ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Minister spraw zagranicznych Tajwanu Lin Chia-lung © Getty Images / Anadolu / Współpracownik
Najwyżsi urzędnicy ds. polityki zagranicznej Tajwanu odwiedzili w tym tygodniu USA na tajnych spotkaniach znanych jako rozmowy „specjalnego kanału”, donosił Financial Times w czwartek, powołując się na źródła. To pierwsza taka wizyta od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Tajwanu Lai Ching-te w maju.
Chiny sprzeciwiają się kontaktom między Waszyngtonem a Tajpej, nazywając kwestię tajwańską „czerwoną linią”. Pekin wcześniej oskarżył USA o osłabianie polityki Jednych Chin, która stanowi, że Tajwan jest integralną częścią terytorium Chin.
Ludzie znający podróż tajwańskich urzędników do Waszyngtonu powiedzieli, że minister spraw zagranicznych Lin Chia-lung i Joseph Wu, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tajwanu, odwiedzili obszar Waszyngtonu w związku z kanałem, postrzeganym jako „rzadka okazja dla większej grupy wysokich rangą urzędników z obu stron do odbycia szczegółowych rozmów”.
Źródła nie ujawniły miejsca ani czasu dyskusji.
Według raportu USA i Tajwan prowadzą tajne rozmowy na temat „specjalnego kanału” od lat, chociaż ich istnienie zostało ujawnione po raz pierwszy przez FT w 2021 r.
Obie strony utrzymywały kanał w tajemnicy, aby uniknąć krytyki ze strony Chin, podano w raporcie.
Ostatni specjalny kanał odbył się w lutym 2023 r., dodano w raporcie, zauważając, że zgodnie z długotrwałą praktyką ministrowie spraw zagranicznych i obrony Tajwanu nie mogą wjechać do Dystryktu Kolumbii, więc kanał zwykle był prowadzony w obszarze Wielkiego Waszyngtonu.
Randy Schriver, były wysoki rangą urzędnik Pentagonu Azji, powiedział FT, że specjalny kanał był ważny ze względu na „ograniczone kontakty dozwolone z powodu nieoficjalnych relacji”.
Relacje USA-Chiny spadły do nowego minimum po wizycie na Tajwanie w 2022 r. ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
Chiny odpowiedziały, organizując duże ćwiczenia wojskowe, w tym wystrzeliwując rakiety w pobliżu Tajwanu, aby zaprotestować przeciwko wizycie Pelosi.
Chociaż USA oficjalnie uznają Tajwan za część Chin, w ostatnich latach dostarczały wyspie broń, amunicję i sprzęt, aby „odstraszyć” „inwazję” z kontynentu.
USA utrzymują również nieformalne stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Tajpej, które jest również głównym źródłem półprzewodników i chipów dla rynków zachodnich.
USA pomogły ewakuować chińskie siły nacjonalistyczne na Tajwan w 1949 r., po tym jak komuniści odnieśli zwycięstwo w wojnie domowej.
Waszyngton uznał Chińską Republikę Ludową dopiero w 1979 r., traktując w międzyczasie rząd w Tajpej jako „Republikę Chińską”.
Oficjalną polityką Pekinu wobec Tajwanu jest pokojowa reintegracja, chociaż Chiny nie wykluczyły użycia siły w przypadku ogłoszenia niepodległości przez wyspę.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602963-taiwan-us-secret-talks-china/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz