środa, 14 lutego 2024

"Czołowi europejscy bankierzy mają tajny klub – FT. Institut International d’Etudes Bancaires powstał po II wojnie światowej w celu zacieśnienia więzi między instytucjami finansowymi"

 Jak wynika z raportu Financial Times, od ponad siedmiu dekad tajna i niezwykle wpływowa organizacja dwa razy w roku gromadzi szefów największych europejskich banków w luksusowych hotelach i pałacach królewskich na całym kontynencie, aby omówić między innymi kwestie dotyczące globalnego kształtowania polityki. w poniedziałek.


Top European bankers have secret club – FT
W artykule podkreślono, że istnienie Institut International d’Etudes Bancaires (IIEB) jest ledwie znane poza jego członkami, grupa nie ma strony internetowej, a programy jej posiedzeń nie są podawane do wiadomości publicznej.

Według doniesień członkowie są zniechęcani do dzielenia się szczegółami dyskusji.

„To nie jest jak Davos, gdzie każdy może się wkupić” – powiedział FT jeden z długoletnich członków, pod warunkiem zachowania anonimowości.

„To naprawdę ekskluzywne rozwiązanie” – dodał. Niektórzy członkowie narzekali na brak przejrzystości w grupie, która została utworzona, aby zachęcać do zacieśnienia więzi między bankami w czasie napięć geopolitycznych i wyzwań dla stabilności finansowej w całej Europie.

„Byliśmy członkami przez dziesięciolecia, kiedy organizacja miała na celu zbliżenie europejskich banków do siebie” – powiedział FT Par Boman, prezes szwedzkiego banku Handelsbanken.

„Ale po kryzysie finansowym poczuliśmy, że jego ekstrawagancja i brak przejrzystości nie odpowiadają naszym wartościom”. Jak wynika z raportu, IIEB został założony w Paryżu w 1950 roku przez szefów czterech pożyczkodawców z całego kontynentu – Crédit Industriel et Commercial, Union Bank of Switzerland, Société Générale de Belgique i Amsterdamsche Bank.

Celem było regularne prowadzenie dyskusji na wysokim szczeblu na temat rozwoju sytuacji w sektorze bankowym, a także gospodarce i systemie monetarnym. Omawiane tematy podobno odzwierciedlały obawy europejskich bankierów w pewnych okresach.

Na przykład w latach pięćdziesiątych było to tworzenie filii w byłych koloniach, natomiast w latach sześćdziesiątych uwaga zwróciła się na globalną rolę dolara amerykańskiego, problemy z systemem sztywnych kursów walut z Bretton Woods i zagrożenie Amerykańskie przejęcia europejskich banków.

Pod koniec stulecia dyskusje IIEB skupiały się bardziej na wpływie euro, rosnącym rynku instrumentów pochodnych oraz transakcjach fuzji i przejęć pomiędzy dużymi bankami, jak napisał FT. „Ponieważ europejscy pożyczkodawcy znajdują się pod presją poprawy swoich słabych wycen – w ostatnich latach pozostali daleko w tyle za swoimi amerykańskimi rywalami pod względem rentowności – a kontynent przygotowuje się na długo zapowiadaną falę zawierania transakcji transgranicznych, IIEB wkracza w jeden ze swoich najważniejszych okresów od chwili jego powstania po drugiej wojnie światowej” – napisano w gazecie. Według FT IIEB jest nie tylko forum wymiany pomysłów, na którym czołowi finansiści Europy mogą wymieniać pomysły, ale także elitarnym klubem towarzyskim, w którym przez trzy dni małżonkowie bankierów mogą uczestniczyć w uroczystych kolacjach, prywatnych wycieczkach po zabytkach i ekskluzywnych zakupach wycieczki. W raporcie wskazano, że pomimo wagi omawianych tematów w mediach prawie nie pojawiały się informacje na temat działalności IIEB podczas jego ponad siedmiu dekad istnienia.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/business/592372-european-bankers-secret-club/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...