środa, 3 lutego 2021

"Alexey Navalny okazuje się być chętnym pionkiem MI6, najlepszym doradcą zebranym miliony od brytyjskiego Spooka"

 

Najlepszy doradca Navalny poprosił rzekomego brytyjskiego szpiega o miliony funduszy, jak twierdzi rosyjska FSB nagranie wideo
RT.com

Materiał z monitoringu, nagrany na początku 2010 roku, wydaje się przedstawiać bliskiego współpracownika Aleksieja Nawalnego poszukującego gotówki i informacji wywiadowczych od rzekomego brytyjskiego szpiega i sugerującego, że jego działania antykorupcyjne mogą przynieść korzyści firmom w Londynie.

https://youtu.be/k227KvKFYN8

Taśma, o której po raz pierwszy poinformowała telewizja RT w poniedziałek, podobno została sfilmowana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) gdzieś w 2012 roku i rzekomo przedstawia spotkanie Władimira Ashurkowa z pracownikiem ambasady brytyjskiej w Moskwie. Ashurkov jest dyrektorem wykonawczym FBK, organizacji antykorupcyjnej Aleksieja Nawalnego.

Osobą, którą spotkał w moskiewskiej kawiarni, był James William Thomas Ford, ówczesny drugi sekretarz ds. Politycznych ambasady Wielkiej Brytanii w Rosji. FSB podejrzewało, że był agentem MI6 pracującym pod przykrywką dyplomatyczną. Dyskusja przedstawia problematyczną optykę dla Nawalnego i zespołu FBK i wydaje się potwierdzać twierdzenie rosyjskiego rządu, że zasługują na miano zagranicznych agentów.

RT

Vladimir Ashurkov uczestniczy w rozmowie z Ksenią Sobczak i Władimirem Ashurkowem w Domu Puszkina 3 grudnia 2012 r. W Londynie. © Getty Images / Ben Pruchnie
Część prezentacji Aszurkowa, nagranej potajemnie przez służby bezpieczeństwa, była poświęcona zbieraniu funduszy.

„Gdybyśmy mieli więcej pieniędzy, oczywiście poszerzylibyśmy nasz zespół” - powiedział, dodając, że jego cel, jakim jest zdobycie „niewielkich pieniędzy”, takich jak „10, 20 milionów dolarów rocznie”, miałby ogromne znaczenie. „A to nie jest duża suma pieniędzy dla ludzi, których stawką są miliardy. I to jest przesłanie, które staram się przekazać, starając się zbierać fundusze i rozmawiając z ludźmi ze społeczności biznesowej ”- powiedział.

Zadeklarowanym celem FBK jest ujawnienie domniemanych przypadków korupcji w Rosji. Chociaż jest to zasadniczo rodzaj organizacji dziennikarskiej, jej praca jest ostatecznie związana z celami Nawalnego, zdobywając władzę polityczną. Ashurkov określił działalność organizacji jako „masowe protesty, inicjatywy obywatelskie, propaganda, nawiązywanie kontaktów z elitą i wyjaśnianie im, że jesteśmy rozsądnymi ludźmi i nie zamierzamy burzyć wszystkiego i odbierać im majątku”.

W czasie spotkania Władimir Putin właśnie wrócił na Kreml i przyjął ostrzejsze stanowisko wobec zagranicznego wtrącania się w wewnętrzne sprawy Rosji. Jego poprzednik, Dmitrij Miedwiediew, był bardziej liberalny i nastawiony na Zachód, a powrót Putina został negatywnie przyjęty w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

RT

Oprócz wyjaśnienia potrzeb finansowych FBK, Ashurkov powiedział, że mógłby wykorzystać informacje dostarczone przez rząd brytyjski, w szczególności Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych, do swoich wyjaśnień. Agencja „ma dostęp do wielu informacji, które nie byłyby dla nas dostępne, ze źródeł brytyjskich” na temat niektórych Rosjan. Jako przykłady podał biznesmenów Romana Abramowicza i Alishera Usmanowa, którzy obaj mają aktywa w Wielkiej Brytanii.

Działacz zasugerował, że inne brytyjskie agencje rządowe również mogłyby pomóc, podczas gdy Londyn, ogólnie rzecz biorąc, „już zajął twardsze stanowisko wobec Rosji”.

Aktywista powiedział, że działalność FBK przyniosłaby korzyści także brytyjskiemu biznesowi. „Opublikujemy raport na temat banku VTB [głównej instytucji finansowej w Rosji] we współpracy ze społeczeństwem Henry'ego Jacksona [neokonserwatywną grupą lobbystyczną z deklarowaną antyrosyjską agendą] w Londynie” - powiedział. Zarzuty korupcji dotyczące jednego z największych rosyjskich banków „dowodzą, że stanowi on zagrożenie dla europejskich rynków finansowych i ich integralności, ponieważ jest znaczącym graczem w Europie”.

I utrudniają konkurowanie brytyjskim firmom, takim jak Lloyds, RBS lub innym dużym bankom, takim jak Barclays.

Brytyjski dyplomata nie zobowiązał się do pomocy FBK w rozmowie, powołując się na rosyjskie ustawodawstwo dotyczące zagranicznych agentów, które miało wejść w życie w listopadzie 2012 roku. Zaproponował jednak zwrócenie się do Transparency International o dotacje. Ashurkov powiedział, że wątpi, że praca z Transparency „byłaby skuteczna”.

Ashurkow mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii, opuścił Rosję w 2014 roku. W swoim rodzinnym kraju jest poszukiwany pod zarzutem popełnienia oszustwa w celu finansowania kampanii Nawalnego w 2013 roku na urząd burmistrza Moskwy.

RT

Władimir Aszurkow (z lewej), czołowy doradca rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego (z prawej), bierze udział w konferencji prasowej podczas kandydatury Nawalnego w wyborach na mera Moskwy w 2013 roku. © AP Photo / Alexander Zemlianichenko
Był jednym ze świadków zaproszonych przez brytyjski parlament do dochodzenia w 2018 r. W sprawie domniemanej korupcji w Rosji. Jego nazwisko figurowało również w wyciekłych dokumentach Integrity Initiative, pozornie brytyjskiej państwowej tajnej operacji wojny informacyjnej, łączącej osoby publiczne w celu koordynowania ich we wspieraniu preferowanych przez Londyn narracji i celów politycznych.

Rok, w którym rzekomo nagrano taśmę, jest nawiasem mówiąc taki sam, jak wtedy, gdy urzędnik brytyjskiego rządu w końcu przyznał, że niesławny incydent szpiegostwa skalnego w Rosji był autentyczny. Skandal wybuchł w 2006 roku i dotyczył brytyjskich dyplomatów używających urządzenia WiFi przebranego za kamień do zbierania danych wywiadowczych ze źródeł w Rosji.

„Kamień szpiegowski był żenujący” - powiedział wówczas szef sztabu Tony'ego Blaira, Jonathan Powell, BBC, dodając, że Moskwa upubliczniła swoje zarzuty z powodów politycznych. Celem, jak sugerował nadawca, było uzasadnienie uchwalenia ustawy o agentach zagranicznych.

RT skontaktował się z panem Fordem, panem Ashurkovem, a także z brytyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i ambasadą Wielkiej Brytanii w Moskwie w celu uzyskania komentarza na temat tej historii, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od żadnego z nich.

___
https://www.rt.com/russia/514291-navalny-aide-funding-alleged-british-spy/

Brak komentarzy:

"USA ponownie rozważają rosyjski zakaz diamentów – Reuters Według doniesień władze w Waszyngtonie mają wątpliwości co do mechanizmu śledzenia klejnotów, który ma zostać wprowadzony jeszcze w tym roku"

Stany Zjednoczone ponownie rozpatrują zakaz na rosyjskie diamenty wprowadzony w zeszłym roku przez UE i G7 w związku z licznymi skargami ze ...