poniedziałek, 26 lutego 2024

"CIA zbudowała na Ukrainie rozległą antyrosyjską siatkę szpiegowską – NYT .Jak podaje gazeta, amerykańska agencja wywiadowcza pomogła Kijówowi w utworzeniu 12 tajnych baz wzdłuż granicy"

 Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) zamieniła Ukrainę w jeden ze swoich głównych atutów w szpiegowaniu Rosji w ciągu dziesięciu lat, jakie minęły od zamachu stanu na Majdanie w 2014 r., jak ujawnił „New York Times” w swoim niedzielnym artykule.


CIA has built vast anti-Russian spy network in Ukraine – NYT
Amerykańscy specjaliści sfinansowali i zorganizowali sieć tajnych baz na terytorium byłego państwa radzieckiego oraz włączyli Kijów do „tajnej koalicji” przeciwko Moskwie, podaje gazeta, cytując szereg obecnych i byłych urzędników w USA, na Ukrainie i Europę. Na Ukrainie znajduje się obecnie co najmniej 12 tajnych baz szpiegowskich zlokalizowanych w pobliżu granicy z Rosją, które gromadzą wszelkiego rodzaju informacje na temat Rosji, a także koordynują ataki dronów i sieć agentów rzekomo działających na terytorium Rosji. Dziennikarzom NYT udało się odwiedzić jedną z takich wysuniętych baz operacyjnych, zlokalizowaną w podziemnym bunkrze.

Reporterzy podali, że miejsce to służyło do podsłuchiwania rosyjskiej komunikacji wojskowej i nadzorowania ataków dronów na terytorium Rosji.

Baza została sfinansowana i wyposażona przez CIA, podał NYT, cytując wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego wywiadu, generała Siergieja Dworeckiego. Amerykański wywiad szczególnie wyposażył bazę w sprzęt komunikacyjny i duże serwery komputerowe – powiedział generał NYT, dodając, że bunkier był używany do włamywania się do satelitów Rosji, Białorusi i Chin. Według gazety CIA i inne amerykańskie agencje wywiadowcze dostarczały także Ukrainie informacji na temat ruchów rosyjskich wojsk i ataków rakietowych w trakcie trwającego konfliktu między Moskwą a Kijowem. Aktywna współpraca między służbami wywiadowczymi obu krajów rozpoczęła się niemal natychmiast po zamachu stanu na Majdanie w 2014 r. i od tego czasu Kijów stał się „jednym z najważniejszych partnerów wywiadowczych Waszyngtonu przeciwko Kremlowi” – podaje gazeta. Władze ukraińskie po zamachu stanu aktywnie zabiegały o aprobatę Ameryki, przekazując im w szczególności rosyjskie tajemnice, ponieważ USA nie były zainteresowane aktywami, które nie mogłyby dostarczyć żadnych wartościowych informacji wywiadowczych na temat Moskwy, podaje NYT. W 2015 roku ówczesny szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Walerij Kondratiuk podczas spotkania z zastępcą szefa placówki CIA w Kijowie przekazał plik ściśle tajnych akt, w tym informacje na temat Floty Północnej Marynarki Wojennej Rosji i projektów atomowych okrętów podwodnych. Rok wcześniej ówczesny szef ukraińskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego (SBU) Walentin Naliwajczenko, mianowany przez władze po zamachu stanu, zwrócił się do lokalnych szefów CIA i MI6, prosząc o trójstronne partnerstwo i pomoc odbudować swoją służbę od zera. W 2016 r. CIA rozpoczęła szkolenie elitarnej ukraińskiej jednostki komandosów znanej jako Jednostka 2245. Według NYT generał Kirill Budanow, który obecnie stoi na czele ukraińskiego wywiadu wojskowego, jest także byłym członkiem wyszkolonej przez CIA Jednostki 2245. Amerykańscy szpiedzy przeprowadzili także specjalistyczne szkolenia członków V Zarządu – jednostki paramilitarnej utworzonej przez Kijów do działań przeciwko Rosji.

Członkowie tego oddziału uderzeniowego brali udział w kilku głośnych zabójstwach w Donbasie, w tym w zabójstwie dowódcy Arsena Pawłowa znanego również jako „Motorola”, który w 2016 r. został wysadzony w windzie – podaje NYT. Istnienie jednostki zabójczej ujawnił także Nalivaichenko w osobnym wywiadzie dla „The Economist” we wrześniu 2023 r. Agenci amerykańskiego wywiadu odegrali także kluczową rolę w reakcji Kijowa na rozpoczęcie rosyjskiej operacji wojskowej w lutym 2022 r. Agenci CIA pozostali w określonym miejscu na zachodniej Ukrainie, podczas gdy Stany Zjednoczone ewakuowały swój personel z kraju przed konfliktem. „Bez nich nie mielibyśmy możliwości przeciwstawienia się Rosjanom” – powiedział NYT Iwan Bakanow, inny były szef SBU. Moskwa wielokrotnie wskazywała na zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa narodowego wynikające ze wzmożonej aktywności USA na terytorium Ukrainy oraz aspiracji Kijowa do NATO.

Jako jeden z powodów rozpoczęcia operacji wojskowej w lutym 2022 roku podała także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa Rosji, zaś Kijów utrzymywał, że działania Moskwy były „całkowicie niesprowokowane”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593155-cia-spy-network-ukraine-russia/

Brak komentarzy:

FrankenSkies:" Program smug chemicznych i jego wpływ na całe życie na Ziemi"

  FrankenSkies to film dokumentalny wydany w 2017 roku, skupiający się na geoinżynierii słonecznej lub chemtrails i jej wpływie na każdą żyw...