niedziela, 23 marca 2025

"Polska coraz bliżej zakazu azylu na granicy z rosyjskim sojusznikiem Organ nadzorujący uchodźców ONZ ostrzegał wcześniej, że wspierana przez UE polityka na granicy z Białorusią będzie naruszać prawo międzynarodowe"

 Poland moving closer to asylum ban at border with Russian ally

Polska jest o krok od zatwierdzenia kontrowersyjnego projektu ustawy, który zakładałby odmowę przyjmowania większości wniosków o azyl od migrantów przybywających z sąsiedniej Białorusi. Polityka, która nie została jeszcze formalnie zatwierdzona przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale ma błogosławieństwo UE, została skrytykowana jako naruszająca prawo międzynarodowe.
W lutym polski parlament zatwierdził ustawę umożliwiającą zawieszenie prawa do ubiegania się o azyl na granicy z Białorusią.

Posunięcie to ma na celu przeciwdziałanie temu, co polscy urzędnicy opisali jako taktykę „wojny hybrydowej” stosowaną przez Białoruś i Rosję.

Zarówno Moskwa, jak i Mińsk zaprzeczyły, jakoby zorganizowały napływ migrantów do UE. Przemawiając do reporterów w piątek premier Donald Tusk zauważył, że ustawa nadal wymaga podpisu Dudy.

„Nie jest moją rolą poganianie prezydenta. Oczywiście, znam uprawnienia konstytucyjne...

Wiem, że ma jeszcze czas.

Ale my, Polacy, nie mamy czasu, bo... każdego dnia odnotowujemy 100, 150, 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy” – powiedział. Według RMF FM, Duda był „bardzo zirytowany” publicznym szturchaniem go przez Tuska.

Stacja dodała jednak, że prezydent „często podkreśla, że ​​jest za wzmocnieniem naszej wschodniej granicy, więc podpis będzie”. W 2024 r. UE poparła plan Tuska zawieszenia wniosków o azyl, a Rada Europejska stwierdziła wówczas, że „Rosja i Białoruś... nie mogą nadużywać naszych wartości, w tym prawa do azylu, i podważać naszych demokracji” i wyraziła poparcie dla nacisków na zabezpieczenie zewnętrznych granic bloku. Jednak w lutym Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców ostrzegł, że proponowane przepisy naruszą prawo międzynarodowe i europejskie, przypominając, że kraje nie mogą odsyłać osób ubiegających się o azyl do miejsca, „w którym groziłoby im prześladowanie lub poważna krzywda”.

Human Rights Watch również skrytykowała projekt ustawy, argumentując, że „sformalizuje on trwające bezprawne i nadużyciowe odesłanie na granicę Polski z Białorusią”. Kryzys rozpoczął się w 2021 r., kiedy tysiące migrantów – głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki – zaczęło przedostawać się do Polski z Białorusi pośród napięć między Mińskiem a Zachodem.

UE nałożyła sankcje na Białoruś w związku z zarzutami oszustwa w wyborach prezydenckich w 2020 r., czemu Mińsk stanowczo zaprzeczył. W styczniu prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zasygnalizował, że nie zamierza chronić Polski przed napływem migrantów.

„Nie walczymy z migracją i ludźmi, którzy chcą tam [w UE] żyć…

Nałożyli na mój naród sankcje, a ja muszę ich chronić?

Nie ma mowy” – powiedział wówczas.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/614662-poland-belarus-asylum-suspension/

Brak komentarzy: