piątek, 22 kwietnia 2022

"Sekretarz Generalny ONZ w Moskwie"

 Spotkanie Guterresa z Putinem będzie ich pierwszym spotkaniem twarzą w twarz od czasu rozpoczęcia ofensywy Moskwy na Ukrainie.

Sekretarz Generalny ONZ w Moskwie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres uda się do Moskwy, aby omówić kryzys ukraiński z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Zgodnie z krótkim oświadczeniem rzecznika sekretarza generalnego, spotkanie – pierwsze spotkanie twarzą w twarz Putina z Guterresem od czasu rozpoczęcia rosyjskiego ataku na Ukrainę pod koniec lutego – odbędzie się we wtorek 26 kwietnia. Tego samego dnia Guterres odbędzie również "robocze spotkanie i lunch" z Ławrowem.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że opisane spotkania będą się odbyły, ale nie podał szczegółów w porządku obrad.

Jednak plany Guterresa zostały ujawnione w środę przez jego rzecznika Stephane'a Dujarrica. Dujarric ogłosił, że poprzedniego dnia sekretarz generalny ONZ wysłał listy do prezydentów Rosji i Ukrainy Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o spotkania w Moskwie i Kijowie.

"Sekretarz Generalny powiedział, że w tym czasie wielkiego niebezpieczeństwa i konsekwencji, chciałby omówić pilne kroki w celu doprowadzenia do pokoju na Ukrainie i przyszłości multilateralizmu w oparciu o Kartę Narodów Zjednoczonych i prawo międzynarodowe" - powiedział Dujarric w oświadczeniu.

Według Dujarrica spotkanie Guterresa z Zełenskim nie zostało jeszcze potwierdzone.

Wizyta sekretarza generalnego w Moskwie ma miejsce, gdy negocjacje między Moskwą a Kijowem najwyraźniej utknęły w martwym punkcie, a strony nieustannie oskarżają się nawzajem o utrudnianie ewakuacji cywilów, popełnianie zbrodni wojennych, łamanie prawa międzynarodowego i szerzenie dezinformacji.

Rosja zaatakowała swojego sąsiada po tym, jak Ukraina nie wdrożyła warunków porozumień mińskich podpisanych w 2014 roku i ostatecznie uznała przez Moskwę republiki Donbasu – Donieck i Ługańsk. Wynegocjowany przez Niemcy i Francję protokół miński miał na celu nadanie separatystycznym regionom specjalnego statusu w państwie ukraińskim.

Od tego czasu Kreml zażądał, aby Ukraina oficjalnie ogłosiła się krajem neutralnym, który nigdy nie dołączy do kierowanego przez USA bloku wojskowego NATO. Kijów twierdzi, że rosyjska ofensywa była całkowicie niesprowokowana i zaprzeczył twierdzeniom, że planował odbić obie republiki siłą.

Kraje zachodnie potępiły ofensywę Rosji i nałożyły na Moskwę ostre sankcje. Rosja uważa te środki za niezgodne z prawem i nieuzasadnione i odpowiada własnymi kontrsankcjami.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/

Brak komentarzy: