czwartek, 3 lutego 2022

"Putin udaje się do Chin, aby wzmocnić więzi w obliczu napięć na Ukrainie !!!!!!!!"

 Prezydent Rosji Władimir Putin udaje się do Pekinu w związku z rosnącymi napięciami wokół Ukrainy w podróży, która ma pomóc wzmocnić więzi Moskwy z Chinami i koordynować ich politykę w obliczu presji Zachodu.




Piątkowe rozmowy Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem będą ich pierwszym osobistym spotkaniem od 2019 roku, pomagając scementować silne osobiste relacje, które były kluczowym czynnikiem wzrostu partnerstwa między dwoma byłymi rywalami komunistycznymi. Po rozmowach z udziałem najwyższych urzędników z obu stron, Putin i Xi spotkają się jeden na jednego podczas lunchu przed udziałem w otwarciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W opublikowanym w czwartek artykule dla chińskiej agencji informacyjnej Xinhua Putin podkreślił, że Moskwa i Pekin odgrywają "ważną rolę stabilizującą" w sprawach globalnych i pomagają uczynić sprawy międzynarodowe "bardziej sprawiedliwymi i inkluzywnymi".

W oczywistym nawiązaniu do dyplomatycznego bojkotu Igrzysk Olimpijskich przez USA i niektórych ich sojuszników, rosyjski prezydent ubolewał nad "próbami upolitycznienia sportu przez niektóre kraje z korzyścią dla ich ambicji".

Podczas gdy zachodni urzędnicy trzymali się z dala od igrzysk w Pekinie w proteście przeciwko zatrzymaniu przez Chiny ponad 1 miliona ujgurskich muzułmanów w północno-zachodnim regionie Sinciang, przywódcy byłych radzieckich krajów Azji Środkowej, które mają bliskie powiązania zarówno z Rosją, jak i Chinami, wszyscy poszli za przykładem Putina.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla China Media Group Putin podkreślił, że "sprzeciwiamy się próbom upolitycznienia sportu lub wykorzystania go jako narzędzia przymusu, nieuczciwej konkurencji i dyskryminacji".

Spotkanie Putina z Xi i udział w ceremonii otwarcia "zapowiada dalszą promocję stosunków chińsko-rosyjskich", powiedział Li Xin, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich i Azjatyckich na Uniwersytecie Nauk Politycznych i Prawa w Szanghaju.

Chiny i Rosja coraz częściej znajdują wspólną przyczynę tego, co uważają za lekceważenie przez USA ich obaw terytorialnych i bezpieczeństwa, powiedział Li. Oba ich rządy zaczęły również szydzić z USA z powodu ich wewnętrznych problemów, od zeszłorocznych zamieszek na Kapitolu po walkę o kontrolę nad COVID-19.

"USA i kraje zachodnie, z jednej strony, wywierają presję na Rosję w sprawie Ukrainy, az drugiej strony wywierają presję na Chiny w sprawie Tajwanu" - powiedział Li, odnosząc się do samorządnej demokracji wyspiarskiej i sojusznika USA, który Chiny uważają za swoje własne terytorium. "Takie akty ekstremalnej presji ze strony Zachodu tylko zmuszą Chiny i Rosję do dalszego wzmacniania współpracy".

Jurij Uszakow, doradca Putina ds. zagranicznych, powiedział, że wizyta Putina wyznaczy nowy etap w partnerstwie rosja-Chinа, które określił jako "kluczowy czynnik przyczyniający się do zrównoważonego globalnego rozwoju i pomagający przeciwdziałać destrukcyjnym działaniom niektórych krajów".

Powiedział, że Moskwa i Pekin planują wydać wspólne oświadczenie w sprawie stosunków międzynarodowych, które będzie odzwierciedlać ich wspólne poglądy na temat globalnego bezpieczeństwa i innych kwestii, a urzędnicy z obu krajów mają podpisać kilkanaście umów w sprawie handlu, energii i innych kwestii.

Uszakow zauważył, że Moskwa i Pekin mają bliskie lub identyczne stanowiska w większości kwestii międzynarodowych. Szczególnie podkreślił, że Chiny popierają Rosję w obecnym impasie w sprawie Ukrainy.

"Pekin popiera rosyjskie żądania gwarancji bezpieczeństwa i podziela pogląd, że bezpieczeństwa jednego państwa nie można zapewnić poprzez naruszenie bezpieczeństwa innego powiatu" - powiedział Uszakow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Nagromadzenie ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy w pobliżu Ukrainy podsyciło zachodnie obawy, że Moskwa jest gotowa do inwazji na swojego sąsiada. Rosja zaprzeczyła planowaniu ofensywy, ale wezwała USA i ich sojuszników do złożenia wiążącego zobowiązania, że NATO nie rozszerzy się na Ukrainę i inne kraje byłego Związku Radzieckiego ani nie rozmieści tam broni i nie wycofa swoich sił z Europy Wschodniej – żądania stanowczo odrzucone przez Zachód.

Niektórzy obserwatorzy sugerują, że Pekin uważnie obserwuje, jak USA i ich sojusznicy działają w impasie w sprawie Ukrainy, gdy rozważa dalszą strategię wobec Tajwanu, argumentując, że niezdecydowanie Waszyngtonu może zachęcić Chiny do większej asertywności.

Putin we wtorek oskarżył USA i ich sojuszników o blokowanie rosyjskich żądań bezpieczeństwa, ale otworzył drzwi do dalszych rozmów. Argumentował, że ekspansja NATO na wschód i potencjalna oferta członkostwa dla Ukrainy podważają bezpieczeństwo Rosji i naruszają międzynarodowe umowy popierające "niepodzielność bezpieczeństwa", co oznacza, że bezpieczeństwo jednego narodu nie powinno być wzmacniane kosztem innych.

Rosyjski przywódca ostrzegł, że jeśli Zachód odmówi uwzględnienia rosyjskich żądań, może zarządzić nieokreślone "posunięcia wojskowo-techniczne". Poza pełnoprawną inwazją na Ukrainę, której obawia się Zachód, Putin mógłby rozważyć inne opcje eskalacji, w tym wzmocnienie i tak już rozległych więzi wojskowych z Chinami.

Rosja i Chiny przeprowadziły serię wspólnych gier wojennych, w tym ćwiczenia morskie i patrole bombowców dalekiego zasięgu nad Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. W sierpniu wojska rosyjskie po raz pierwszy rozmieściły się na terytorium Chin w celu wspólnych manewrów.

Mimo że Moskwa i Pekin w przeszłości odrzucały możliwość zawarcia sojuszu wojskowego, Putin powiedział, że takiej perspektywy nie można wykluczyć. Zauważył również, że Rosja dzieli się z Chinami bardzo wrażliwymi technologiami wojskowymi, które pomogły znacznie wzmocnić jej zdolności obronne.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"Agencja ONZ zamyka kwaterę główną w Jerozolimie po podpaleniach izraelskich osadników"(video)

  AUTOR: TYLER DURDEN NIEDZIELA, MAJ 12, 2024 - 01:30 PM Przez kołyskę Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRW...