sobota, 4 maja 2024

"Stan wolności prasy na świecie"

 AUTOR: TYLER DURDEN

SOBOTA, MAJ 04, 2024 - 05:20 AM

Dziś opublikowano Światowy Indeks Wolności Prasy 2024, opracowany przez Reporterów bez Granic (RSF). W tym roku agencja zwraca uwagę na "niepokojący spadek poparcia i poszanowania autonomii mediów oraz wzrost presji ze strony państwa lub innych podmiotów politycznych". Wynika to z faktu, że spośród pięciu wskaźników wykorzystanych do sporządzenia rankingu, to właśnie wskaźnik polityczny spadł najbardziej, ze średnim spadkiem na świecie wynoszącym 7,6 punktu.




Spośród 180 analizowanych krajów i terytoriów, w około 138 miejscach większość respondentów stwierdziła, że aktorzy polityczni w ich krajach byli zaangażowani w kampanie dezinformacyjne lub propagandowe. Zaangażowanie to zostało określone jako "systematyczne" w 31 krajach.

Autorzy raportu podkreślają również brak woli politycznej na poziomie międzynarodowym do egzekwowania ochrony dziennikarzy, ze szczególnym uwzględnieniem wojny w Strefie Gazy, która od października 2023 r. charakteryzuje się rekordową liczbą naruszeń wobec dziennikarzy i mediów. Według raportu, ponad 100 palestyńskich reporterów zostało zabitych przez Siły Obronne Izraela, w tym co najmniej 22 w trakcie prowadzenia działalności dziennikarskiej.

Patrząc na szersze trendy, ten wykres, autorstwa Anny Fleck ze Statista, pokazuje, że 36 krajów zostało wymienionych w najgorszej kategorii w indeksie - gdzie istnieje "bardzo poważna" sytuacja prasy.

Infographic: The State of World Press Freedom | Statista

Więcej infografik znajdziesz na stronie Statista

49 krajów należy do kategorii "trudnych", a 50 do grupy "problematycznej", podczas gdy 45 ma "zadowalającą" lub "dobrą" sytuację. Norwegia po raz kolejny znalazła się na szczycie listy, zajmując pierwsze miejsce ósmy rok z rzędu, a za nią plasują się Dania i Szwecja.

Ostatnie trzy kraje, uważane za najbardziej represyjne dla prasy, to Afganistan (pozycja 178), Syria (179) i Erytrea (180). W raporcie czytamy: "Dwa ostatnie kraje stały się strefami bezprawia dla mediów, z rekordową liczbą dziennikarzy zatrzymanych, zaginionych lub przetrzymywanych jako zakładnicy".

Stany Zjednoczone zajęły 55. miejsce w 2024 roku, spadając o dziesięć pozycji. RSF zauważa, że kraj doświadcza rosnącej nieufności do mediów, częściowo spowodowanej antagonizmem ze strony urzędników politycznych, a także zdarzają się przypadki nalotów lokalnych organów ścigania na redakcje.

Reporterzy bez Granic opracowują ten indeks corocznie od 2002 roku. Agencja opracowała nową metodologię w 2021 roku z pomocą panelu ekspertów ze świata mediów i świata akademickiego. W tym roku przeanalizowano 180 krajów i terytoriów w oparciu o pięć wskaźników obejmujących kontekst polityczny, ramy prawne, kontekst gospodarczy, kontekst społeczno-kulturowy i bezpieczeństwo.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Brak komentarzy:

"Rosyjskie media zakazały eksponowania symboli narodowych podczas igrzysk olimpijskich Te same ograniczenia dotyczą widzów i fanów sportu uczestniczących w Letnich Igrzyskach w Paryżu"

  Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zakazał dziennikarzom relacjonującym tegoroczne Letnie Igrzyska w Paryżu eksponowania symboli nar...