AUTOR: TYLER DURDEN
Autor: Jessica Mao za pośrednictwem The Epoch Times,
Wysoki chiński urzędnik wyraził poparcie dla wojny Rosji na Ukrainie podczas swojej wizyty w Moskwie, najwyraźniej wierząc, że było to spotkanie za zamkniętymi drzwiami. Ale Kreml opublikował materiał filmowy, aby jego uwagi były znane całemu światu.
Li Zhanshu, trzecia najważniejsza postać Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i członek Stałego Komitetu Biura Politycznego, odwiedził Rosję od 7 do 10 września, zanim chiński przywódca Xi Jinping spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Uzbekistanie 15 września.
Li spotkał się z Putinem we Władywostoku, a później z Wiaczesławem Wołodinem, przewodniczącym Dumy Państwowej, i Walentyną Matwijenko, przewodniczącą Rady Federacji, w Moskwie, wraz z liderami pięciu partii politycznych Dumy Państwowej.
Jego niskoprofilowa wizyta w Rosji nie przyciągnęła większej uwagi, dopóki wideo nie stało się popularne na platformach społecznościowych, takich jak Twitter, powodując publiczne oburzenie.
"Ze Stanami Zjednoczonymi i NATO na progu Rosji, stało się to kwestią dotyczącą bezpieczeństwa narodowego Rosji i życia jej mieszkańców" - powiedział Li.
"W takich okolicznościach Rosja podejmuje pewne środki, które uważa za stosowne, a Chiny w pełni rozumieją konieczność wszystkich środków podjętych przez Rosję w celu ochrony jej kluczowych interesów. Zapewniamy naszą pomoc".
Ponieważ Li jest również bliskim sojusznikiem Xi, jego oświadczenie jest uważane za reprezentujące stanowisko przywódcy KPCh. Powszechnie uważa się, że jest to najsilniejsze i najbardziej jednoznaczne oświadczenie Pekinu popierające Moskwę.
Uwagi Li zostały po raz pierwszy opublikowane w tekście na oficjalnej stronie internetowej Dumy Państwowej 9 września. Wkrótce potem opublikowano materiał filmowy ze znakiem "Duma" w języku rosyjskim.
W przeciwieństwie do tego, chińskie media państwowe milczały na temat uwag Li popierających wojnę Rosji na Ukrainie i jedynie informowały, że Li "podziękował Rosji za zdecydowane wsparcie dla Chin w kwestii Tajwanu".
Analitycy uważają, że Moskwa celowo nagłośniła uwagi Li przed spotkaniem Xi-Putina, próbując wywrzeć presję na KPCh, aby wyraziła swoje poparcie dla Rosji, stawiając w ten sposób Pekin w kłopotliwej sytuacji.
Chiński przywódca Xi Jinping (L) i prezydent Rosji Władimir Putin pozują do zdjęć w kuluarach szczytu przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Samarkandzie w Uzbekistanie 15 września 2022 r. (Alexandr Demyanchuk/Sputnik/AFP via Getty Images)
Przejrzenie sojuszu chińsko-rosyjskiego
Yang Si, japoński komentator spraw bieżących, powiedział The Epoch Times 16 września, że Pekin i Moskwa wykorzystują się nawzajem.
"Nie ma wątpliwości, że KPCh wspiera Rosję, ale nigdy nie powiedziała tego publicznie" – powiedział Yang.
"Oświadczenie Li tym razem również nie było oświadczeniem publicznym; to było za zamkniętymi drzwiami. Myślę, że Li nie spodziewał się, że Rosja to upubliczni. Rosja prawdopodobnie uważała, że pisemne raporty nie wystarczą, więc bezpośrednio opublikowała oryginalne wideo, co jest równoznaczne z zmuszeniem KPCh do otwartego wyrażenia poparcia dla wojny Rosji na Ukrainie. Rosja i KPCh to dwie grupy gangów. Nie mają wspólnych przekonań, ani nie mają żadnej moralności. Krótko mówiąc, po prostu wykorzystują się nawzajem".
Komentator spraw bieżących Lu Tianming podzielał podobne poglądy.
KPCh zrobiła wiele rzeczy za kulisami, ale teraz wszystkie są zdemaskowane. Armia rosyjska najechała Ukrainę, a poparcie KPCh dla tej wojny naturalnie sprawi, że inne narody uwierzą, że KPCh może podjąć podobne działania przeciwko Tajwanowi. Będą w stanie wysokiej gotowości obserwując działania KPCh w Cieśninie Tajwańskiej" – powiedział Lu.
Wierzy, że niektóre kraje na uboczu zobaczą KPCh wyraźnie poprzez uwagi Li. "Przyspieszy to tempo globalnego odrzucenia i odstraszania KPCh" – powiedziała.
USA i Europa uchwalają ustawy wspierające Tajwan
Chiński ekspert Chen Pokong powiedział w programie YouTube 16 września, że ujawnienie oświadczenia Li pomoże Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej uchwalić ustawy wspierające Tajwan i walczące z KPCh.
15 września Parlament Europejski przytłaczającą większością głosów przyjął rezolucję potępiającą Chiny za ciągłe działania wojskowe i prowokacje przeciwko Tajwanowi oraz wzywającą UE do "przyjęcia silniejszej roli, jeśli chodzi o sytuację w Cieśninie Tajwańskiej i Indo-Pacyfiku jako całości".
Rezolucja, sponsorowana wspólnie przez pięć głównych partii w Parlamencie Europejskim, zawiera 26 propozycji. Pochwaliła tajwański rząd i przywódców politycznych za ich rozważną i odpowiedzialną reakcję na prowokacyjne działania KPCh. Wezwała UE do zacieśnienia zaangażowania politycznego w stosunkach z Tajwanem. Ponadto Parlament Europejski będzie nadal wysyłał przedstawicieli na Tajwan z oficjalnymi wizytami, aby powstrzymać ambicje KPCh do ataku na Tajwan.
Parlament Europejski zwrócił się również do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) UE o jak najszybsze rozpoczęcie przygotowań do negocjacji w sprawie wzajemnie korzystnej umowy o odporności łańcucha dostaw z Tajwanem w celu wzmocnienia tajwańskiej "krzemowej tarczy" – odnoszącej się do przemysłu chipowego – i ochrony bezpieczeństwa Tajwanu.
Parlament Europejski uważa również, że UE powinna dążyć do wspólnej współpracy inwestycyjnej z tajwańskim programem New Southbound, aby przeciwdziałać globalnym bramom KPCh – Inicjatywie Pasa i Szlaku (BRI, znanej również jako "Jeden pas, jedna droga").
Ponadto Parlament Europejski proponuje, aby Komisja Europejska zmieniła nazwę Europejskiego Biura Gospodarczo-Handlowego (ETO) na Tajwanie, aby odzwierciedlić szersze relacje między obiema stronami.
Wcześniej Senacka Komisja Spraw Zagranicznych Kongresu USA uchwaliła 14 września ustawę o polityce tajwanu z 2022 r. Ustawa jest uważana za najbardziej kompleksową reorganizację polityki USA wobec Tajwanu od czasu ustawy o stosunkach z Tajwanem z 1979 roku.
Proponuje 4,5 miliarda dolarów pomocy wojskowej dla Tajwanu w ciągu czterech lat i wzrost o 2 miliardy dolarów w piątym roku. Ustawa zawiera również propozycję Kongresu dotyczącą zmiany nazwy Przedstawicielstwa Tajwanu na Stany Zjednoczone i wyznaczenia Tajwanu jako "głównego sojusznika spoza NATO".
Ustawa proponuje również, aby Stany Zjednoczone ustanowiły "solidny reżim sankcji w celu powstrzymania dalszej agresji ChRL [Chińskiej Republiki Ludowej] na Tajwan", wraz ze szczegółowymi planami sankcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz