środa, 6 listopada 2024

"USA testują rakietę balistyczną z głowicą nuklearną w dniu wyborów Ćwiczenia były częścią „rutynowych i okresowych działań” – poinformowało amerykańskie wojsko"

 US test-launches nuclear ballistic missile on election day

Amerykańskie wojsko przeprowadziło test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) w dniu, w którym wyborcy wybierali swojego następnego prezydenta, poinformowało w oświadczeniu w środę Dowództwo Globalnego Uderzenia Sił Powietrznych USA. Wystrzelenie było częścią „rutynowych” ćwiczeń i nastąpiło po „miesiącach przygotowań”, dodało.
Nieuzbrojony pocisk Minuteman III ICBM został wystrzelony z amerykańskiej bazy Vandenberg Space Force w Kalifornii o 23:01 czasu pacyficznego 5 listopada, podano w oświadczeniu.

Pocisk pokonał około 4200 mil (6759 km) do amerykańskiego poligonu testowego obrony przeciwrakietowej Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site znajdującego się na atolu Kwajalein na terytorium Pacyfiku Republiki Wysp Marshalla. Wystrzelenie testowe miało na celu zademonstrowanie, że amerykański odstraszacz nuklearny „jest bezpieczny, pewny, niezawodny i skuteczny w odstraszaniu zagrożeń XXI wieku i uspokajaniu naszych sojuszników”, stwierdziło dowództwo, dodając, że wcześniej przeprowadzono 300 podobnych wystrzeleń.

Wojsko USA zaprzeczyło również, że ruch ten był w jakikolwiek sposób powiązany z „bieżącymi wydarzeniami na świecie”. „Wystrzelenie z powietrza potwierdza przeżywalność naszych ICBM, które służą jako strategiczne zabezpieczenie obrony naszego kraju oraz obrony sojuszników i partnerów” — powiedział generał Thomas A. Bussiere, dowódca Global Strike Command Sił Powietrznych USA. Minuteman III to jedyny amerykański ICBM bazujący na silosach. Według Sił Powietrznych USA ma w sumie 400 takich pocisków i trzy skrzydła rakietowe, które je obsługują: 90. Skrzydło Rakietowe w Wyoming, 91. w Dakocie Północnej i 341. w Montanie. Po raz pierwszy rozmieszczone w 1970 roku, te pociski mogą pokonać dystans ponad 6000 mil (9656 km) z maksymalną prędkością 24 000 km/h, czyli 23 razy szybciej niż prędkość dźwięku. Według niektórych doniesień medialnych Waszyngton ostrzegł Moskwę z wyprzedzeniem o próbie rakietowej. Pod koniec października Rosja przeprowadziła własne ćwiczenia strategicznego odstraszania nuklearnego.

Ćwiczenia obejmowały wystrzelenie pocisków balistycznych i manewrujących.

Wówczas prezydent Władimir Putin powiedział, że Moskwa dąży do utrzymania swoich sił nuklearnych na „niezbędnie wystarczającym” poziomie, ale nie zamierza wciągać się w nowy wyścig zbrojeń.

Według Kremla powiadomiono o tym również „odpowiednie kraje”. Rosyjskie ćwiczenia nuklearne odbyły się wkrótce po ćwiczeniach NATO „Steadfast Noon”, które rozpoczęły się w Europie Zachodniej w połowie października z udziałem 13 członków bloku wojskowego kierowanego przez USA.

Europejscy członkowie NATO ćwiczyli rozmieszczanie broni dostarczonej przez USA w ramach porozumienia o współużytkowaniu broni jądrowej. Moskwa wielokrotnie oświadczała, że ​​system współużytkowania broni jądrowej bloku jest sprzeczny z duchem nierozprzestrzeniania broni jądrowej.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607230-us-test-nuclear-ballistic-missile/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...