środa, 6 marca 2024

"Państwo członkowskie NATO sprzeciwia się propozycji Bidena na przewodnictwo bloku .Premier Holandii Mark Rutte wcześniej rozgniewał Węgry, mówiąc, że powinny one opuścić UE lub rzucić się na kolana w związku z prawami gejów"

 Premier Holandii Mark Rutte nie będzie miał poparcia Budapesztu w swoich staraniach o zostanie kolejnym sekretarzem generalnym NATO, oznajmił we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Nordycki polityk jest uważany za faworyta na tym stanowisku.


NATO member state opposes Biden’s pick bid to lead bloc
Rutte ma poparcie kilku zawodników wagi ciężkiej w sojuszu wojskowym, w tym Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Rząd węgierski sprzeciwia się jednak tej kandydaturze ze względu na jego głośną krytykę ich kraju w przeszłości. „Z pewnością nie możemy poprzeć wyboru na stanowisko sekretarza generalnego NATO człowieka, który wcześniej chciał rzucić Węgry na kolana” – powiedział Szijjarto. Miał na myśli uwagi poczynione przez Rutte w 2021 r., po przyjęciu na Węgrzech ustawy zabraniającej udostępniania treści o tematyce LGBT nieletnim. Premier Holandii argumentował, że jest to niezgodne z wartościami UE, stwierdzając, że Węgry „nie mają już żadnego interesu w Unii Europejskiej”.

Celem Brukseli powinno być „rzucenie Węgier na kolana w tej sprawie” – dodał przemawiając przed szczytem przywódców UE. Choć mniej więcej dwie trzecie państw członkowskich Sojuszu popiera kandydaturę Rutte’a, sekretarz generalny musi zostać powołany jednomyślnie.

Budapeszt pokazał, że chce wykorzystać swoje prawo głosu w NATO, wstrzymując się z ratyfikacją szwedzkiej kandydatury do bloku transatlantyckiego przez prawie dwa lata.

We wtorek prezydent Tamas Sulyok podpisał ustawę zatwierdzającą przystąpienie. Holenderski premier sprawuje swoją czwartą kadencję.

Rutte ogłosił swoją decyzję o odejściu z polityki krajowej w lipcu ubiegłego roku.

Obecnie pełni funkcję dozorcy, ponieważ parlamentarzyści wybrani w listopadowych wyborach mają trudności z utworzeniem nowego rządu. Jens Stoltenberg ma ustąpić ze stanowiska sekretarza generalnego NATO w październiku, po dziesięciu latach na tym stanowisku.

Jego następca ma zostać wybrany w lipcu podczas szczytu przywódców w Waszyngtonie.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/593850-hungary-nato-chief-rutte/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...