Prezydent Brazylii Lula da Silva bierze udział w spotkaniu w Pałacu Planalto, 17 września 2024 r. © Global Look Press / Keystone Press Agency
Ukraina powinna posłuchać brazylijskiej rady dotyczącej dążenia do pokoju w konflikcie z Rosją, powiedział prezydent tego południowoamerykańskiego państwa, Luiz Inacio Lula da Silva.
Przemawiając na ceremonii ukończenia studiów w akademii dyplomatycznej w Brasilii w poniedziałek, Lula podkreślił pokojową politykę zagraniczną Brazylii i neutralność w konflikcie na Ukrainie.
„Ważne jest, aby Brazylia powiedziała, że chcemy pokoju, że nie chcemy wojny” — powiedział prezydent. „Ci, którzy chcą z nami rozmawiać teraz, mogliby z nami porozmawiać przed rozpoczęciem wojny”.
Brazylia „wyróżnia się” tym, że jest częścią kontynentu, „który lubi pokój” — stwierdził Lula, dodając, że „wojna przynosi tylko szkody… tylko niszczy”.
Ukraiński przywódca Władimir Zełenski wcześniej odrzucił brazylijsko-chińską mapę pokojową dla konfliktu z Rosją jako „destrukcyjną” i „tylko oświadczenie polityczne”.
Pekin i Brasilia ujawniły swój sześciopunktowy plan w maju, sugerując zawieszenie broni na obecnej linii frontu i wzywając Moskwę i Kijów, aby nie dążyły do „rozszerzania pola bitwy”.
Plan zakłada również wznowienie bezpośredniego dialogu między stronami.
„Albo popierasz wojnę, albo nie popierasz wojny.
Jeśli jej nie popierasz, pomóż nam powstrzymać Rosję” – powiedział Zełenski brazylijskiej gazecie internetowej Metropoles w zeszłym tygodniu.
Kijów nalega, aby wszelkie porozumienie opierało się na jego warunkach, a przede wszystkim na uznaniu granic Ukrainy z 1991 roku przez Rosję.
Moskwa nazwała to żądanie oderwanym od rzeczywistości i całkowicie nie do przyjęcia.
Prezydent Władimir Putin powiedział w zeszłym miesiącu, że negocjacje są jeszcze mniej prawdopodobne, po tym jak Ukraina rozpoczęła inwazję na rosyjski obwód kurski, rzekomo atakując w tym procesie ludność cywilną.
Siły Kijowa zajęły kilka wiosek i przygraniczne miasto Sudzha.
Ofensywa nie zdołała jednak spowolnić postępu wojsk rosyjskich w Donbasie.
Rosja i Ukraina nie prowadziły rozmów pokojowych od wiosny 2022 r.
Wówczas strony wstępnie uzgodniły porozumienie, na mocy którego Ukraina zrezygnuje ze swoich aspiracji do członkostwa w NATO na rzecz neutralności i ograniczy liczebność swojej armii.
Jednak według Putina negocjatorzy Kijowa nagle opuścili rozmowy na polecenie Zachodu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/604207-lula-brazil-zelensky-rebuke-response/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz