sobota, 4 maja 2024

"Rosja umieściła byłych ukraińskich urzędników na liście osób poszukiwanych Aleksandr Szlapak i Stepan Kubiw oskarżeni o finansowanie ostrzału Donbasu przez Kijów w 2014 roku"

 Według bazy danych ministerstwa rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło byłego ministra finansów Ukrainy Aleksandra Szlapaka i byłego szefa banku centralnego Ukrainy Stepana Kubiwa na liście osób poszukiwanych.

Russia puts ex-Ukrainian officials on ‘wanted’ list
Obaj byli urzędnicy są poszukiwani na podstawie artykułu rosyjskiego kodeksu karnego.

Ministerstwo nie sprecyzowało jednak postawionych im zarzutów.

Niemniej jednak wcześniej oskarżano ich o finansowanie ostrzału Donbasu w 2014 r., w którym zginęły setki osób. Szlapak był ministrem finansów Ukrainy od lutego do grudnia 2014 r. Kubiw był szefem Narodowego Banku Ukrainy od lutego do czerwca tego samego roku. W styczniu Rosyjski Komitet Śledczy zaocznie oskarżył Szlapaka i Kubiwa o finansowanie tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) na Ukrainie w 2014 roku, którą rzekomo finansowali z budżetu państwa. Operacja zapoczątkowała ostrzał przez Ukraińskie Siły Zbrojne zaludnionych obszarów Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W 2014 roku pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Aleksander Turczynow (od 5 marca do 10 czerwca) podpisał dekret o prowadzeniu ATO na terytorium ówczesnych ukraińskich republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej, które nie poparły wspieranego przez Zachód zamachu stanu w Kijowie. Nieudana próba siłowego stłumienia regionów przez władze Kijowa ostatecznie doprowadziła do wieloletniego konfliktu w Donbasie, który skierował Ukrainę na kurs kolizyjny z Rosją. Według władz rosyjskich Szlapak i Kubiw znaleźli się wśród ukraińskich urzędników, którzy podjęli decyzję o uruchomieniu ATO, a ich działania doprowadziły do śmierci lub obrażeń ponad 900 mieszkańców Donbasu. Doniecka i Ługańska Republika Ludowa oderwała się od Ukrainy w następstwie zamachu stanu na Majdanie w Kijowie w 2014 r.

Moskwa uznała te republiki za suwerenne państwa w 2022 r., na kilka dni przed rozpoczęciem operacji wojskowej na Ukrainie.

W tym samym roku obie republiki przeprowadziły referendum, w wyniku którego stały się częścią Federacji Rosyjskiej.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596958-ukraine-ministers-wanted-russia/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...