Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski znalazł się w sobotę na liście osób poszukiwanych rosyjskiego MSW. Dokładne przestępstwo, o które jest mu zarzucane, pozostaje niejasne.
Na stronie internetowej ministerstwa widnieje informacja, że ukraiński prezydent jest poszukiwany na podstawie artykułu rosyjskiego kodeksu karnego i zawiera jego pełne imię i nazwisko oraz zdjęcie, a także datę i miejsce urodzenia.
Nie ujawniono żadnych danych na temat toczącego się przeciwko niemu postępowania karnego.
Do zdarzenia doszło dzień po tym, jak szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksandr Litwinienko również znalazł się na liście osób poszukiwanych przez Rosję.
W marcu przejął to stanowisko od swojego poprzednika Aleksieja Daniłowa. Również w tym przypadku nie podano żadnych szczegółów dotyczących opłat.
W kwietniu Litwinienko stwierdził, że konieczne jest przeprowadzenie ataków dronów w głąb terytorium Rosji, aby wywrzeć „presję” na Moskwę.
Określił tę taktykę jako kluczowy element strategii Kijowa.
Moskwa wielokrotnie oskarżała Kijów o stosowanie metod terrorystycznych w trakcie trwającego konfliktu między obydwoma sąsiadami.
W zeszłym miesiącu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że groźby Zełenskiego zniszczenia rosyjskiej infrastruktury cywilnej są dowodem terrorystycznych zamiarów jego rządu.
Pieskow ustosunkował się do wypowiedzi prezydenta dotyczących Mostu Krymskiego, który stał się już celem dwóch poważnych ataków bombowych, z których każdy spowodował śmierć kilku cywilów.
W sobotę na liście poszukiwanych znalazł się także były prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko.
Ponownie, na razie nie podano do wiadomości publicznej żadnych szczegółów dotyczących toczącej się z nim sprawy.
Poroszenko objął urząd w czerwcu 2014 r., po zamachu stanu po Majdanie Ukraiński rząd użył siły militarnej, próbując stłumić rebelię w obwodach donieckim i ługańskim.
To on podpisał także Porozumienia Mińskie, mające na celu pojednanie Kijowa z dwiema republikami Donbasu, które odmówiły uznania po zamachu stanu rządu.
W 2023 roku Poroszenko twierdził, że porozumienia służą zyskaniu dodatkowego czasu na uzbrojenie Ukrainy. Były prezydent powiedział, że zwrócił się do NATO, aby przygotować się na konflikt, zamiast postępować zgodnie z pokojowym planem działania określonym w Porozumieniach Mińskich.
W piątek na rosyjskiej liście osób poszukiwanych znaleźli się także były minister finansów Ukrainy Aleksandr Szlapak i były szef banku centralnego Ukrainy Stepan Kubiw.
Chociaż szczegóły ich spraw karnych pozostają niejasne, Rosyjski Komitet Śledczy już wcześniej oskarżył obu byłych urzędników o finansowanie militarnych represji Kijowa wobec Donbasu w 2014 roku.
Operacja ta zapoczątkowała ostrzał zaludnionych obszarów Doniecka i Ługańska przez Siły Zbrojne Ukrainy Republiki Ludowe.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/596991-zelensky-put-wanted-list/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz