poniedziałek, 13 maja 2024

"Ujawniono plany poborowe Niemiec – media Oczekuje się, że minister obrony narodowej oficjalnie przedstawi reformy projektu systemu na początku czerwca"

 Niemieckie Ministerstwo Obrony przygotowało kilka propozycji reformy poboru do wojska, aby zaradzić chronicznym niedoborom personelu w siłach zbrojnych, jak podała w tym tygodniu gazeta Die Welt. Oczekuje się, że minister Boris Pistorius wybierze jedno z nich i oficjalnie przedstawi je na początku czerwca – podaje gazeta.

Germany’s conscription plans revealed – media
Pistorius po raz pierwszy poruszył kwestię przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w zeszłym miesiącu, przedstawiając ambitny plan reformy wojska, mającej na celu lepsze przygotowanie Niemiec na potencjalny konflikt zbrojny. „Rozważaliśmy przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej” – powiedział wówczas minister, nie podając szczegółów planów.

Niemcy zniosły usługę obowiązkową w 2011 r. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Obrony rzekomo przedstawiło Pistoriusowi trzy opcje do rozważenia – podał tygodnik „Die Welt”, powołując się na wewnętrzne dokumenty ministerstwa.

Pierwsza, „najbardziej ostrożna”, jak czytamy w artykule, ma na celu „wykorzystanie wszelkich możliwości ochotniczej służby wojskowej”. W pierwszym planie wszyscy młodzi ludzie, którzy ukończą 18. rok życia, muszą zarejestrować się w wojsku i otrzymać materiały promocyjno-informacyjne dotyczące służby w Niemieckich Siłach Zbrojnych – Bundeswehrze.

Mogą wówczas dobrowolnie wypełnić ankietę dotyczącą swojego stanu psychicznego i fizycznego oraz motywacji do służby wojskowej.

Osoby chętne do wstąpienia do armii przejdą następnie procedury konsultacji i oceny. Opcja ta została opisana jako wymagająca jedynie niewielkich zmian prawnych, a jednocześnie „znacząca pod względem czasu, personelu i finansów”, ale potencjalnie nieodpowiednia do zaspokojenia potrzeb w zakresie rekrutacji armii, które według Die wynoszą od „30 000 do 40 000” personelu rocznie. Obrzęk. W przypadku drugiej opcji rejestracja i wypełnienie formularza byłyby obowiązkowe dla wszystkich niemieckich mężczyzn w wieku co najmniej 18 lat.

Z kobietami kontaktowało się również wojsko, ale na zasadzie dobrowolności.

Następnie wojsko niemieckie wybierało wymaganą liczbę poborowych zgodnie z ich potrzebami i wymaganiami sprawnościowymi rekrutów. Model ten „jest oceniany przez ministerstwo jako odpowiedni z punktu widzenia planowania kadrowego, aby zniwelować obecne deficyty w zaspokajaniu potrzeb” – stwierdził Die Welt, cytując dokumenty ministerstwa. „Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej to silny sygnał polityczny dla naszych partnerów w Europie, rywali systemowych i w sojuszu” – głosi także podobno dokument. Takie zmiany można by wprowadzić poprzez prostą zmianę prawa, bez konieczności zmiany konstytucji – dodała prasa. Trzecia opcja wprowadziłaby „neutralny pod względem płci” model poboru do wojska i wprowadziłaby obowiązek rejestracji w wojsku i potencjalnym poborze zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Później, jak sugerują dokumenty wojskowe, „można byłoby dyskutować o wprowadzeniu powszechnej służby obowiązkowej” w oparciu o ten model.

Dodatkowo wprowadzona zostanie alternatywna obsługa ze służbami medycznymi lub strażą pożarną.

Urzędnicy ministerstwa określili ten model jako „najbardziej obiecującą opcję pod względem zaspokojenia potrzeb” wojska. Z dokumentów wynika, że w dalszym ciągu wymagałoby to „kompleksowej zmiany podstawy prawnej w celu wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej i poboru do wojska”.

Twórcy reformy podobno przyznają, że wprowadzenie takich zmian „nie byłoby łatwe” ze względu na „wyraźny sceptycyzm”, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Według Die Welt tylko jedna partia – opozycyjna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) – popiera obecnie plany reform. Gazeta dodała, że rządząca koalicja trójpartyjna i kanclerz Olaf Scholz nie są zachwyceni tym pomysłem.

Sam Scholz powiedział w listopadzie 2023 r., że „odwracanie tego wszystkiego nie jest dobrym pomysłem”.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597452-germany-conscription-reform-plans/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...