Wojsko amerykańskie stwierdziło, że „monitoruje” sytuację po tym, jak Korea Północna stwierdziła, że przetestowała nowy typ pocisku manewrującego dalekiego zasięgu. Pentagon argumentował, że test dowodzi, że Phenian stanowi zagrożenie dla sojuszników w regionie.
Państwowe media Korei Północnej poinformowały w poniedziałek, że Pjongjang z powodzeniem przetestował nowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, który rzekomo przebył około 1500 km (930 mil), zanim zmiotł swój cel i rozprysnął się na wodach terytorialnych Korei Północnej.
Kilka godzin po ogłoszeniu przez Koreę Północną testów, które podobno przeprowadzono w weekend, Pentagon powiedział, że jest „świadomy doniesień o wystrzeliwaniu pocisków samosterujących DRPK”. Wojsko amerykańskie nie potwierdziło jednak ani nie zaprzeczyło faktu wystrzelenia, ani nie skomentowało rodzaju broni, którą Pjongjang twierdził, że wystrzelił do morza.
„Będziemy nadal monitorować sytuację i ściśle konsultować się z naszymi sojusznikami i partnerami” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Dowództwo Indyjsko-Pacyficzne Pentagonu (INDOPACOM).
Korea Północna twierdzi, że przeprowadziła wystrzelenie nowego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu
Jednocześnie wojsko USA poinformowało, że zgłoszone doniesienia o wystrzeleniu pocisków manewrujących, które jednak nie są wyraźnie zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) w sprawie Korei Północnej, „podkreśla” nieustanną koncentrację Pjongjangu na rozwijaniu programu wojskowego. oraz zagrożenia, jakie [to] stwarza dla swoich sąsiadów i społeczności międzynarodowej”.
Japonia powiedziała również, że jest „zaniepokojona” doniesieniami o premierze.
Pentagon zauważył, że jego zobowiązanie do ochrony Korei Południowej i Japonii – oba kraje polegają na wojsku USA w ich obronie na wypadek wybuchu poważnego konfliktu – pozostaje „zamknięte”. Waszyngton zachowuje kontrolę operacyjną nad południowokoreańską armią od 1954 roku i ma przekazać stery Seulowi w przyszłym roku w ramach planu przejściowego. Około 28 500 żołnierzy stacjonowało w Korei Południowej, a około 55 000 stacjonowało w Japonii. Według marcowego raportu amerykańskiego Government Accountability Office, tylko w latach 2016-2019 Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 34 miliardy dolarów na swoją stałą obecność wojskową w dwóch krajach sąsiadujących z Koreą Północną.
Podczas gdy Waszyngton twierdzi, że jego obecność w regionie i pokazy siły w postaci wspólnych gier wojennych z Seulem są potrzebne do powstrzymania Pjongjangu, Korea Północna oskarża USA o „wrogie” podejście, odmawiając wznowienia zawieszonych rozmów na temat denuklearyzacji.
W swoim raporcie z wystrzelenia północnokoreańska agencja państwowa KCNA stwierdziła, że pocisk został zaprojektowany jako „skuteczny środek odstraszania” zdolny do „powstrzymywania manewrów wojskowych wrogich sił”.
Przetlumaczyla GR przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/usa/534662-missile-pentagon-north-korea/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz