czwartek, 19 maja 2022

"Putin nazywa sankcje UE wobec rosyjskiej ropy "ekonomicznym samobójstwem""

 Prezydent Rosji Władimir Putin wypowiedział się przeciwko proponowanym przez Unię Europejską sankcjom na zakup rosyjskiej ropy eksportowej, twierdząc, że przyjęcie takiej polityki byłoby równoznaczne z "ekonomicznym samobójstwem" dla krajów Europy Zachodniej.

We wtorkowym przemówieniu telewizyjnym Putin odpowiedział na proponowane przez UE embargo na ropę naftową nałożone na Rosję, które utknęło w martwym punkcie w ubiegłym tygodniu, ponieważ niewielka grupa członków UE odmówiła poparcia takiego środka.

"Oczywiście niektóre państwa UE, w których bilansie energetycznym udział rosyjskich węglowodorów jest szczególnie wysoki, nie będą w stanie tego zrobić przez długi czas, aby porzucić naszą ropę" - powiedział Putin.

"Oczywiście takie samobójstwo gospodarcze jest wewnętrzną sprawą krajów europejskich" - kontynuował.

Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę pod koniec lutego, UE eskaluje sankcje gospodarcze wobec Federacji Rosyjskiej, starając się odciąć tlen rosyjskiej gospodarce i osłabić zdolność Rosji do kontynuowania wojny.

Organ europejski cierpi jednak na fundamentalną asymetrię wśród wchodzących w jego skład członków w odniesieniu do ich zróżnicowanego stopnia zależności od rosyjskich paliw.

Embargo na paliwo byłoby mniej niszczycielskie dla Francji, która w ostatniej dekadzie znacznie rozwinęła swoją infrastrukturę jądrową, umożliwiając sześciokątnej republice wysoki stopień niezależności od rosyjskich paliw kopalnych.

Natomiast mniejsze kraje Europy Środkowej, Węgry i Słowacja, ociągają się z zatwierdzeniem embarga na ropę naftową, ponieważ oba kraje w znacznym stopniu polegają na eksporcie rosyjskiego paliwa. Oba kraje zwróciły się o zwolnienie z unijnego embarga na ropę, twierdząc, że embargo na eksport rosyjskiej ropy zniszczyłoby ich gospodarki – obawy, które zostały powtórzone w ostatnich uwagach Putina.

Niemcy, które również w znacznym stopniu uzależniają się od rosyjskiego eksportu paliw, zachwiały się w kwestii embarga na rosyjską ropę, ale kraj kierowany przez kanclerza Helmuta Kohla zasygnalizował ostatnio poparcie dla embarga. Niemieccy decydenci od czasu niedawnej eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej pracowali wybrednie, aby znaleźć alternatywy dla rosyjskich paliw kopalnych. Pod koniec ubiegłego miesiąca niemiecki minister energetyki Robert Habeck ogłosił, że rosyjski eksport stanowi tylko około 12 procent niemieckich dostaw ropy, w porównaniu z około jedną trzecią na początku wojny.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/


Brak komentarzy:

"Amerykański kanał informacyjny zwalnia meteorologa po tym, jak nazwała Muska nazistą – media Filia CBS w Milwaukee podobno zwolniła prezenterkę po tym, jak skrytykowała gest sojusznika Trumpa na wiecu"

  Elon Musk gestykuluje podczas wydarzenia inauguracyjnego w Capital One Arena 20 stycznia 2025 r. © Justin Sullivan / Getty Images Filia C...