Do wyłomu, który wymusił ewakuację, doszło w pobliżu starej części miasta, na południe od rzeki. Wcześniej tego dnia odkryto dwa wycieki w grobli we wschodniej części miasta.
Na miejsce wysłano ekipę konserwacyjną, która naprawiła szkody.
Władze lokalne przestrzegły również mieszkańców, aby zebrali dokumenty i niezbędne rzeczy i udali się do ośrodków tymczasowego zakwaterowania. W ostatnich dniach w regionie wystąpiły ulewne deszcze i powodzie, w wyniku których poziom wody na rzece Ural w pobliżu Orska wzrósł prawie o metr wyżej niż zwykle.
Z powodu podnoszącego się poziomu wody zamknięto ponad 100 dróg i 47 mostów. Władze lokalne obwiniają za powódź splot czynników, w tym gwałtowny wzrost temperatury topniejący śnieg z gór Uralu.
Wypływ ze zbiornika Iriklinsky, który służył do regulacji rzeki, podobno pobił wszelkie rekordy i wyniósł 2150 metrów sześciennych na sekundę – choć to wciąż za mało, aby poradzić sobie z napływem 2533 metrów sześciennych na sekundę.
Według stanu na piątek około 1100 budynków mieszkalnych i 3734 domów jednorodzinnych w 57 osiedlach w 23 gminach zostało dotkniętych powodzią, a 1663 osoby zostały ewakuowane, w tym 421 dzieci. Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych wysłało do Orska dwa samoloty ze specjalnym wyposażeniem i ponad 100 personelem, aby pomóc złagodzić zagrożenie.
Wśród sprzętu znalazło się 20 łodzi i pompa zdolna wypompować do 350 litrów wody na sekundę. Orsk to drugie co do wielkości miasto w regionie, położone w pobliżu granicy rosyjsko-kazachstańskiej.
Założone w 1735 roku miasto pierwotnie nosiło nazwę Orenburg.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz