Nowe skupienie NATO na regionie Azji i Pacyfiku stanowi zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa wszystkich krajów w regionie, ale także dla Rosji i Moskwa jest zobowiązana zareagować, ostrzegł w czwartek prezydent Władimir Putin.
Rosyjski przywódca przemawiał na konferencji prasowej po spotkaniach ze swoim wietnamskim odpowiednikiem To Lamem w Hanoi, dzień po podpisaniu traktatu o partnerstwie strategicznym z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong-unem w Pjongjangu.
„Widzimy, co dzieje się w Azji, prawda? Tworzy się układ blokowy… NATO już się tam przenosi, jak do stałego miejsca zamieszkania. Stanowi to oczywiście zagrożenie dla wszystkich krajów regionu, w tym Federacji Rosyjskiej. Jesteśmy zobowiązani na to zareagować i tak zrobimy” – zapewnił.
W Wietnamie Putin oznajmił, że Moskwa i Hanoi „wykazały wzajemne zainteresowanie budową niezawodnej i odpowiedniej architektury bezpieczeństwa regionalnego, opartej na zasadach nieużycia siły i pokojowego rozwiązywania sporów, w której nie będzie miejsca na selektywne działania militarne”. -bloki polityczne.”
„Stanowiska Rosji i Wietnamu w tych kwestiach w dużej mierze pokrywają się lub są sobie bliskie” – powiedział Putin.
Rosyjski przywódca zauważył, że rozwój sytuacji na świecie oznacza, że priorytetem jest wzmocnienie współpracy z partnerami, „szczególnie w tych obszarach, które uważamy za ważne, w tym biorąc pod uwagę to, co dzieje się w Azji”.
Rosja zastrzega sobie także prawo do dostarczania broni sojusznikom, gdyż Zachód twierdzi, że może bezkarnie uzbroić Ukrainę i wysłać broń dalekiego zasięgu do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i innych krajów – dodał Putin.
W zeszłym miesiącu, odnosząc się słabo do NATO i innych organizacji zdominowanych przez Zachód, Putin ostrzegł, że region Azji i Pacyfiku „nie jest miejscem dla zamkniętych sojuszy wojskowych i politycznych”, dodając, że zarówno Chiny, jak i Rosja uważają utworzenie takich bloków za „szkodliwe i przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego”.
W 2021 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia nawiązały partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa AUKUS, którego głównym celem jest pomoc Canberze w zakupie okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
Według doniesień Waszyngton próbuje przyspieszyć członkostwo Kanady i Japonii.
Pekin potępił pakt AUKUS jako próbę zbudowania „wersji NATO dla Azji i Pacyfiku”, a rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin argumentował w zeszłym roku, że opiera się on na „mentalności zimnowojennej, która będzie jedynie motywować wyścig zbrojeń, niszcząc międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej i szkodzić stabilności i pokojowi w regionie”.
Na początku tego roku chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również potępiło NATO jako „chodzącą machinę wojenną, która powoduje chaos, gdziekolwiek się pojawi”. Pekin oskarżył blok pod przewodnictwem USA o wtrącanie się w sprawy azjatyckie, nazywając go „strasznym potworem”, który wyciągnął „czarną rękę” w stronę regionu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz