Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell rozmawia z dziennikarzami w Brukseli, Belgia, 17 października 2024 r. © Jean Catuffe / Getty Images
Rada Europejska oskarżyła Gruzję o przyjęcie kursu, który „zagraża” jej drodze do członkostwa w bloku i „de facto wstrzymuje proces akcesyjny”.
Ten postsowiecki kraj formalnie złożył wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r., ale niedawno przyjął szereg polityk, które wywołały oburzenie państw zachodnich – w tym obowiązkowy rejestr organizacji pozarządowych i mediów otrzymujących zagraniczne fundusze.
Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell bezpośrednio powiązał szanse Gruzji na przystąpienie do Unii z wynikiem wyborów powszechnych 26 października, omawiając sytuację na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Europejskiej w czwartek.
„Następne wybory będą momentem prawdy, a naród gruziński będzie musiał zdecydować, w którą stronę chce iść: w stronę Europy czy od niej odejść” – powiedział, dodając, że „stawka dotyczy przyszłości kraju”.
W oświadczeniu Rady Europejskiej napisano, że oczekuje się, że wybory będą „wolne i uczciwe, zgodne z międzynarodowymi standardami i z nieograniczonym dostępem dla międzynarodowych i krajowych obserwatorów wyborów”.
Gruzja formalnie złożyła wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r. Rada wezwała ją do podjęcia „demokratycznych, kompleksowych i zrównoważonych reform, zgodnych z podstawowymi zasadami integracji europejskiej”.
Według gruzińskiego organu wyborczego 64 organizacjom międzynarodowym wydano uprawnienia do monitorowania wyborów krajowych, co jest większą liczbą niż w jakimkolwiek roku, dla którego posiada on publiczne dane. Poprzedni rekord miał miejsce w 2008 r., kiedy 62 grupy monitorujące zarejestrowały się w komisji wyborczej.
Ustawa o „agencjach zagranicznych”, która według Tbilisi została wzorowana na podobnych przepisach w USA, weszła w życie na początku czerwca.
Według ustawodawcy Szalvy Papuaszwilego 156 organizacji finansowanych ze środków zagranicznych sfinalizowało swoją dokumentację w ramach nowego systemu, podczas gdy około 300 kolejnych wniosków jest obecnie rozpatrywanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Porównał tę liczbę do 136 grup, które starają się obalić prawo, składając skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Partia Gruzińskie Marzenie ubiega się o kolejną kadencję u władzy, przewidując, że jej większość w parlamencie wzrośnie ze względu na silne poparcie społeczne.
Siły opozycyjne są wspierane przez ustępującą prezydent Salome Zourabichvili, której kadencja wygasa w połowie grudnia.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/605901-eu-georgia-membership-jeopardized/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz