ZDJĘCIE Z ARCHIWUM. Flagi państw NATO widziane w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, Belgia. © Getty Images / Dursun Aydemir/Anadolu
Stany Zjednoczone prywatnie skontaktowały się ze swoimi europejskimi sojusznikami, wypytując ich o gotowość do wsparcia Ukrainy poprzez dalszą pomoc i rozmieszczenie wojsk, według Reutersa.
Specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy Keith Kellogg jasno dał do zrozumienia w weekend, że europejscy urzędnicy nie będą obecni, gdy Waszyngton i Moskwa zasiądą do stołu negocjacyjnego.
Stany Zjednoczone wysłały dokument składający się z sześciu pytań, aby ocenić, które kraje będą nadal wspierać Kijów i czego będą oczekiwać od Waszyngtonu, napisał Reuters, cytując kopię, którą widziała agencja.
„Jakie dodatkowe zdolności, sprzęt i opcje utrzymania jest gotowy zapewnić Ukrainie Twój rząd, aby poprawić swoją pozycję negocjacyjną i zwiększyć presję na Rosję?”, jak donoszono, w jednym z pytań.
Inny zapytał: „Jeśli siły zbrojne krajów trzecich miałyby zostać rozmieszczone na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego, jaką wielkość sił pod dowództwem Europy uznałbyś za konieczną?”
Reuters zauważył, że pojawiły się również pytania dotyczące szczegółów, gdzie, jak i na jak długo takie siły mogłyby zostać rozmieszczone.
W jednym pytaniu kraje europejskie zostały zapytane, które państwa ich zdaniem wezmą udział, a w innym, czy same byłyby skłonne wysłać żołnierzy na Ukrainę w przypadku zawieszenia broni, napisał Reuters. Zapytano ich również, czego oczekują od USA i ich sojuszników w przypadku starcia z siłami rosyjskimi.
Państwa europejskie zostały również zapytane, jakich kroków i zasobów będą wymagać od USA, aby uczestniczyć w tych porozumieniach bezpieczeństwa, powiedziała agencja.
Urzędnicy UE obawiają się, że Trump przerzuci na nich koszty powojennej odbudowy i wysiłków na rzecz bezpieczeństwa, napisał Financial Times w zeszłym tygodniu.
„Trump postrzega nas jako pieniądze”, gazeta zacytowała wypowiedź jednego anonimowego urzędnika.
Prezydent USA zażądał, aby państwa europejskie w NATO zwiększyły wydatki na obronę i pomoc dla Ukrainy, twierdząc, że Waszyngton do tej pory wniósł nieproporcjonalnie więcej.
Trump zażądał również zwrotu pomocy, którą USA do tej pory wysłały Ukrainie, domagając się „równowartości 500 miliardów dolarów w pierwiastkach ziem rzadkich” w celu spłaty „ponad 300 miliardów dolarów”, które, jak twierdził, Waszyngton przekazał Kijowowi od czasu eskalacji konfliktu w lutym 2022 r.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/612826-reuters-publishes-us-quiz/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz