wtorek, 3 maja 2022

"Co planują Chiny? Pekin szybko rozbudowuje arsenał nuklearny, wywołując nowe obawy wojenne"

 Kiedy prezydent Rosji Władimir Putin najechał Ukrainę pod koniec lutego, analitycy geopolityczni szybko zauważyli, że czekał, aż najsłabszy prezydent w historii naszego narodu zasiądzie w Gabinecie Owalnym.

Zdjęcie: Co planują Chiny? Pekin szybko rozbudowuje arsenał nuklearny, wywołując nowe obawy wojenne

Po tej obserwacji szybko pojawiły się obawy, że inny światowy przywódca z potężną armią – chiński prezydent Xi Jinping – może również zostać upoważniony do ostatecznego ataku na Tajwan, który on i większość chińskich przywódców przed nim fałszywie twierdzili, że nie jest prawdziwym krajem, ale tylko "prowincją" kontynentu.

I wydaje się, że te obawy są uzasadnione.

Według The Wall Street Journal, Chiny szybko rozbudowują swoje siły broni jądrowej, jednocześnie budując dziesiątki nowych silosów naziemnych, aby pomieścić szybko rozwijającą się naziemną część krajowej triady nuklearnej broni lądowej, powietrznej i morskiej:

Chiński wysiłek nuklearny na długo przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ale ostrożność USA przed bezpośrednim zaangażowaniem się w wojnę prawdopodobnie wzmocniła decyzję Pekinu o położeniu większego nacisku na rozwój broni jądrowej jako środka odstraszającego, twierdzą niektórzy z tych ludzi. Chińscy przywódcy postrzegają silniejszy arsenał nuklearny jako sposób na powstrzymanie USA od bezpośredniego zaangażowania się w potencjalny konflikt o Tajwan.

Wśród ostatnich wydarzeń, w tym roku przyspieszyły prace nad ponad 100 podejrzanymi silosami rakietowymi w odległym zachodnim regionie Chin, które mogłyby zostać wykorzystane do przechowywania pocisków z głowicami nuklearnymi zdolnych do dotarcia do USA, według analityków, którzy badają zdjęcia satelitarne tego obszaru.


Przywódcy USA zauważyli, że nie są pewni, dlaczego Chiny szybko zwiększają swój potencjał nuklearny po dziesięcioleciach zadowolenia z utrzymywania małego arsenału – na tyle, aby odstraszyć wroga od ataku. Niezależni eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, że oni również mają niewielkie zrozumienie tego, dlaczego Pekin buduje swoją broń nuklearną teraz po tym, jak wymiana z chińskimi urzędnikami prawie ustała w ciągu ostatnich kilku lat.

Osoby bliskie chińskiemu przywództwu powiedziały, że Pekin jest coraz bardziej zaniepokojony potencjalnymi wysiłkami Stanów Zjednoczonych zmierzającymi do obalenia komunistycznego rządu po bardziej jastrzębich stosunkach z azjatycką potęgą podczas administracji ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, chociaż mówi się, że reżim Bidena kontynuował wiele polityk Trumpa, zasugerował WSJ.

Ci ludzie powiedzieli również, że przywódcy Chin są zobowiązani do tego, aby nigdy nie używać broni jądrowej w pierwszej kolejności, ale kilku amerykańskich wojskowych i urzędników bezpieczeństwa narodowego twierdzi, że obawiają się, że budowa broni jądrowej w Chinach może być spowodowana nową gotowością do uderzenia jako pierwszego.

To powiedziawszy, ludzie bliscy chińskim przywódcom zauważają również, że komunistyczny rząd w Pekinie nadal planuje zbudować tylko potencjał nuklearny, który jest wystarczająco duży, aby zapewnić interesy bezpieczeństwa narodowego kraju. Dodają, że przywódcy Chin uważają, że broń nuklearna tego kraju jest zbyt przestarzała, aby skutecznie odstraszać przed potencjalnym atakiem USA.

"Słabszy potencjał nuklearny Chin może tylko doprowadzić do rosnącej presji USA na Chiny" - powiedziała WSJ jedna z osób bliskich kierownictwu.

WSJ dodaje: "Nerwowa reakcja międzynarodowa na wezwanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina do postawienia jego sił nuklearnych w stan gotowości po inwazji na Ukrainę dała chińskim urzędnikom prawdziwą lekcję na temat strategicznej wartości broni jądrowej. Podobnie jak decyzja Ukrainy z 1994 r. o przekazaniu broni nuklearnej pozostawionej w kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA i Rosji.

Zgodnie z postanowieniami budapeszteńskiego memorandum o gwarancjach bezpieczeństwa, w którym USA, Wielka Brytania i Rosja gwarantowały bezpieczeństwo Ukrainy, Kijów zgodził się zrezygnować z broni nuklearnej w swoim kraju, która pozostała po upadku Związku Radzieckiego. Gdyby kraj je zachował, Ukraina stałaby się trzecią co do wielkości potęgą nuklearną na świecie po USA i Rosji.

"Ukraina straciła swoje odstraszanie nuklearne w przeszłości i dlatego znalazła się w takiej sytuacji" - powiedział WSJ emerytowany chiński oficer wojskowy, który nadal ma powiązania z programem nuklearnym Pekinu.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...