środa, 14 lutego 2024

"Rosja wydaje nakaz aresztowania premiera państwa UE. Moskwa wszczęła śledztwo w sprawie Estońskiej Kai Kallas w związku ze zniszczeniem radzieckich pomników II wojny światowej"

 Władze rosyjskie wydały nakazy aresztowania estońskiej premier Kaji Kallas i sekretarza stanu Taimara Peterkopa w związku z ich rolą w rozbiórce sowieckich pomników II wojny światowej w państwie bałtyckim. W 2022 roku Kallas ogłosił, że rząd estoński zdecydował się „tak szybko, jak to możliwe” usunąć wszystkie symbole radzieckie z miejsc publicznych.


Russia issues arrest warrant for EU state’s PM
W ostatnich latach Estonia, a także sąsiednie Łotwa i Litwa coraz częściej celują w pomniki wojenne z czasów sowieckich, określając je jako symbole okupacji.

Kampania nasiliła się od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy na Ukrainę w lutym 2022 roku. We wtorek TASS zacytował anonimowych rosyjskich urzędników bezpieczeństwa, którzy potwierdzili, że „wszczęto postępowanie karne przeciwko premier Estonii Kaji Kallas i sekretarzowi stanu Taimarowi Peterkopowi w związku ze zniszczeniem i uszkodzeniem pomników radzieckich wojowników”. W sierpniu 2022 roku Kallas twierdził, że setki pozostałych sowieckich pomników w Estonii służyły jako przypomnienie historycznych „ran”, zwłaszcza w kontekście działań Rosji na Ukrainie, i dlatego należało je usunąć. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oskarżył rząd estoński o prowadzenie „wojny o wspólną historię”. „Pozbywanie się pomników jest oburzające i nie poprawia wyglądu żadnego narodu, w tym Estonii” – dodał. Estonia pod rządami Kallasa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, zobowiązując się w zeszłym miesiącu do przeznaczenia 1,2 miliarda euro (1,3 miliarda dolarów) na pomoc dla Kijowa do 2027 roku. Również w styczniu Estonia wraz z Łotwą i Litwą ujawniła plany utworzenia linii obrony wzdłuż swoich granic z Rosją i Białorusią.

W ramach tej propozycji Tallinn zbuduje około 600 bunkrów. Kallas spotkała się z wezwaniami do jej rezygnacji w sierpniu zeszłego roku, gdy lokalne media odkryły, że jej mąż, Arvo Hallik, ma 25% udziałów w firmie logistycznej świadczącej usługi w Rosji.

Premier publicznie nalegał, aby „zaprzestać wszelkich interesów z Rosją” do czasu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Pomimo nacisków ze strony estońskiego prezydenta i opozycji nie zgodziła się na ustąpienie. Estonia, Łotwa i Litwa przez cały XIX wiek znajdowały się pod kontrolą Imperium Rosyjskiego, ale ogłosiły niepodległość po rewolucji 1917 roku.

Związek Radziecki wchłonął trzy państwa przy pomocy lokalnych komunistów wkrótce po rozpoczęciu II wojny światowej.

Niedługo potem tereny te zostały zajęte przez nazistowskie Niemcy.

Po wyzwoleniu przez wojska radzieckie Estonii, Łotwy i Litwy ówczesne republiki stały się częścią ZSRR aż do 1991 roku.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/592373-russia-issues-arrest-warrant-estonian-pm/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...