AUTOR: TYLER DURDEN
Rosyjskie MSZ zagroziło, że ich odpowiedź na ograniczenia tranzytowe w Kaliningradzie przez Litwę będzie "praktyczna", a "nie dyplomatyczna", donosi Jerusalem Post.
W ciągu ostatniego tygodnia Litwa wprowadziła zakaz dla różnych towarów tranzytowych kierowanych do dalekozachodniej rosyjskiej eksklawy Kaliningradu, aby dostosować się do sankcji UE na takie produkty, jak węgiel, zaawansowana technologia, metale i materiały budowlane...
"Jeśli chodzi o środki reagowania, teraz możliwe środki są opracowywane w formacie międzyresortowym" - powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa państwowemu TASS. "Zarówno Litwie, jak i UE, za pośrednictwem swoich misji dyplomatycznych w Moskwie, powiedziano, że takie działania są niedopuszczalne i że podjęte kroki muszą zostać zmienione, a sytuacja przywrócona do legalnego i zgodnego z prawem kursu. Jeśli tego nie zrobimy, to oczywiście, co podkreślano na wszystkich szczeblach w Moskwie, działania odwetowe będą nieuniknione.
"Na pytanie, jakie one będą... Czy będą wyłącznie w płaszczyźnie dyplomatycznej? Odpowiedź brzmi: nie będą w płaszczyźnie dyplomatycznej, ale praktycznej" - dodała.
Unijny środek egzekucyjny wdrażany z Wilna oznacza całkowite zerwanie trwającego trzy dekady traktatu, który obowiązuje...
Gubernator Kaliningradu Alichanow wezwał już rosyjskie władze federalne do przygotowania środków przeciwko Litwie w związku z zakazem tranzytu.
Jednak według Zacharowej ta "tit-for-tat" może być nieco bardziej wybuchowa, niż liczyła Litwa.
W środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że chociaż jest "za wcześnie" na omawianie możliwych reakcji Kremla, "konkretne środki" są przedmiotem dyskusji w odpowiedzi na sankcje. "Nie ma ustalonego formatu, tutaj najważniejsze dla nas jest reagowanie na takie nieprzyjazne kroki i nie dotrzymywanie żadnych terminów" - dodał.
Dodatkowo w środę Leonid Słucki, szef Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej, stwierdził, że jedną z możliwych odpowiedzi na ograniczenia kaliningradzkie może być odcięcie Litwy od wspólnego systemu dostaw energii elektrycznej między Rosją, Białorusią i krajami bałtyckimi.
Słucki dodał, że inną możliwą odpowiedzią może być zakaz tranzytu litewskich kierowców ciężarówek przez Rosję. -Jerusalem Post
Tymczasem Moskwa odpowiedziała na użycie zachodniej broni na Ukrainie.
Zgodnie z czwartkowym oświadczeniem Pieskowa, rosyjskie ministerstwo obrony będzie monitorować, w jaki sposób Zachód uzbraja Ukrainę w broń z Niemiec i USA, dodając, że broń musiałaby "dotrzeć na linię frontu" bez zniszczenia po drodze.
Pieskow odpowiadał na pytanie, czy Moskwa zaufa obietnicom Ukrainy złożonym krajom zachodnim, że nie użyje dostarczonej broni do ataku na Rosję.
"Starannie rejestrujemy wszystkie epizody użycia tej broni" - kontynuował. "Tak więc, jeśli którakolwiek z tych broni dotrze do linii frontu i nie zostanie zniszczona przez nasze wojsko, będziemy śledzić, w jaki sposób są one używane".
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w środę w Berlinie, że ukraiński odpowiednik Aleksy Reznikov zapewnił ją, że Kijów użyje zachodniej broni tylko do samoobrony, a nie do uderzenia na terytorium Rosji. Dzień wcześniej Niemcy dostarczyły ukraińskim siłom zbrojnym siedem haubic PzH 2000 kalibru 155 mm i inny sprzęt wojskowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz