sobota, 10 lutego 2024

"Hiszpania: Oddziały prewencji policji zostały użyte do stłumienia protestów rolników"(video)

 Od wtorku w całej Hiszpanii trwają protesty rolników. Wczoraj ogłosili, że dziś zabiorą swój protest do siedziby Partii Socjalistycznej w Madrycie. Rząd zapowiedział, że rozmieści oddziały prewencji, aby uniknąć blokowania dróg przez rolników, tak jak robili to przez poprzednie cztery dni.

Tymczasem wczoraj użytkownicy mediów społecznościowych szeroko dzielili się nagraniami przedstawiającymi agresję policji wobec protestujących. Wielu twierdzi, że nie są to zwykli policjanci, ale raczej członkowie Eurogendfor.

Drugiego dnia protestów rolników EuroNews poinformowało, że protesty, w których wzięło udział kilka tysięcy osób na traktorach i innych pojazdach, nie zostały poparte przez trzy główne organizacje rolnicze w Hiszpanii.

Rolnicy zablokowali drogi w całej Hiszpanii trzeci dzień z rzędu, a główne związki zawodowe rolników dołączyły do demonstracji. France 24 poinformowała, że niektóre z czwartkowych akcji zostały zorganizowane przez trzy główne hiszpańskie związki rolnicze: Asaja, Coag i UPA.

"Niektóre demonstracje przerodziły się w przepychanki, gdy policja wkroczyła, aby usunąć blokady drogowe, co spowodowało kilka aresztowań, a ministerstwo spraw wewnętrznych zwiększyło do 19 całkowitą liczbę zatrzymanych od początku protestów" – napisała France 24.

Wczoraj, czwarty dzień blokowania ulic w całym kraju, protesty skoncentrowały się wokół północnych miast Oviedo, Pampeluny i Saragossy, a traktory zablokowały kilka ulic miasta i dróg dojazdowych. W wielu miejscach rolnicy kontynuowali protesty przez całą noc - donosi ABC News.

Tymczasem w mediach społecznościowych w piątek poniższy film był szeroko udostępniany przez ludzi komentujących, że członkowie Eurogendfor są wykorzystywani przeciwko protestującym. Na przykład wideo zostało udostępnione na Twitterze z komentarzem: "Pojawiły się doniesienia, że UE wysłała swoją europejską paramilitarną policję Eurogendfor, aby zmiażdżyć rolników w Granadzie".











Czy UE wysłała swoją europejską paramilitarną policję Eurogendfor, aby zmiażdżyć rolników w Granadzie w Hiszpanii?

Inne udostępniane filmy również budzą obawy dotyczące wdrożenia Eurogendfor, takie jak TEN tweet i poniższy tweet.

Inny użytkownik Twittera sugeruje, że agresywna taktyka stosowana przez policję w powyższych filmach nie jest działaniami krajowych sił policyjnych. Tłumaczenie komentarza, który towarzyszy poniższemu filmowi, brzmi: "Murcja Hiszpania, policja ustawiła blokady ulic, które rolnicy z łatwością omijają. Hiszpańska policja niewiele robi i pozwala im robić swoje. Wyraźnie po czyjej są stronie. Eurogendfor, wręcz przeciwnie, walczą, więc jako laik możesz dostrzec różnicę".

Dla porównania z nieformalnościami noszonymi przez policję na powyższych filmach, niektórzy w mediach społecznościowych udostępniają poniższe zdjęcie zaczerpnięte z artykułu o funkcjonariuszach Eurogendfor szkolących Policję Narodową Ukrainy ("NPU") w 2016 roku. Jednak do zdjęcia nie dołączono żadnego opisu i wydaje się, że mężczyźni na zdjęciu to funkcjonariusze NPU, a nie Eurogendfor.

Wyciągamy taki wniosek z dwóch powodów. Po pierwsze, ukraińskie godło na mundurach. Po drugie, w artykule stwierdzono, że na Ukrainę wyjechało czterech oficerów Eurogendforu. Inne zdjęcie w tym samym artykule pokazuje około 15 podobnie umundurowanych mężczyzn w tle, z których większość na poniższym obrazku jest poza kadrem.

Pomimo tego, że Eurogendfor wyraźnie stwierdza, że jest on wykorzystywany wyłącznie w celu stabilizacji obszarów kryzysowych i konfliktowych poza Unią Europejską (zob. następna sekcja), jeśli Eurogendfor został użyty przeciwko hiszpańskim rolnikom, nie byłby to pierwszy raz w Unii Europejskiej.

W 2018 r. uważano, że Eurogendfor został wykorzystany podczas protestu we Francji. Opiera się to na relacjach naocznych świadków o obecności pojazdów opancerzonych z flagą Unii Europejskiej lub obcymi emblematami oraz o tym, że niektórzy ludzie widzieli i rozpoznawali emblemat Eurogendfor – niebieską broń z mieczem i mottem "Lex Paciferat" (pol. Prawo czyni pokój).

Grupa rolników ogłosiła wczoraj plany zebrania się w Madrycie na sobotni protest w pobliżu siedziby Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sáncheza.

Według Europa Press, w obliczu możliwości "rajdu traktorów" przed siedzibą PSOE, minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska ostrzegł, że "nie pozwolą" na to, aby protesty z jazdą traktorami i blokadami dróg, które miały miejsce w kilku miejscach, dotarły do siedziby PSOE.

El Mundo poinformował, że setki funkcjonariuszy Policyjnej Jednostki Interwencyjnej (UIP), lepiej znanej jako policja prewencji, zostaną rozmieszczone w Madrycie i Valladolid, aby uniknąć blokad dróg ogłoszonych na dziś, który będzie piątym dniem protestów rolników.

Oczekuje się, że demonstracje będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach, a duży protest w Madrycie zaplanowano na 21 lutego 2024 roku.

W ostatnich dniach doszło do innych protestów w takich krajach jak Francja, Polska i Grecja. Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, już w ciągu ostatnich kilku tygodni poczyniła ustępstwa wobec rolników w sprawie przepisów dotyczących ochrony środowiska, dotacji i zwolnień, a w tym tygodniu zdecydowała się odłożyć na półkę plany zmniejszenia o połowę stosowania pestycydów.

Minister spraw zagranicznych Belgii Hadja Lahbib, która obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, powiedziała w środę, że przepisy regulujące rolnictwo "muszą zostać ponownie ocenione w świetle obecnych realiów".

Aktualne informacje o protestach w Hiszpanii można przeczytać na stronie Europa Press TUTAJ lub El Mundo TUTAJ. Strony internetowe są w języku hiszpańskim z opcją tłumaczenia.

Co to jest Eurogendfor?

Eurogenfor na Twitterzepobrano 9 luty 2024

Europejskie Siły Żandarmerii ("EUROGENDFOR") to europejskie siły szybkiego reagowania, w skład których wchodzą elementy kilku europejskich sił policyjnych i żandarmerii. Eurogendfor ma za zadanie wykonywać zadania policyjne w ramach operacji zarządzania kryzysowego. Jednak, jak podaje powyższy profil na Twitterze, operacje te dotyczą obszarów poza Unią Europejską.

Na stronie internetowej EUROGENDFOR czytamy: "EUROGENDFOR jest oferowany jako operacyjny, wstępnie zorganizowany, solidny i możliwy do szybkiego rozmieszczenia zasób, zdolny do wykonywania wszystkich zadań policyjnych. EUROGENDFOR może być oddany głównie do dyspozycji UE, ONZ, OBWE, NATO i innych organizacji międzynarodowych lub koalicji ad hoc.

Oficjalnie akronim organizacji jest pisany wielkimi literami, "EUROGENDFOR", jednak dla ułatwienia użyliśmy nazwy własnej, "Eurogendfor".

Poniżej znajdują się fragmenty artykułu zatytułowanego "Żandarmeria europejska, od ich początków do europejskich sił żandarmerii" opublikowanego w The CoESPU Magazine, nr 4, 2020.

Żandarmeria została – jednoznacznie – ustanowiona jako siły policyjne powołane do zapewnienia solidnych, profesjonalnych rozwiązań w odpowiedzi na coraz częstsze potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Ich personel rekrutował się głównie z najlepszych jednostek sił zbrojnych, dzięki czemu cechowała go dyscyplina, profesjonalizm i poświęcenie. Od momentu powstania żandarmeria nadal działa dla ludności i w jej obrębie, oferując wszechstronny zestaw możliwości, zakorzenionych w ich wojskowym zapleczu. Takie podejście okazało się łatwe do zastosowania w przypadku rozmieszczenia za granicą, gdzie ludność jest zagrożona przed, w trakcie i po konfliktach lub kryzysach.

Wspólne płaszczyzny, tradycje i doświadczenia europejskich żandarmerii zostały następnie zebrane wraz z utworzeniem Europejskich Sił Żandarmerii ("EUROGENDFOR"). Inicjatywa ta oferuje siły policyjne o statusie wojskowym, zdolne do wykonywania wszystkich zadań policyjnych (policyjnych) w ramach misji zapobiegania konfliktom, misji pokojowych i humanitarnych oraz operacji zarządzania kryzysowego poza granicami Unii Europejskiej, w ramach dowolnej struktury dowodzenia (wojskowej lub cywilnej).

Żandarmeria to siły policyjne o "statusie wojskowym", w większości wzorowane na żandarmerii francuskiej.

"Status wojskowy" nadaje żandarmerii przynależność zarówno do Ministerstwa Obrony, jak i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Niektóre z sił żandarmerii Eurogendfor są samodzielnymi siłami zbrojnymi, podobnie jak tradycyjne, podległymi Ministerstwu Obrony i Sztabowi Generalnemu Obrony, podczas gdy inne podlegają tylko Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Niezależnie od przynależności hierarchicznej, wykonując cywilne obowiązki policyjne, wszyscy oni podlegają zwierzchnictwu funkcjonalnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Pierwszym formalnym krokiem w kierunku ustanowienia Eurogendfor była deklaracja intencji uzgodniona przez Francję, Włochy, Niderlandy, Portugalię i Hiszpanię na spotkaniu ministrów obrony w dniu 17 września 2004 r. w Noordwijk (Holandia).

W dniu 18 października 2007 r. w Velsen w Holandii podpisano traktat ustanawiający Eurogendfor. Do pięciu krajów założycielskich dołączyła Rumunia, a później Polska. Do organizacji należą również Turcja i Litwa, które mają status obserwatora i partnera.

Siły Eurogendfor są zdefiniowane w Traktacie z Velsen jako: "Personel sił policyjnych o statusie wojskowym przydzielony przez strony do Eurogendfor w celu wypełnienia misji lub ćwiczenia, po przekazaniu władzy, oraz ograniczona liczba innego personelu wyznaczonego przez Strony do roli doradczej lub wspierającej".

W związku z tym siły Eurogendfor nie są siłami rezerwowymi (lub przydzielonymi na stałe), ponieważ są tworzone ad hoc w zależności od rodzaju misji, która ma być wykonana.

Od momentu powstania Eurogendfor był rozmieszczany, pod egidą głównych organizacji międzynarodowych, na różnych teatrach działań, takich jak Bośnia i Hercegowina, Afganistan, Haiti, Republika Środkowoafrykańska, Libia, Niger i Mali.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://expose-news.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...