ZDJĘCIE ARCHIWALNE przejścia granicznego Storskog na granicy norwesko-rosyjskiej © Sputnik / Pavel Lvov/Sputnik
Norwegia mogłaby postawić ogrodzenie wzdłuż swojej granicy z Rosją, oświadczyła minister sprawiedliwości Emilie Mehl. Kraj nordycki, który dzieli 198 km granicy ze swoim wschodnim sąsiadem, zainstalował już 200-metrową barierę w 2016 r., powołując się na potrzebę ograniczenia napływu nielegalnych migrantów.
W kwietniu ubiegłego roku pobliska Finlandia rozpoczęła budowę własnego ogrodzenia z siatki stalowej, które ma pokryć około 200 km (125 mil) z 1340 km granicy kraju z Rosją do końca 2026 r.
Helsinki odnotowały wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Rosji od 2022 r. Kraj nordycki oskarżył Moskwę o celowe kierowanie migrantów z krajów takich jak Somalia i Syria na przejścia graniczne.
Rosja odrzuciła te twierdzenia jako „nieudowodnione”.
W sobotę nadawca NRK zacytował Mehl, która powiedziała, że widząc ogrodzenie graniczne wzniesione w sąsiedniej Finlandii, doszła do wniosku, że podobna bariera może być potrzebna również w Norwegii.
„Ogrodzenie graniczne jest bardzo interesujące, nie tylko dlatego, że może działać odstraszająco, ale również dlatego, że zawiera czujniki i technologię, które pozwalają wykryć, czy ludzie zbliżają się do granicy” — powiedziała, zgodnie z raportem.
Minister dodał, że taka bariera mogłaby zostać wzniesiona wzdłuż całej granicy z Rosją, co pozwoliłoby Oslo zamknąć granicę w krótkim czasie.
Kiedy pierwsza taka bariera została wzniesiona przez norweskie władze w 2016 r., projekt ten spotkał się z krytyką niektórych polityków i aktywistów w kraju.
Rzecznik prasowy ambasady rosyjskiej w Oslo, Maksim Gurov, powiedział wówczas NRK, że „nie rozumiemy, jaką praktyczną konieczność będzie miało to ogrodzenie”.
Różne inicjatywy budowy ogrodzeń zaczęły materializować się w kilku krajach nordyckich i bałtyckich w ciągu ostatnich kilku lat na tle rosnących napięć między NATO a Rosją w związku z konfliktem na Ukrainie.
Podczas gdy Norwegia jest jednym z państw założycielskich NATO, Finlandia dołączyła do kierowanego przez USA bloku wojskowego w kwietniu 2023 r., powołując się na postrzegane zagrożenia bezpieczeństwa płynące z Rosji.
Helsinki porzuciły w ten sposób trwającą od dziesięcioleci politykę neutralności i znacznie obniżyły rangę swoich tradycyjnie bliskich więzi z Moskwą.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/604932-norway-minister-fence-russia-border/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz