennie na gęsto zaludniony pas – nie jest uwzględniony w analizie FT, ale jest dobrodziejstwem dla producentów broni i w dużej mierze powodem, dla którego oczekuje się, że zeszłoroczne rekordowe zaległości osiągną nowe szczyty w 2023 r. i później.
Jak donosił Common Dreams na początku tego roku, globalne wydatki wojskowe wzrosły w zeszłym roku do rekordowego poziomu ponad 2,2 biliona dolarów, według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem

N











Nawiasem mówiąc, "War" został pierwotnie nagrany przez The Temptations, ale prawdopodobnie nie byli wystarczająco odważni, aby go wydać i wydawać się być politycznym. (Przewracanie oczami)

Użyte zdjęcie tytułowe to pociski przechwytujące firmy Lockheed Martin prezentowane na dorocznym spotkaniu i wystawie Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych w 2016 r. w Walter E. Washington Convention Center w Waszyngtonie.

Wykorzystane źródło: Brett Wilkins – Common Dreams


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...