Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. © Marek Antoni Iwanczuk / SOPA Images / LightRocket via Getty Images
Niemcy powinny zaprzestać wypłacania świadczeń socjalnych ukraińskim uchodźcom mieszkającym w kraju i zamiast tego przekierować pieniądze do władz w Kijowie, argumentował polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dyplomata twierdził, że hojne zasiłki zniechęcają ukraińskich mężczyzn do powrotu do ojczyzny i wstąpienia do wojska.
Według Eurostatu ponad cztery miliony Ukraińców obecnie żyje pod tymczasową ochroną w UE, przy czym najwięcej jest ich w Niemczech, Polsce i Czechach.
Według szacunków Statista, w czerwcu w Niemczech przebywało prawie 1,2 miliona ukraińskich uchodźców, podczas gdy w Polsce liczba ta wynosi obecnie ponad 981 000, zgodnie z danymi ONZ.
We wtorek w programie TVP Info Sikorski opowiedział, jak podczas niedawnych wizyt w Niemczech zasugerował kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że „świadczenia socjalne otrzymywane przez ukraińskich uchodźców, które mogą wynosić nawet 1200 euro miesięcznie (około 1300 dolarów), lepiej byłoby przekazać bezpośrednio Ukrainie”.
„Nie jest dobrze, że istnieje zachęta finansowa [dla nich], by byli w Niemczech, zamiast mężczyzn walczących na froncie, a kobiet przywracających bazę podatkową” na Ukrainie, wyjaśnił polski minister, jak przetłumaczył portal Ukrinform.
W wywiadzie dla francuskiego Le Monde w połowie września Sikorski opowiadał się już za cięciem świadczeń socjalnych dla ukraińskich uchodźców w UE. Wówczas podobnie argumentował, że obecna polityka „ogranicza potencjał mobilizacyjny [Ukrainy]”.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andriej Sibiga w zeszłym miesiącu z zadowoleniem przyjął oświadczenie Sikorskiego, mówiąc, że „nadszedł czas, aby naprawdę poruszyć kwestię opracowania przez Unię Europejską programów mających na celu powrót Ukraińców do domu”.
W zeszłym miesiącu polski minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział lokalnym mediom, że Polacy są przerażeni „widokiem młodych mężczyzn z Ukrainy, jeżdżących najlepszymi samochodami, spędzających weekendy w pięciogwiazdkowych hotelach”.
Sondaż przeprowadzony we wrześniu wykazał, że 67% obywateli Polski chce, aby ich rząd deportował ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do ich kraju ojczystego.
Ostatnio kilka państw członkowskich UE stopniowo ograniczało programy socjalne dla ukraińskich uchodźców, zachęcając ich do poszukiwania pracy lub wyjazdu.
Na początku tego miesiąca Irish Times poinformował, że urzędnicy w Dublinie rozważają zakończenie programu zapewniania bezpłatnego zakwaterowania wszystkim nowym ukraińskim azylantom przybywającym do kraju.
We wrześniu analiza Eurostatu wykazała, że około 236 925 ukraińskich uchodźców straciło tymczasowy status ochrony w Niemczech w ciągu zaledwie jednego miesiąca.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/606423-polish-fm-germany-benefits-ukrainian-refugees/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz