Biznes wojenny kwitnie z powodu napięć geopolitycznych wywołanych w ciągu ostatnich kilku lat, a globalne wydatki wojskowe wzrosły w zeszłym roku do rekordowego poziomu ponad 2,2 biliona dolarów, zgodnie z analizą Financial Times. Ich analiza nie obejmuje jednak izraelskiego ataku na Gazę, który rozpoczął się w październiku 2023 r., kiedy to na gęsto zaludnioną Strefę Gazy zrzucano średnio 1000 bomb dziennie, co już teraz jest jednym z najbardziej niszczycielskich we współczesnej historii.
Wojna, do czego się przydaje?
"Wojna, do czego się przydaje?" zapytał Edwin Starr podczas śpiewania antywojennego utworu o wojnie w Wietnamie "Absolutnie nic" było odpowiedzią piosenkarza na jego własne pytanie, piosenka kontynuuje "Gardzę, bo to oznacza zniszczenie niewinnych istnień" [...] "To nic innego jak łamacz serc – przyjaciel tylko dla przedsiębiorcy pogrzebowego, Wojna jest wrogiem całej ludzkości." Z pewnością zdecydowana większość populacji zgodziłaby się z tekstem Wojny?
Nieżyjący już Daniel Ellsberg, analityk wojskowy i znany działacz antywojenny, z pewnością by to zrobił. "To stary łaciński slogan, Cui Bono, kto na tym korzysta? Cofając się aż do wojen, które można by wymienić w ubiegłym wieku" – powiedział w wywiadzie dla Al Jazeery w kwietniu 2022 roku.
Daniel Ellsberg był tak "przepełniony poczuciem winy" z powodu wojny w Wietnamie, że w 1971 roku ujawnił prasie 7000-stronicowe, ściśle tajne opracowanie Pentagonu, ujawniające lata oficjalnych kłamstw na temat zaangażowania wojskowego Stanów Zjednoczonych w wojnę.
Sygnalista, który zmarł latem 2023 r., powiedział, że "wojna jest bardzo opłacalna dla ludzi, którzy dostarczają tę broń, aby ją kontynuować", ale miał nadzieję, że rewelacje z tzw. "The Pentagon Papers" mogą zmienić sposób, w jaki świat postrzega wojnę.
Jednak wojna trwa, pomimo tego, jak niektórzy z nas mogą ją postrzegać, po prostu dlatego, że inni widzą ją inaczej i oczywiście będą patrzeć na nią inaczej, gdy będą zajmować się wojną, która przynosi sowite zyski. W tej chwili "portfele zamówień największych światowych firm obronnych są bliskie rekordowych poziomów" – wynika z nowej analizy Financial Times.
Co więc zmieniło się w związku z rewelacjami Pentagon Papers? "Absolutnie nic"
Poniższy artykuł pokazuje, jak opłacalna była wojna w ciągu ostatnich kilku lat dla niektórych i został napisany przez Bretta Wilkinsa, autora Common Dreams
Biznes wojenny kwitnie, ponieważ zamówienia rosną w czołowych światowych firmach zbrojeniowych
Zamówienia w wielu największych światowych firmach zbrojeniowych są "bliskie rekordowego poziomu" z powodu rosnących napięć geopolitycznych w ostatnich latach, ujawniła analiza opublikowana w środę przez Financial Times.
Londyńska gazeta przeanalizowała portfele zamówień 15 największych światowych producentów broni i stwierdziła, że ich łączne zaległości wynosiły 777,6 mld USD na koniec 2022 r., co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2020 r.
Według FT:
Dynamika trendu utrzymała się w 2023 roku. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku – według najnowszych dostępnych kompleksowych danych kwartalnych – łączne zaległości w tych firmach wyniosły 764 miliardy dolarów, zwiększając ich przyszły potok prac, ponieważ rządy nadal składały zamówienia.
Utrzymujące się wydatki pobudziły zainteresowanie inwestorów tym sektorem. Globalny benchmark dla akcji branży [członka Chartered Institute for Securities & Investment] wzrósł o 25% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Europejski indeks giełdowy Stoxx wzrósł w tym samym okresie o ponad 50%.
Firmy private equity, w tym BlackRock, Vanguard, Capital Group i State Street, są dominującymi lub głównymi udziałowcami większości firm zbrojeniowych analizowanych przez FT. Ci spekulanci z Wall Street są "tymi, którzy napędzają nieustanne wojny, aby utrzymać swój zbankrutowany system finansowy", według Międzynarodowego Instytutu Schillera, think tanku z siedzibą w Waszyngtonie.
"W USA budżet obronny wynosił 858 miliardów dolarów w 2023 roku i szybko zmierza w kierunku 1 biliona dolarów rocznie" – podał instytut w zeszłym tygodniu. "Tymczasem nasze autostrady i linie kolejowe, nasze mosty i tunele, nasze szpitale i szkoły się rozpadają. Reszta świata również desperacko potrzebuje amerykańskiej technologii i dóbr kapitałowych, aby pomóc w swoim rozwoju, współpracując z Chinami i Rosją, zamiast popychać planetę w kierunku III wojny światowej przeciwko nim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz