poniedziałek, 25 kwietnia 2022

"Globalne wydatki wojskowe biją rekordy!!!!!!!

 Największymi wydatkami wojskowymi w 2021 r. były STANY ZJEDNOCZONE, Chiny, Indie, Wielka Brytania i Rosja.

Globalne wydatki wojskowe biją rekordy

Wydatki wojskowe wszystkich krajów łącznie ustanowiły nowy rekord w 2021 r., Przekraczając po raz pierwszy w historii 2 biliony dolarów, ujawnił Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w raporcie opublikowanym w poniedziałek.

Rządy wydały w sumie 2,113 biliona dolarów na broń w zeszłym roku. Największymi wydatkami były Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania i Rosja, co stanowiło 62% całkowitej sumy.

Według naukowców rok 2021 był siódmym z rzędu rokiem, w którym globalne wydatki wojskowe wzrosły, pomimo obciążeń nałożonych na gospodarki przez pandemię Covid-19.

Podczas gdy wydatki na obronę USA spadły o 1,4% w porównaniu z 2020 r., Waszyngton pozostał absolutnym światowym liderem, wydając w zeszłym roku około 801 miliardów dolarów. Raport SIPRI wskazuje również, że amerykańskie finansowanie badań i rozwoju wojskowego – choć spadło o 1,2% w ubiegłym roku – nadal wzrosło o 24% w latach 2012-2021. Sugeruje to, że Stany Zjednoczone "koncentrują się bardziej na technologiach nowej generacji", według Alexandry Marksteiner, badaczki z programu wydatków wojskowych i produkcji broni SIPRI. "Rząd USA wielokrotnie podkreślał potrzebę zachowania przewagi technologicznej armii USA nad strategicznymi konkurentami" - powiedziała w oświadczeniu.

Z szacowanymi 293 miliardami dolarów wydanymi na broń, Chiny zajmują drugie miejsce na liście SIPRI. Według szwedzkiego instytutu wydatki wojskowe Pekinu wzrosły przez 27 lat z rzędu, z 4,7% wzrostem w 2021 r.

Indie zajmują trzecie miejsce z 76,6 mld USD wydanymi w ubiegłym roku, co stanowi wzrost o 0,9% w porównaniu z 2020 r. W raporcie zauważono, że New Delhi pracuje nad zmniejszeniem swojej zależności od importowanej broni w ostatnim czasie, a 64% wydatków wojskowych trafiło do lokalnych producentów broni.

Wielka Brytania wydała 68,4 miliarda dolarów na obronę w 2021 roku, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według szacunków SIPRI wydatki wojskowe Rosji wzrosły o 2,9%, osiągając 65,9 mld USD w 2021 r. Moskwa wydała więc 4,1% swojego PKB na obronność. Wydatki wojskowe kraju rosły przez trzy kolejne lata, zgodnie z raportem. Lucie Béraud-Sudreau, dyrektor programu wydatków wojskowych i produkcji broni SIPRI, zauważyła, że "wysokie dochody z ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć wydatki wojskowe w 2021 roku". Dodała, że "rosyjskie wydatki wojskowe spadały w latach 2016-2019 w wyniku niskich cen energii w połączeniu z sankcjami".

W Europie osiem kolejnych państw członkowskich NATO dostosowało swoje wydatki na obronę do celu Sojuszu wynoszącego co najmniej 2% ich PKB w zeszłym roku. Niemcy, choć nie należą do krajów, które osiągnęły cel, to jednak znalazły się na trzecim miejscu wśród największych wydatków na obronność w Europie Środkowej i Zachodniej, wydając 56,0 miliarda dolarów na wojsko, czyli 1,3% swojego PKB.

Przetlumaczono przez translator Goole

zrodlo:https://www.rt.com/news/

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...