AUTOR: TYLER DURDEN
Od 1980 roku miały miejsce 383 ekstremalne katastrofy pogodowe lub klimatyczne, w których szkody sięgnęły co najmniej 1 miliarda dolarów. W sumie katastrofy te kosztowały ponad 2,7 biliona dolarów.
Wykres ten, stworzony we współpracy z Krajową Radą Użyteczności Publicznej, autorstwa Jenny Ross z Visual Capitalist, pokazuje, jak te katastrofy nasilają się z każdą mijającą dekadą.
Rosnący niepokój
Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) śledzi każdą katastrofę i szacuje koszty na podstawie takich czynników, jak szkody fizyczne i straty czasu, takie jak przerwy w działalności. Korygują wszystkie koszty o wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, aby uwzględnić inflację.
Zarówno liczba, jak i koszty ekstremalnych katastrof pogodowych wzrosły z czasem. W rzeczywistości, nawet w połowie 2020 roku, liczba katastrof przekroczyła 70% tych, które miały miejsce w całych latach 2010.
Najsilniejsze burze były najczęstsze, odpowiadając za połowę wszystkich katastrof wartych miliardy dolarów od 1980 roku. Jeśli chodzi o koszty, cyklony tropikalne spowodowały lwią część – ponad 50% całości. Huragan Katrina, który uderzył w ląd w 2005 roku, pozostaje najdroższym pojedynczym wydarzeniem z kosztami skorygowanymi o inflację w wysokości 199 miliardów dolarów.
Elektryczność i ekstremalne katastrofy pogodowe
Wraz z nasilającymi się silnymi burzami i innymi klęskami żywiołowymi znacząco wpływa to na energię elektryczną, na której polegają ludzie. Na przykład susze są związane ze spadkiem energii wodnej, która jest ważnym źródłem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w USA.
Klęski żywiołowe mogą również prowadzić do znacznych kosztów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Hawaii Electric stoi w obliczu 5 miliardów dolarów potencjalnych roszczeń odszkodowawczych za pożar w 2023 roku, co stanowi prawie ośmiokrotność jego ochrony ubezpieczeniowej. Pozwy oskarżają firmę o zaniedbania w utrzymaniu infrastruktury, takie jak brak wzmocnienia słupów energetycznych, aby wytrzymać silne wiatry.
Biorąc pod uwagę, że branża użyteczności publicznej stoi w obliczu największego ryzyka związanego z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i katastrofami klimatycznymi, niektóre firmy zaczęły przygotowywać się na takie zdarzenia. Oznacza to podjęcie kroków, takich jak zakopanie linii energetycznych, zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej i modernizacja infrastruktury.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz