czwartek, 25 marca 2021

"Unia Europejska potępiła decyzję Putina o pozbawieniu „nie-Rosjan” własności ziemi na Krymie"

 

Unia Europejska potępiła decyzję Putina o pozbawieniu „nie-Rosjan” własności ziemi na Krymie

Unia Europejska potępiła decyzję Putina o pozbawieniu „nie-Rosjan” własności ziemi na Krymie

Unia Europejska potępiła dekret prezydenta Rosji Władimira Putina odmawiający mieszkańcom Krymu i Sewastopola, którzy nie są obywatelami Rosji prawa do posiadania ziemi.

Jak donosi Ukrinform takie informacje zawiera oświadczenie rzecznika UE, którego pełny tekst znajduje się na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

„20 marca 2021 roku, rok po jego uchwaleniu, wszedł w życie dekret prezydenta Rosji, który dodaje większość obszaru Krymu i Sewastopola do listy obszarów przygranicznych Federacji Rosyjskiej, na których cudzoziemcy nie mają prawa posiadać ziemi. Unia Europejska nie uznaje nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję, które uważa za jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Tym samym UE nie uznaje tego dekretu i uważa jego wejście w życie za kolejną próbę przymusowej integracji nielegalnie zaanektowanego Krymu z Rosją”- czytamy w dokumencie.

W oświadczeniu UE potwierdziła swoje zdecydowane stanowisko, że Krym jest częścią Ukrainy. W tej części rosyjski dekret jest również naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, gdyż jest kolejnym krokiem w narzuceniu obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom półwyspu. To powoduje, że ludzie są arbitralnie pozbawiani własności.

„Unia Europejska wzywa Rosję do zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego na Półwyspie Krymskim. Unia Europejska niezachwianie wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej”- czytamy w dokumencie.

Według rzecznika, UE wspiera dyplomatyczne wysiłki Ukrainy zmierzające do przywrócenia jej integralności terytorialnej i będzie kontynuować politykę nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, w tym poprzez środki ograniczające.

Przypomnijmy, 20 marca 2021 r. w większości części Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol, na terytorium czasowo okupowanych przez Rosję, wszedł w życie rosyjski dekret zakazujący cudzoziemcom posiadania ziemi, co dotknęło obywateli Ukrainy odmawiających uzyskania rosyjskiego paszportu.

Dekret prezydenta Rosji Putina został podpisany 20 marca 2020 roku. Według niego większość obszarów Krymu znalazła się na „liście obszarów przygranicznych, na których cudzoziemcy nie mogą posiadać ziemi”.

Ograniczenia dotyczą własności ziemi w 19 rejonach Krymu (łącznie 25). Wśród nich - Eupatoria, Kercz, Jałta, Sudak. Zakaz posiadania ziemi przez cudzoziemców dotyczy również 12 rejonów w Sewastopolu. Nie zostało zakazane posiadanie ziemi w Symferopolu, Dżankoj, Krasnoperekopsku, Biłgorajsku, Krasnogwardziejsku i Perwomajsku.

zrodlo:ukrinform.pl

Brak komentarzy:

"Kreml potwierdza rozmowę z Scholzem z Niemiec Dwaj liderzy rozmawiali o kryzysie na Ukrainie, a prezydent Rosji powiedział, że konflikt był wynikiem agresywnej polityki NATO"

  FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin. ©  Sputnik / Gavriil Grigorov Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niem...