Nicolas Maduro przemawia do mediów w Caracas, Wenezuela, 9 sierpnia 2024 © AFP / Federico Parra
W niedzielę „Wall Street Journal” podał, że amerykańscy urzędnicy zaproponowali wycofanie zarzutów „narkoterroryzmu” wobec Nicolasa Maduro, jeśli prezydent Wenezueli przekaże władzę swoim przeciwnikom politycznym.
Maduro pokonał w zeszłym miesiącu w wyborach prezydenckich wspieranego przez Zachód opozycjonistę Edmundo Gonzaleza Urrutię większością 51,2% do 44,2%, zapewniając sobie trzecią kadencję. Zwolennicy Gonzaleza twierdzą jednak, że głosowanie zostało sfałszowane, a na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone oficjalnie uznały Gonzaleza za prezydenta-elekta Wenezueli.
Według źródeł „Wall Street Journal” Waszyngton próbuje obecnie przekonać Maduro do oddania władzy na rzecz Gonzaleza.
W trakcie tajnych rozmów z powiernikami Maduro Biały Dom zaoferował ułaskawienie prezydentowi Wenezueli i jego sojusznikom, którzy są obecnie poszukiwani w USA pod zarzutem posiadania narkotyków.
Jak podaje gazeta, amerykańscy urzędnicy próbują także nakłonić Brazylię, Meksyk i Kolumbię – których lewicowe rządy są postrzegane jako przychylne Caracas – aby przekonały Maduro do zaakceptowania porozumienia.
Tymczasem sojusznicy Gonzaleza również zaoferowali Maduro gwarancję bezpieczeństwa na wypadek jego ustąpienia.
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych otworzył w 2020 r. akt oskarżenia przeciwko Maduro i kilkunastu wenezuelskim przywódcom politycznym i wojskowym, oskarżając ich o „terroryzm narkotykowy” i wplątując ich w spisek mający na celu „zalanie Stanów Zjednoczonych kokainą”.
Departament Stanu ogłosił nagrodę w wysokości 15 milionów dolarów za informacje prowadzące do aresztowania wenezuelskiego przywódcy oraz nagrody w wysokości do 10 milionów dolarów dla każdego z jego współoskarżonych.
Zarzuty wobec Maduro postawiono po tym, jak poprzednie próby odsunięcia go od władzy nie powiodły się.
Sankcje gospodarcze i zawoalowane groźby interwencji wojskowej ze strony Waszyngtonu były niewystarczające, aby przełamać uścisk Maduro u władzy w 2018 r., natomiast uznanie przez USA przywódcy opozycji Juana Guaido za „tymczasowego prezydenta” Wenezueli w 2019 r. było niczym więcej niż symbolicznym gestem, w przypadku Guaido obecnie mieszka na emigracji w Miami.
Ponieważ wenezuelskie wojsko i siły bezpieczeństwa są nadal lojalne wobec Maduro, źródła WSJ przyznały, że porozumienie w sprawie amnestii jest mało prawdopodobne.
Podobną umowę zaproponowano Maduro podczas tajnych rozmów w Katarze w zeszłym roku – powiedzieli, dodając, że wenezuelski przywódca odmówił dyskusji na temat jakichkolwiek ustaleń, które wiązałyby się z jego opuszczeniem urzędu.
Inauguracja Maduro planowana jest na styczeń. Urzędnicy amerykańscy zaangażowani w tajne rozmowy powiedzieli WSJ, że mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia wcześniej, a gazeta opisała potencjalny powrót Donalda Trumpa do Białego Domu jako punkt nacisku, jaki Stany Zjednoczone mają na Maduro.
Podczas gdy Trump nałożył surowe sankcje na wenezuelski przemysł naftowy i poparł Guaido, prezydent Joe Biden tymczasowo zniósł te kary w zeszłym roku.
Źródła WSJ uważają jednak, że „Maduro nie ufa Waszyngtonowi, niezależnie od tego, kto zamieszkuje Biały Dom”.
Na początku tego miesiąca Maduro oświadczył, że jest skłonny wznowić rozmowy z USA w sprawie łagodzenia sankcji i wymiany więźniów, pod warunkiem, że Waszyngton „powinien trzymać się z daleka od wewnętrznych spraw Wenezueli”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/602457-us-maduro-amnesty-deal/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz