ZDJĘCIE PLIKU: Izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz. © John Lamparski / Getty Images
Rząd izraelski wydalił ośmiu norweskich dyplomatów, którzy stanowili łącznik Oslo z Autonomią Palestyńską (AP) na Zachodnim Brzegu, co jest posunięciem potępionym przez urzędników europejskich.
W czwartek izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz wydał rozkaz odmowy statusu dyplomatycznego Norwegom. Przytoczył niedawne uznanie przez Oslo państwowości palestyńskiej i jego poparcie dla skargi przeciwko wyższym urzędnikom izraelskim, w tym premierowi Benjaminowi Netanjahu, do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK).
Poprzez swoją politykę „Norwegia zdecydowała się nagradzać… morderców i gwałcicieli”, zamiast pomagać Izraelowi w walce z „palestyńskim terroryzmem” i „irańską osią zła” – stwierdził minister, dodając:
„Norwegia prowadzi jednostronną politykę w kwestii palestyńskiej i w związku z tym zostanie wykluczony z jakiegokolwiek zaangażowania w tę sprawę.”
Naród nordycki formalnie uznał Palestynę za państwo pod koniec maja, w ramach posunięcia skoordynowanego z Irlandią i Hiszpanią.
Premier Jonas Gahr Store powiedział, że decyzja ta „wymaga wsparcia dla umiarkowanych sił, które znajdują się na wycofującym się froncie w przedłużającym się i okrutnym konflikcie”.
Sprawa MTK, o której wspomniał Katz, dotyczy rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez izraelskich urzędników, a także przywódców palestyńskiego ugrupowania Hamas w kontekście nalotu bojowników na południowy Izrael w październiku ubiegłego roku oraz reakcji wojskowej Izraela na ten nalot.
W maju prokurator MTK Karim Khan wydał nakazy aresztowania trzech Palestyńczyków i dwóch Izraelczyków, przy czym ostatnim byli Netanjahu i minister obrony Yoav Gallant.
Rząd norweski stwierdził, że skoro Oslo uznaje jurysdykcję sądu, będzie musiało zatrzymać izraelskich ministrów, jeśli mieliby udać się do kraju.
Norwescy dyplomaci stacjonowali w Tel Awiwie i utrzymywali kontakty z AP – organem poróżnionym z Hamasem, który kontroluje Gazę od 2007 roku.
Minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide opisał atak na swój personel jako „ekstremalną akcję, która najpierw i wpływa przede wszystkim na naszą zdolność pomocy ludności palestyńskiej”.
„Dzisiejsza decyzja będzie miała konsekwencje dla naszych stosunków z rządem Netanjahu” – ostrzegł.
„Utrudnianie dyplomatom pracy jest poważną sprawą”.
Komisja Europejska wyraziła solidarność z Norwegią, która nie jest członkiem UE.
W czwartkowym oświadczeniu Josep Borrell, szef polityki zagranicznej UE, zdecydowanie potępił izraelską decyzję i podkreślił, że nie uważa sporu za sprawę dwustronną między państwem żydowskim a Oslo.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602354-israel-expels-norwegian-diplomats/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz