DUBAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) - Agencja Narodów Zjednoczonych przyznała w niedzielę, że poszukiwany przez USA tankowiec „uprowadzony” u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich po rzekomym przemycie irańskiej ropy wrócił na wody Iranu.
Międzynarodowa Organizacja Pracy stwierdziła, że 5 lipca uprowadzono MT Gulf Sky, powołując się na swojego kapitana. To odzwierciedla wcześniejsze doniesienia The Associated Press .
„Statek przewieziono do Iranu” - powiedziała MOP.
Mówi się, że wszystkich 28 indyjskich członków załogi wysiadło w Iranie, a cała załoga z wyjątkiem dwóch bez paszportów przyleciała z Teheranu do Indii 15 lipca
MOP zacytowała w celach informacyjnych Międzynarodową Sieć Pomocy i Pomocy Marynarzom. MOP złożyła wcześniej raport, w którym stwierdził, że statek i jego marynarze zostali porzuceni przez właścicieli bez wynagrodzenia od marca u wybrzeży Khorfakkan, miasta na wschodnim wybrzeżu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Irańskie media państwowe i urzędnicy nie przyznają się do porwania i przybycia statku MT Gulf Sky do Iranu. Rząd Stanów Zjednoczonych podobnie nie skomentował.
W maju Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił zarzuty dwóm Irańczykom, oskarżając ich o próbę wyprania około 12 milionów dolarów na zakup tankowca, nazwanego wówczas MT Nautica, za pośrednictwem szeregu firm-przykrywek.
Dokumenty sądowe utrzymują, że przemyt dotyczył sił Quds irańskiej paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej, która jest jej elitarną jednostką ekspedycyjną, a także irańskich krajowych firm naftowych i tankowców. Dwaj oskarżeni mężczyźni, z których jeden ma również iracki paszport, pozostają na wolności.
Amerykański bank zamroził fundusze związane ze sprzedażą, co spowodowało, że sprzedawca wszczął proces w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o przejęcie statku, powiedział wcześniej Departament Sprawiedliwości. Uważa się, że to postępowanie cywilne nadal toczy się, co rodzi pytania, w jaki sposób tankowiec wypłynął z Emiratów po zatrzymaniu przez tamtejsze władze.
W zeszłym roku zaostrzyły się napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, a tankowce pływające po wodach Bliskiego Wschodu stały się celem, szczególnie w pobliżu kluczowej Cieśniny Ormuz, wąskiego ujścia Zatoki Perskiej, przez który przepływa 20% całej ropy. Podejrzewane ataki minowe, za które Stany Zjednoczone obwiniały Iran, wymierzyły w kilka tankowców . Iran zaprzeczył zaangażowaniu, chociaż przejął kilka tankowców.
zrodlo:apnews;mizizforum.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz