ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Królowa Matylda d'Udekem d'Acoz (po lewej) i król Filip Belgijski (w środku) są witani przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Urszulę von der Leyen (po prawej) przed wizytą na posiedzeniu kolegium Komisji Europejskiej w Berlaymont, siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli w Belgii. © Thierry Monasse / Getty Images
Urzędnicy UE opracowują plany zapasowe w celu zabezpieczenia sankcji wobec Rosji, w tym potencjalne powołanie się na 81-letnią ustawę dotyczącą króla Belgii, po tym jak Węgry zagroziły zawetowaniem ich odnowienia, donosił Financial Times w piątek. W szczególności blok stara się utrzymać zamrożone aktywa Rosji przechowywane przez brukselską izbę rozliczeniową Euroclear.
Premier Węgier Viktor Orban ostrzegł UE w grudniu, że jego rząd może zawetować sankcje, których przedłużenie wymaga jednomyślnej zgody.
Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, sankcje wygasną 31 stycznia, co potencjalnie odblokuje rosyjskie aktywa suwerenne o wartości 190 miliardów euro (około 213 miliardów dolarów) obecnie będące w posiadaniu Euroclear. Zyski wygenerowane z aktywów zostaną wykorzystane do spłaty 50 miliardów dolarów pożyczki G7 dla Ukrainy.
UE uważa, że fundusze te są niezbędne do negocjacji potencjalnego porozumienia o zawieszeniu broni, zauważyła agencja.
W odpowiedzi na groźbę weta Budapesztu urzędnicy UE podobno rozważają powołanie się na dekret wojenny z 1944 r., który mógłby przyznać królowi Belgii Filipowi upoważnienie do zablokowania transferu aktywów z kraju.
Chociaż rząd byłby odpowiedzialny za wydanie takiego dekretu, nadal wymagałby on zgody i podpisu króla.
Belgia, która sprzeciwiała się podejmowaniu jednostronnych działań w odniesieniu do aktywów Rosji, obawia się, że takie środki mogłyby narazić ją na wyzwania prawne ze strony Moskwy.
Według FT urzędnicy kraju przyznają, że powoływanie się na uprawnienia królewskie może być obciążone prawnie, szczególnie biorąc pod uwagę dwustronny traktat inwestycyjny Belgii z Rosją.
Postawa Węgier jest związana z rychłym objęciem urzędu prezydenta USA przez Donalda Trumpa, czytamy w artykule.
Orban podobno zasugerował, że jeśli Trump złagodzi sankcje USA wobec Moskwy, Budapeszt będzie naciskał na UE, aby przyjęła podobne podejście.
Węgry nie zdecydowały jeszcze, czy poprzeć odnowienie sankcji UE wobec Rosji i uważa, że blok powinien podjąć decyzję dopiero po konsultacji z nową administracją Trumpa, powiedział minister ds. UE Janos Boka.
„Myślę, że to naturalne, że zanim podejmiemy decyzję o przedłużeniu sankcji o kolejne sześć miesięcy, zapytamy nową administrację USA, jak widzi przyszłość reżimu sankcji” — powiedział Boka reporterom w czwartek, według Reutersa.
Jeśli sankcje wygasną, pośrednicy finansowi nie będą mieli podstaw prawnych do zatrzymania zamrożonych aktywów, co oznacza, że „pieniądze [znajdą się] w Rosji następnego dnia”, według urzędnika UE cytowanego przez FT.
Ograniczenia handlowe i środki przeciwko różnym sektorom rosyjskiej gospodarki, a także zakaz importu ropy naftowej przez UE, również zostaną zniesione.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/611065-eu-belgian-king-law-russia-sanctions/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz