piątek, 7 stycznia 2022

"USA, NATO wykluczają wstrzymanie ekspansji, odrzucają rosyjskie żądania !!!!!!!"

 WASZYNGTON (AP) — Stany Zjednoczone i NATO w piątek ostro odrzuciły rosyjskie żądania, by sojusz nie przyjmował nowych członków, w obliczu rosnących obaw, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę, która aspiruje do przystąpienia do sojuszu.



Sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedzieli, że Rosja nie będzie miała nic do powiedzenia w kwestii, kto powinien mieć możliwość przystąpienia do bloku. I ostrzegli Rosję przed „siłową” odpowiedzią na jakąkolwiek dalszą interwencję wojskową na Ukrainie.


Ich wypowiedzi doprowadziły do ​​całkowitego odrzucenia kluczowej części postulatów prezydenta Rosji Władimira Putina o złagodzenie napięć z Ukrainą. Putin chce, aby NATO wstrzymało plany członkostwa dla wszystkich krajów, w tym Ukrainy. Była republika radziecka raczej nie dołączy do sojuszu w dającej się przewidzieć przyszłości, ale państwa NATO nie wykluczają tego.


Blinken i Stoltenberg wypowiadali się osobno po nadzwyczajnym wirtualnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO. Posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej było pierwszym z serii rozmów na wysokim szczeblu w ciągu następnego tygodnia, mających na celu złagodzenie napięć.

„Jesteśmy gotowi do zdecydowanej odpowiedzi na dalszą rosyjską agresję, ale dyplomatyczne rozwiązanie jest nadal możliwe i preferowane, jeśli Rosja wybierze” – powiedział Blinken dziennikarzom w Waszyngtonie. Kategorycznie odrzucił twierdzenie Rosji, że NATO zobowiązało się nie rozszerzać na wschód po przyjęciu kilku byłych sowieckich satelitów po zakończeniu zimnej wojny.



„NATO nigdy nie obiecywało, że nie przyjmie nowych członków; nie mógł i nie chciał”, powiedział Blinken, oskarżając Putina o podnoszenie argumentów, aby odwrócić uwagę od rosyjskich ruchów wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą.


„Chcą nas wciągnąć w debatę o NATO, a nie skupiać się na aktualnej sprawie, jaką jest ich agresja wobec Ukrainy. Nie odwrócimy się od tego problemu”, powiedział Blinken,


Wcześniej w Brukseli Stoltenberg wygłosił podobne uwagi, gdy sojusznicy przygotowywali się na lawinę kontaktów dyplomatycznych, które rozpoczną się między USA i Rosją w Genewie w poniedziałek, a w środę przeniosą się na posiedzenie Rady NATO-Rosja i ogólnoeuropejskie spotkanie z Rosją. Czwartek.


„Nie pójdziemy na kompromis w sprawie podstawowych zasad, w tym prawa każdego narodu do decydowania o własnej ścieżce, w tym tego, jakiego rodzaju ustalenia dotyczące bezpieczeństwa chce być częścią”, powiedział Stoltenberg.



Posiedzenie Rady NATO-Rosja będzie pierwszym od ponad dwóch lat i da ambasadorom NATO szansę przedyskutowania propozycji Putina w zakresie bezpieczeństwa z wysłannikiem Rosji twarzą w twarz.


Wiele zawartych w upublicznionych przez Moskwę dokumentów — projekt umowy z państwami NATO i oferta traktatu między Rosją a Stanami Zjednoczonymi — wydaje się nie do startu w 30-państwowej organizacji wojskowej, pomimo obaw, że Putin może zarządzić inwazja na Ukrainę.


NATO musiałoby zgodzić się na wstrzymanie wszystkich planów członkostwa, nie tylko z Ukrainą, i zakończenie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granic Rosji. W zamian Rosja będzie przestrzegać międzynarodowych zobowiązań, które podpisała w zakresie ograniczania gier wojennych, a także zakończenia incydentów z samolotami i innych działań wojennych na niskim szczeblu.


Zatwierdzenie takiego porozumienia wymagałoby od NATO odrzucenia kluczowej części traktatu założycielskiego. Zgodnie z art. 10 traktatu waszyngtońskiego z 1949 r. organizacja może zapraszać do każdego chętnego kraju europejskiego, który może przyczynić się do bezpieczeństwa na obszarze północnoatlantyckim, a także wypełnić zobowiązania wynikające z członkostwa.


Blinken powiedział, że Moskwa doskonale zdaje sobie sprawę, że NATO nie zaakceptuje żądań.



„Z pewnością częścią strategii (Putina) jest sporządzenie listy absolutnie nie-startowych żądań, a następnie twierdzenie, że druga strona nie angażuje się, a następnie wykorzystanie tego jako usprawiedliwienia dla agresywnych działań” – powiedział Blinken.


Stoltenberg powiedział, że rosyjska armia, która wywołała obawy o inwazję, trwa nadal.


„Widzimy jednostki pancerne, widzimy artylerię, widzimy żołnierzy gotowych do walki, widzimy sprzęt do walki elektronicznej i widzimy wiele różnych możliwości wojskowych” – powiedział.



To nagromadzenie, w połączeniu z rosyjskimi żądaniami bezpieczeństwa i osiągnięciami na Ukrainie i w Gruzji, „wysyła sygnał, że istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojnego w Europie” – powiedział Stoltenberg.


Rosja zaanektowała ukraiński Półwysep Krymski w 2014 roku, a później poparła separatystyczną rebelię na wschodzie kraju. W ciągu ponad siedmiu lat w walkach zginęło ponad 14 000 osób i zdewastowano przemysłowe serce Ukrainy, znane jako Donbas.


Rosja zaprzecza, jakoby miała nowe plany zaatakowania swojego sąsiada, ale Putin chce gwarancji prawnych, które wykluczyłyby ekspansję NATO i rozmieszczenie broni. Moskwa twierdzi, że w tym miesiącu oczekuje odpowiedzi na swoje propozycje dotyczące bezpieczeństwa.


Mimo tej retoryki Ukraina po prostu nie może wstąpić do NATO z Krymem okupowanym i walczącym w Donbasie, ponieważ gwarancja zbiorowego bezpieczeństwa sojuszu – że atak na jednego sojusznika jest uważany za atak na wszystkich – wciągnęłaby ją w wojnę, gdyby kraj ten stał się członek.

Rzeczywiście, jest mało prawdopodobne, aby pomoc NATO w przypadku inwazji angażowała duże siły militarne.


„Ukraina jest bardzo bliskim partnerem” – powiedział Stoltenberg. „Udzielamy wsparcia Ukrainie. Ale Ukraina nie jest objęta klauzulą ​​obrony zbiorowej NATO, ponieważ Ukraina nie jest członkiem NATO”.


Blinken i Stoltenberg powiedzieli, że USA i NATO są chętne do omówienia z Moskwą kontroli zbrojeń, ale nie można pozwolić Putinowi na nakładanie ograniczeń na sposób, w jaki organizacja chroni kraje członkowskie w pobliżu granic Rosji, takie jak Estonia, Łotwa, Litwa i Polska.


„Nie możemy skończyć w sytuacji, w której mamy członków NATO drugiej kategorii; gdzie NATO jako sojuszowi nie może ich chronić w taki sam sposób, w jaki chronimy innych sojuszników” – powiedział.


Rada NATO-Rosja powstała dwie dekady temu. Jednak NATO zakończyło praktyczną współpracę z Rosją za pośrednictwem NRC w 2014 roku po aneksji Krymu. Środowe spotkanie będzie pierwszym od lipca 2019 r. Przedstawiciele NATO twierdzą, że Rosja odmówiła udziału w spotkaniach, dopóki Ukraina była w porządku obrad.


___


Cook zameldował się z Brukseli. Pisarze AP Samuel Petrequin i Sylvie Corbet z Paryża przyczynili się do powstania tego raportu.


Przetlumaczyla GR przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...