wtorek, 9 listopada 2021

"Liderzy APEC spotykają się, aby wytyczyć ścieżkę naprzód z pandemii!!!!!!"

 WELLINGTON, Nowa Zelandia (AP) — Prezydent USA Joe Biden i jego chiński odpowiednik Xi Jinping odbędą w tym tygodniu rzadkie wirtualne spotkanie, spotykając się online z innymi przywódcami regionu Pacyfiku, aby wytyczyć ścieżkę wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię .



Nowa Zelandia jest gospodarzem tegorocznego forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), którego kulminacją będzie sobotnie spotkanie liderów. Ciągłe epidemie koronawirusa i związane z nim ograniczenia w podróżowaniu ograniczyły spotkanie do wirtualnej rzeczywistości drugi rok z rzędu.


Jak zwykle, 21 członków APEC będzie szukać obszarów, w których członkowie mogą współpracować w celu złagodzenia barier dla handlu i wzrostu gospodarczego, zamiast próbować rozwiązywać długotrwałe spory.


Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, gospodarz spotkania przywódców, powiedziała w oświadczeniu, że skupimy się na „opracowaniu ścieżki do wyjścia z tego kryzysu, który miał miejsce raz w stuleciu”.


W sumie członkowie APEC stanowią prawie 3 miliardy ludzi i około 60% światowego PKB. Obejmują brzegi Pacyfiku, od Chile po Rosję, Tajlandię i Australię.


Urzędnicy twierdzą, że poczynili znaczne postępy podczas około 340 wstępnych spotkań. Członkowie APEC zgodzili się obniżyć lub wyeliminować wiele ceł i narzutów na granicy na szczepionki, maseczki i inne produkty medyczne ważne w walce z koronawirusem, powiedział Vangelis Vitalis, przewodniczący Spotkania Wyższych Urzędników.


Ale wielkie tarcia o władzę są nieuniknionym tłem dla spotkań na szczycie APEC, które jako forum gospodarcze obejmują Hongkong i Tajwan, a także rządzone przez komunistów Chiny kontynentalne.


Zarówno Tajwan, jak i Chiny złożyły wnioski o dołączenie do grupy handlowej krajów regionu Pacyfiku, Kompleksowego i Postępowego Partnerstwa Transpacyficznego, przy czym Pekin twierdzi, że zablokuje ofertę Tajwanu na podstawie tego, że demokratycznie rządzona wyspa odmawia uznania, że ​​jest częścią Chin.


Stephen Hoadley, profesor nadzwyczajny polityki i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Auckland, powiedział, że Biden będzie starał się zmienić kurs wyznaczony przez poprzednika Donalda Trumpa, który odrzucił regionalne umowy handlowe swoim podejściem do polityki zagranicznej America First.


Odkąd Biden objął urząd, Waszyngton powrócił do bardziej internacjonalistycznego podejścia do liberalizacji handlu, wspierając globalne i regionalne wysiłki, takie jak tworzenie zasad Światowej Organizacji Handlu.


Jednak Biden utrzymał większość ograniczeń handlowych, technologicznych i inwestycyjnych, które Trump nałożył na chiński eksport i firmy, jednocześnie starając się przeciwdziałać wpływom Pekinu w regionie.

Jednym z takich wysiłków jest niedawna nowa umowa obronna między Australią, Wielką Brytanią i USA, która podniosła brwi, ponieważ nie obejmowała Nowej Zelandii ani innych sojuszników USA. Rozwój atomowych okrętów podwodnych jest główną częścią nowego porozumienia obronnego, a Nowa Zelandia od dawna prowadzi politykę wolną od broni jądrowej.


Hoadley powiedział, że Chiny-USA rywalizację widać nawet w sposobie, w jaki opisują ten region, przy czym Chiny nazywają go regionem Azji i Pacyfiku, a Stany Zjednoczone wiele lat temu zmieniły nazwę na Indo-Pacyfik, aby uwzględnić demokratyczną przeciwwagę Indii – które nie są członkiem APEC .


Oprócz napięć geopolitycznych, które tliły się przez cały czas, pandemia zwiększyła niepewność w regionie, który od dawna jest postrzegany jako coraz ważniejszy motor globalnego wzrostu.


Wiele gospodarek wciąż boryka się z trudnościami, które mocno dotknęły region w 2020 r., opóźniając podróże i wiele innych działań. Przedłużające się epidemie infekcji COVID-19, powolny postęp w szczepieniach i inne zakłócenia zarówno w produkcji, jak i wysyłce zwiększyły niepewność i wciągnęły miliony najbardziej narażonych ludzi w regionie z powrotem do ubóstwa.


„Niestety również na całym świecie rośnie protekcjonizm, co również stworzyło dla nas niezwykle trudne środowisko do działania” – powiedział Vitalis podczas briefingu dla mediów.


Powiedział, że istnieją obszary wspólnej płaszczyzny, w tym poprawa zrównoważenia środowiskowego i zwiększenie niewykorzystanego potencjału grup rdzennych.


Minister handlu Nowej Zelandii Damien O’Connor powiedział we wtorek, że APEC powinien wysłać światu potężne przesłanie przed spotkaniem Światowej Organizacji Handlu.


„Mamy do czynienia z największym szokiem gospodarczym od 75 lat. Wiemy, że handel będzie silnym motorem naszego ożywienia. Absolutnie nie możemy sobie pozwolić na odwrócenie naszej uwagi od instytucji, która wspierała pracę APEC od samego początku” – powiedział O’Connor.


Przed spotkaniem głównych przywódców APEC będzie gospodarzem szczytu młodzieży i zwyczajowego szczytu dyrektorów generalnych, podczas którego wystąpią przemówienia przywódców oraz przemówienie główne wygłoszone przez prawnika zajmującego się prawami człowieka Amala Clooneya. Ardern i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać o tym, jak pandemia zmieniła świat.


Spotkaniom pandemicznym APEC brakuje przepychu i blasku poprzednich spotkań osobistych. Żadnych wymyślnych koszulek ani galowych balów. Nowa Zelandia podjęła w zeszłym roku decyzję o przejściu na wirtualny szczyt. Malezja zdecydowała się również na organizację spotkania liderów APEC 2020 online z powodu pandemii.

Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Utrata rosyjskich dostaw energii spowodowała „niesamowicie wysokie koszty” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​rezygnacja z tanich dostaw paliw kopalnych z Moskwy ma swoją cenę"

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen bierze udział w dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos ...