Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski przyznał, że jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin namawiał go do zaprzestania działań wojennych w Donbasie w 2019 r. Dodał, że miał wówczas poważne obawy, że dyplomacja zamrozi konflikt, ale go nie rozwiąże.
Przemawiając na niedzielnej konferencji prasowej, Zełenski zrelacjonował bezpośrednie spotkanie z Putinem w Paryżu w grudniu 2019 r., które odbyło się kilka miesięcy po jego wyborze.
Według Zełenskiego odbył on długą rozmowę z Putinem, który „ciągle podnosił kwestię zawieszenia broni”.
Prezydent Ukrainy oświadczył, że powiedział przywódcy Rosji, że na dłuższą metę to nie zadziała, zaznaczając, że rzeczywiście tak się stało.
Przypomniał, że rozmawiając z Putinem, wyraził swoje wątpliwości co do porozumień mińskich – które miały na celu zakończenie działań wojennych w Donbasie – „ponieważ… wycofywanie wojsk wzdłuż linii kontaktu nie przynosi skutku”.
Twierdził, że pokazał Putinowi dane, z których wynika, że postęp jest za mały i za powolny. „Pokazałem mu, że spędzimy 20 lat na wycofywaniu wojsk”.
Zełenski stwierdził, że oznacza to, że konflikt w Donbasie pozostanie zamrożony na wiele lat, dodając, że on i Putin „targowali się” w tej sprawie od dawna.
Za pośrednictwem Niemiec i Francji nieistniejące już porozumienia mińskie z 2014 i 2015 roku miały na celu powstrzymanie działań wojennych w Donbasie i nadanie obwodom donieckim i ługańskim specjalnego statusu w państwie ukraińskim.
Spotkanie Zełenskiego i Putina w 2019 r. odbyło się w formacie normandzkim z udziałem przywódców Niemiec i Francji.
W tym czasie negocjacje poczyniły pewne postępy, a strony osiągnęły porozumienie w sprawie wycofania wojsk w Donbasie i wymiany jeńców.
Rosja oskarżyła jednak Ukrainę o niezastosowanie się do porozumień mińskich, twierdząc, że był to jeden z kluczowych powodów rozpoczęcia operacji wojskowej przeciwko Kijówowi.
Były prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko przyznał, że głównym celem Kijowa było wykorzystanie zawieszenia broni do kupienia czasu i „stworzenia potężnych sił zbrojnych”, co zostało później powtórzone przez byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Francji Francois Hollande’a.
Jesienią 2022 r., kilka miesięcy po zakończeniu konfliktu na Ukrainie, dwa regiony Donbasu i dwa inne byłe terytoria ukraińskie większością głosów głosowały w referendach za przyłączeniem się do Rosji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/593166-putin-zelensky-donbass-ceasefire/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz