poniedziałek, 13 września 2021

"Pentagon potępia zgłoszony przez Koreę Północną wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu, przysięga chronić regionalnych sojuszników "

 Wojsko amerykańskie stwierdziło, że „monitoruje” sytuację po tym, jak Korea Północna stwierdziła, że ​​przetestowała nowy typ pocisku manewrującego dalekiego zasięgu. Pentagon argumentował, że test dowodzi, że Phenian stanowi zagrożenie dla sojuszników w regionie.

Pentagon denounces North Korea’s reported long-range missile launch, vows to protect regional allies

Państwowe media Korei Północnej poinformowały w poniedziałek, że Pjongjang z powodzeniem przetestował nowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, który rzekomo przebył około 1500 km (930 mil), zanim zmiotł swój cel i rozprysnął się na wodach terytorialnych Korei Północnej.


Kilka godzin po ogłoszeniu przez Koreę Północną testów, które podobno przeprowadzono w weekend, Pentagon powiedział, że jest „świadomy doniesień o wystrzeliwaniu pocisków samosterujących DRPK”. Wojsko amerykańskie nie potwierdziło jednak ani nie zaprzeczyło faktu wystrzelenia, ani nie skomentowało rodzaju broni, którą Pjongjang twierdził, że wystrzelił do morza.


„Będziemy nadal monitorować sytuację i ściśle konsultować się z naszymi sojusznikami i partnerami” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Dowództwo Indyjsko-Pacyficzne Pentagonu (INDOPACOM).


Korea Północna twierdzi, że przeprowadziła wystrzelenie nowego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu

Jednocześnie wojsko USA poinformowało, że zgłoszone doniesienia o wystrzeleniu pocisków manewrujących, które jednak nie są wyraźnie zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) w sprawie Korei Północnej, „podkreśla” nieustanną koncentrację Pjongjangu na rozwijaniu programu wojskowego. oraz zagrożenia, jakie [to] stwarza dla swoich sąsiadów i społeczności międzynarodowej”.


Japonia powiedziała również, że jest „zaniepokojona” doniesieniami o premierze.


Pentagon zauważył, że jego zobowiązanie do ochrony Korei Południowej i Japonii – oba kraje polegają na wojsku USA w ich obronie na wypadek wybuchu poważnego konfliktu – pozostaje „zamknięte”. Waszyngton zachowuje kontrolę operacyjną nad południowokoreańską armią od 1954 roku i ma przekazać stery Seulowi w przyszłym roku w ramach planu przejściowego. Około 28 500 żołnierzy stacjonowało w Korei Południowej, a około 55 000 stacjonowało w Japonii. Według marcowego raportu amerykańskiego Government Accountability Office, tylko w latach 2016-2019 Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 34 miliardy dolarów na swoją stałą obecność wojskową w dwóch krajach sąsiadujących z Koreą Północną.


Podczas gdy Waszyngton twierdzi, że jego obecność w regionie i pokazy siły w postaci wspólnych gier wojennych z Seulem są potrzebne do powstrzymania Pjongjangu, Korea Północna oskarża USA o „wrogie” podejście, odmawiając wznowienia zawieszonych rozmów na temat denuklearyzacji.


W swoim raporcie z wystrzelenia północnokoreańska agencja państwowa KCNA stwierdziła, że ​​pocisk został zaprojektowany jako „skuteczny środek odstraszania” zdolny do „powstrzymywania manewrów wojskowych wrogich sił”.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/usa/534662-missile-pentagon-north-korea/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...