niedziela, 25 kwietnia 2021

"Nie ma dowodów na udział rosyjskiego wywiadu w wybuchu składów amunicji, mówi prezydent Czech w związku ze skandalem szpiegowskim z Moskwą !!!!!!"

 Nie ma jeszcze dowodów na poparcie twierdzeń o udziale Rosji w wybuchu składów amunicji w 2014 roku - powiedział czeski prezydent, wzywając do dokładnego zbadania incydentu, który wywołał poważny spór dyplomatyczny z Moskwą.

Nie ma dowodów na udział rosyjskiego wywiadu w wybuchu składów amunicji, mówi prezydent Czech w związku ze skandalem szpiegowskim z Moskwą

Prezydent Czech Milos Zeman wygłosił w niedzielę niezwykłe przemówienie telewizyjne, przerywając milczenie na temat szalejącego od ponad tygodnia skandalu. Zeman powiedział, że zatrzymał się przed przemówieniem w rzędzie, aby mieć „zimną głowę” i przeprowadził „analizę” przed upublicznieniem swojej opinii.

„Pracujemy nad dwiema teoriami śledczymi - pierwszą, oryginalną, że nastąpiła eksplozja wynikająca z niewłaściwego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi, a drugą, że była to operacja zagranicznego wywiadu” - powiedział w przemówieniu, kontynuował. Telewizja Prima.

RÓWNIEŻ NA RT.COMRepublika Czeska ma rozkazać wszystkim rosyjskim dyplomatom z wyjątkiem 5 poza granice kraju w eskalacji roszczeń o szpiegostwo i sabotaż.

W zeszłym tygodniu Czechy oskarżyły Rosję o udział w wybuchu składu amunicji w 2014 roku, który miał miejsce we wsi Vrbetice, około 330 km (205 mil) na południowy wschód od Pragi. Obiekt został wstrząśnięty wielokrotnymi eksplozjami, w których zginęło dwóch pracowników prywatnej firmy, która wynajęła od wojska magazyn w zajezdni. Praga wskazała palcem niesławny duet Alexander Petrov i Ruslan Boshirov, dwóch obywateli Rosji oskarżonych przez Wielką Brytanię o otrucie byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii w Salisbury w marcu 2018 roku.

Mimo to, jak dotąd, żaden faktyczny dowód ich zaangażowania nie został przedstawiony przez Krajową Służbę Informacji Bezpieczeństwa (BIS), ujawnił Zeman.

„Nie ma dowodów na to, że ci dwaj agenci byli w rejonie Vrbetice” - podkreślił. Obecny brak dowodów nie oznacza jednak, że zarzutów dotyczących zaangażowania Rosji nie należy traktować poważnie - ostrzegł Zeman.

Co więcej, sama teoria potencjalnego udziału obcych wywiadów w wybuchu składowiska amunicji w 2014 roku pojawiła się zaledwie trzy tygodnie temu, ujawnił Zeman. Wcześniej o takim pomyśle nie było mowy nawet w „niepublicznych” raportach czeskich służb wywiadowczych. Niezdolne obchodzenie się z amunicją pozostało główną teorią przyczyny wybuchu. Jednocześnie ustalono, że skład amunicji zniszczonej przez wybuch był przeznaczony dla Bułgarii.

„Amunicja z magazynu powinna zostać dostarczona do Bułgarii” - powiedział Zeman. „Są faktury handlowe, lokalny handlarz bronią złożył depozyt. Możemy uznać, że bułgarski link został potwierdzony ”.

Incydent ze składem amunicji musi zostać „dokładnie zbadany” - stwierdził prezydent, wyrażając pełne zaufanie do czeskiej policji i służb bezpieczeństwa. Dodał, że w przypadku potwierdzenia zaangażowania Moskwy takie działania nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

„Po zakończeniu śledztwa obywatele Republiki Czeskiej zostaną w pełni poinformowani i nic nie będzie utrzymywane w tajemnicy” - powiedział Zeman. „ Czy to podejrzenie jest uzasadnione, aw takim razie, chociaż popieram uczciwe stosunki ze wszystkimi głównymi krajami, Federacja Rosyjska musi zapłacić za ten możliwy akt terrorystyczny - na przykład za nieuczestniczenie Rosatomu w przetargu w Dukovany”.

Praga już jednak przyjęła zupełnie inne podejście do prowadzenia śledztwa. Zaraz po upublicznieniu zarzutów przeciwko Moskwie, zaatakowała ona Rosję dyplomatyczną salwą, wypędzając z kraju 18 rosyjskich dyplomatów. Korporacja Rosatom została już wykluczona z konkursu na wartą 7 miliardów dolarów renowację elektrowni atomowej Dukovany.

RÓWNIEŻ NA RT.COMRosja może ograniczyć czeski import, w tym PIWO, w warunkach wrzącej dyplomatycznej awantury - mediów

Moskwa zdecydowanie odrzuciła oskarżenia, w odwecie wydaleniem 20 czeskich dyplomatów, podczas gdy rosyjskie media donosiły o zbliżających się sankcjach gospodarczych wobec Czech. Spór najwyraźniej wszedł w spiralę spadkową, ponieważ władze czeskie chcą teraz wysłać do domu jeszcze więcej pracowników z rosyjskich placówek dyplomatycznych. Moskwa z kolei zasygnalizowała, że taki ruch nie pozostanie bez odpowiedzi.

Przetlumaczyla GR przez translator google

zrodlo:https://www.rt.com/news/

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...