piątek, 7 stycznia 2022

"Prezydent Kazachstanu: Siły mogą strzelać, aby zabić, aby stłumić niepokoje"

 MOSKWA (AP) — Prezydent Kazachstanu upoważnił siły bezpieczeństwa w piątek do strzelania w celu zabicia uczestników zamieszek, otwierając drzwi dla dramatycznej eskalacji w tłumieniu protestów antyrządowych, które stały się gwałtowne.



Naród Azji Środkowej doświadczył w tym tygodniu najgorszych protestów ulicznych od czasu uzyskania niepodległości od Związku Radzieckiego trzy dekady temu, a dziesiątki zginęły w tym zgiełku. Demonstracje rozpoczęły się niemal podwojeniem cen paliwa do pojazdów i szybko rozprzestrzeniły się w całym kraju, odzwierciedlając szersze niezadowolenie z autorytarnych rządów.



W telewizyjnym przemówieniu do narodu prezydent Kassym-Jomart Tokayev użył ostrej retoryki, nazywając osoby zaangażowane w zamieszanie „terrorystami”, „bandytami” i „bojownikami” – chociaż nie było jasne, co doprowadziło do tego, że pokojowe protesty nabrały rozpędu a potem zstępować w przemoc. Jak dotąd nie wyłonili się liderzy protestów.



„Dałem rozkaz stróżom prawa i armii, by strzelali, by zabić bez ostrzeżenia” – powiedział Tokajew. „Ci, którzy się nie poddadzą, zostaną wyeliminowani”.


W ostatnich dniach narosły obawy, że mogą nadejść jeszcze szersze represje, ponieważ usługi internetowe i komórkowe były poważnie zakłócone, a czasem całkowicie zablokowane, a kilka lotnisk zostało zamkniętych – co utrudnia zorientowanie się, co dzieje się w kraju, a także obrazy niepokojów dotrzeć do świata zewnętrznego.



Do tych obaw dołączyła prośba Tokajewa o pomoc od kierowanego przez Rosję sojuszu wojskowego, Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, którego wojska zaczęły przybywać w czwartek.



W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kazachstanu poinformowało, że siły bezpieczeństwa zabiły 26 protestujących podczas zamieszek, które w środę gwałtownie się nasiliły. Kolejnych 26 zostało rannych, a ponad 3800 osób zostało zatrzymanych. W sumie zginęło 18 funkcjonariuszy organów ścigania, a ponad 700 zostało rannych.

Liczb nie można było niezależnie zweryfikować i nie było jasne, czy więcej osób mogło zginąć w walce wręcz, ponieważ protesty stały się niezwykle gwałtowne, a ludzie szturmowali budynki rządowe i podpalali je.


Kolejne potyczki w Ałmaty zostały zgłoszone w piątek rano. Rosyjska państwowa agencja prasowa Tass poinformowała, że ​​palił się budynek zajmowany przez kazachski oddział nadawcy Mir, finansowany przez kilka byłych krajów sowieckich.



W innych częściach kraju niepokoje zdawały się słabnąć. W piątek rano doniesienia prasowe podały, że w stolicy Nur-Sultan Internet został częściowo przywrócony, ale nie wiadomo, jak długo. Urzędnicy zapowiedzieli również wznowienie wcześniej wstrzymanych usług kolejowych.


Jak poinformował rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. dyw. Igor Konashenkov, lotnisko w Ałmaty – zdobyte i zajęte wcześniej przez protestujących – wróciło pod kontrolę kazachskich organów ścigania i CTSO. Ale obiekt pozostanie zamknięty przynajmniej do niedzieli, podał kazachski kanał telewizyjny Khabar 24, powołując się na rzeczników lotniska.


W miastach obowiązywały godziny policyjne, a Tokajew napisał w piątek wieczorem na Twitterze, że „operacja antyterrorystyczna trwa w naszym kraju”, a policja, Gwardia Narodowa i siły zbrojne wykonują „na dużą skalę i dobrze skoordynowaną pracę” w celu przywrócenia "prawo i porządek."



Kilka godzin przed zezwoleniem na użycie śmiertelnej siły przeciwko uczestnikom zamieszek, Tokajew wskazał, że przywrócono pewien spokój, mówiąc, że „lokalne władze kontrolują sytuację”.


Tokajew wahał się między próbami udobruchania protestujących – w tym wydawaniem 180-dniowego limitu cenowego na paliwo samochodowe i moratorium na podwyżki stawek za media – a grożeniem surowymi środkami w celu stłumienia niepokojów.


Kiedy obiecał ostrzejszą reakcję, wezwał sojusz OUBZ o pomoc. Do tej pory przybyło w sumie 2500 żołnierzy, wszyscy w Ałmaty, podały kazachskie media, powołując się na urzędników MSZ.



Kazachscy urzędnicy przekonują, że oddziały sojuszu, w skład którego wchodzi kilka byłych republik sowieckich, nie będą walczyć z demonstrantami, a będą strzegły instytucji rządowych. Nie było od razu jasne, czy rozmieszczone do tej pory obce oddziały brały udział w tłumieniu zamieszek.


Zaangażowanie sił OUBZ wskazuje, że sąsiedzi Kazachstanu, zwłaszcza Rosja, obawiają się, że zamieszki mogą się rozprzestrzenić.


W swoim przemówieniu do narodu Tokajew powtórzył zarzuty, że „zagraniczni aktorzy” wraz z „niezależnymi mediami” pomogli wzniecić zamieszanie.


Nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń, ale taka retoryka była często wykorzystywana przez kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję i Białoruś, które w ostatnich latach starały się stłumić masowe demonstracje antyrządowe.


Kazachstan, który rozciąga się na terytorium Europy Zachodniej, graniczy z Rosją i Chinami i znajduje się na ogromnych rezerwach ropy naftowej, gazu ziemnego, uranu i metali szlachetnych, które czynią go ważnym strategicznie i gospodarczo – a kryzys wywołał niepokój w wielu kręgach.



Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​śledzi rozwój wydarzeń z „wielkim niepokojem”, podczas gdy prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do deeskalacji.


W Niemczech rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Christofer Burger powiedział, że urzędnicy badają doniesienia o rozkazie strzelania Tokajewa. Z niemieckiego punktu widzenia „należy bardzo wyraźnie powiedzieć, że użycie śmiercionośnej siły, ostrej amunicji przeciwko cywilom może być tylko ostatecznością, szczególnie w przypadku rozmieszczenia sił zbrojnych”.


Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Waszyngton ma „pytania o naturę” tego, co OUBZ określił jako misję pokojową w Kazachstanie.



„Wydaje mi się, że władze i rządy Kazachstanu z pewnością są w stanie odpowiednio radzić sobie z protestami, robić to z poszanowaniem praw protestujących przy jednoczesnym zachowaniu prawa i porządku. Nie jest więc jasne, dlaczego czują potrzebę jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz” – powiedział Blinken.


Zapytany o rozkazy strzelania, by zabić Tokajewa, rzecznik ONZ Stephane Dujarric powtórzył, jak ważne jest „zatrzymanie przemocy” i wezwał do poszanowania „praw człowieka i międzynarodowych standardów przy jednoczesnym przywracaniu porządku publicznego”.


„Ludzie demonstrujący powinni to robić pokojowo” – powiedział. „Zabijanie funkcjonariuszy policji i innych osób jest niedopuszczalne. Zabijanie demonstrantów też jest.


Ale w piątek Chiny zwiększyły poparcie dla rządu Kazachstanu.


Kazachstan jest kluczowym elementem chińskiego połączenia lądowego „Pasa i Szlaku” z Europą, a utrzymujące się niepokoje w tym kraju mogą podważyć nadzieje Pekinu na zacieśnienie stosunków handlowych i politycznych z kontynentem.


Prezydent Chin Xi Jinping złożył Tokajewowi kondolencje z powodu „zamieszek na dużą skalę”, chwaląc go za „zdecydowanie podjęło zdecydowane kroki w krytycznych momentach i szybko uspokoiło sytuację”.

„Jako braterski sąsiad i długoterminowy partner strategiczny, Chiny są gotowe udzielić Kazachstanowi niezbędnego wsparcia w ramach swoich środków, aby pomóc mu przetrwać ten trudny okres” – powiedział Xi.


Pomimo ogromnego bogactwa zasobów Kazachstanu, niezadowolenie z powodu złych warunków życia jest silne. Wielu Kazachów irytuje też dominacja partii rządzącej, która ma ponad 80% mandatów w parlamencie.


_

Autorzy Associated Press Jim Heintz w Moskwie, Geir Moulson w Berlinie, Samuel Petrequin w Brukseli, Matt Lee w Waszyngtonie i Edith M. Lederer z Organizacji Narodów Zjednoczonych przyczynili się do powstania tego raportu.


Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...