ZDJĘCIE PLIKU: Wydarzenie Tarcza Ojczyzny dla członków policji i służby wojskowej w Zagrzebiu w Chorwacji. © Jurica Galoic / PIXSELL / DeFodi Images Wiadomości za pośrednictwem Getty Images
Chorwacja przywróci obowiązkową służbę wojskową w przyszłym roku, zapowiedział minister obrony kraju Ivan Anusic.
W Zagrzebiu obowiązuje obowiązkowy pobór do wojska, ale praktyka ta została zamrożona w 2008 r., kiedy wprowadzono system oparty na wolontariacie.
Anusic potwierdził w czwartek, że młodzi poborowi będą służyć na takich samych warunkach jak ochotnicy.
„Kadencja potrwa dwa miesiące, [pobór do wojska] rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.” – powiedział minister nadawcy RTL, stwierdzając, że jest to zgodne z zapowiedziami rządu.
Ministerstwo Obrony podwyższyło wynagrodzenia członków służby wojskowej i prowadzi modernizację swojego uzbrojenia, zgodnie z ustaleniami z innymi członkami NATO, dodał Anusic.
Ministerstwo Finansów zgodziło się, że nie należy podejmować takich prób, aby oszczędzać pieniądze na wojsku – podkreślił.
Według chorwackich mediów ministerstwo oczekuje, że wojsko będzie przyjmować od 4 do 4500 poborowych rocznie; będą wzywani co kilka miesięcy w czterech lub pięciu falach i wysyłani do obozów rekrutacyjnych w bazach wojskowych Pozega, Sinj i Knin.
Będą uczyć się podstawowych umiejętności piechoty, ale nie bardziej zaawansowanych zawodów specjalistycznych wymaganych w wojsku.
Mężczyźni, którzy kwalifikują się do służby wojskowej, ale chcą jej uniknąć, mogą uzyskać zwolnienie lekarskie, opóźnienie ze względów akademickich lub pozwolenie na służbę cywilną w ramach sprzeciwu ze względu na przekonania.
Ta ostatnia kategoria otrzyma stanowiska w obronie cywilnej lub będzie uczestniczyć w różnych usługach socjalnych.
Oczekuje się, że ci, którzy to zrobią, będą służyć dwa razy dłużej niż ich odpowiednicy w wojsku i otrzymają mniejsze wynagrodzenie za swoją pracę.
Wolontariusze otrzymują obecnie 900 euro (990 dolarów) miesięcznie.
Podobno poborowi będą płacić tyle samo.
Według statystyk chorwackiego rządu, cytowanych przez prasę, od 2008 r. do końca 2022 r. na ochotnika do szkolenia wojskowego zgłosiło się ogółem 10 327 osób.
W zeszłym roku członek NATO, Łotwa, przywróciła pobór do wojska, twierdząc, że jego wojsko potrzebuje większej siły roboczej i wyszkolonych rezerwistów na wypadek ewentualnego konfliktu z Rosją.
Moskwa nazwała twierdzenia o zamiarze ataku na blok wojskowy pod przywództwem USA „śmiesznymi”.
Waszyngton wykorzystał rzekomą groźbę do usprawiedliwienia pompowania większej pomocy wojskowej na Ukrainę.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602687-croatia-military-conscription-nato/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz