sobota, 4 maja 2024

"UE musi podjąć decyzję o odesłaniu Ukraińców do domu – główny doradca Zełenskiego .Należy podjąć jednolitą decyzję co do tego, co zrobić z osobami unikającymi poboru do wojska, powiedział Michaił Podoliak"

 Państwa członkowskie UE muszą podjąć wspólną decyzję w sprawie repatriacji Ukraińców, którzy uchylają się od poboru do wojska, oświadczył najstarszy doradca prezydenta Władimira Zełenskiego Michaił Podoliak.

EU must decide on sending Ukrainian men home – Zelensky’s top adviser
W czwartek przekazał te uwagi lokalnym mediom.

W ostatnich tygodniach Kijów wielokrotnie podnosił kwestię poboru do wojska, zmagając się z niedoborami kadrowymi na polu walki. „Zdecydowanie potrzebujemy jednolitej europejskiej decyzji w tej sprawie.

To dziwne, że [Ukraina] krwawi, podczas gdy młodym ludziom udało się wyjechać i nie wspierać swojego kraju” – powiedział Podoliak. W jego uwagach nawiązała do stanowiska prezentowanego wcześniej przez jednego z kluczowych zwolenników Kijowa, czyli Polskę.

Na początku tygodnia polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział również, że blok 27 państw powinien podjąć wspólną decyzję w tej sprawie. „To bardzo ważne, o tym rozmawialiśmy, że są to rozwiązania na szczeblu europejskim i wiem, że rozmowy na ten temat między Ukrainą a Brukselą, między Kijowem a Brukselą trwają” – powiedział minister podczas konferencji prasowej w dniu Wtorek.

Rozwiązania na poziomie europejskim „zapewnią pełną skuteczność tego działania” – dodał. Kosiniak-Kamysz powiedziała, że Warszawa jest gotowa współpracować z Kijowem, jeśli ten formalnie zwróci się o pomoc w staraniach o pobór większej liczby personelu służby. Wydaje się jednak, że w samej Polsce nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie, gdyż minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził, że pomysł odesłania na Ukrainę uchodźców kwalifikujących się do poboru jest „etycznie niejednoznaczny”. Według unijnej agencji Eurostat szacunkowo w UE mieszka obecnie 4,3 miliona Ukraińców, z czego co najmniej 860 000 to mężczyźni w wieku poborowym.

Uchodźcy byli ostatnio świadkami rosnącej presji ze strony swojego kraju, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie zawiesiło nawet usługi konsularne w związku z radykalną reformą mobilizacji, która ma wejść w życie w tym miesiącu. Nowa i kontrowersyjna ustawa mobilizacyjna obniża wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat, znacznie rozszerza uprawnienia oficerów poborowych i wprowadza różnorodne ograniczenia dla osób uchylających się od poboru do wojska.

Został podpisany przez Zełenskiego w kwietniu, po przyjęciu go przez parlament kraju po miesiącach obrad.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/596966-eu-ukrainian-draft-dodgers/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...