sobota, 3 września 2022

"Setki ustawiają się w kolejce, by pożegnać Gorbaczowa; Putin nieobecny"

 Setki żałobników ustawiło się w sobotę w kolejce, aby złożyć hołd byłemu sowieckiemu przywódcy Michaiłowi Gorbaczowowi, który rozpoczął drastyczne reformy, które pomogły zakończyć zimną wojnę i przyspieszyły rozpad Związku Radzieckiego, w pożegnaniu zlekceważonym przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.



Odmowa Kremla ogłoszenia pogrzebu państwowego odzwierciedla jego niepokój związany ze spuścizną Gorbaczowa, który był czczony na całym świecie za obalenie żelaznej kurtyny, ale przez wielu w kraju był piętnowany za upadek Związku Radzieckiego i wynikający z niego krach gospodarczy, który pogrążył miliony ludzi w ubóstwie.

W czwartek Putin prywatnie złożył kwiaty pod trumną Gorbaczowa w moskiewskim szpitalu, w którym zmarł. Kreml powiedział, że napięty harmonogram prezydenta uniemożliwi mu udział w pogrzebie.

Zapytany, jakie konkretnie interesy sprawią, że Putin będzie zajęty w sobotę, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że prezydent odbędzie serię spotkań roboczych, międzynarodową rozmowę telefoniczną i musi przygotować się do forum biznesowego na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w którym ma wziąć udział w przyszłym tygodniu.

Gorbaczow, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat, zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Novodevichy obok swojej żony, Raisy, po ceremonii pożegnalnej w Sali Filarowej Domu Związków, bogatej 18-wiecznej rezydencji w pobliżu Kremla, która służyła jako miejsce pogrzebów państwowych od czasów sowieckich.



Podczas sobotniej ceremonii żałobnicy przeszli obok otwartej trumny Gorbaczowa otoczonej honorowymi strażnikami, składając kwiaty podczas uroczystej muzyki. Córka Gorbaczowa, Irina, i jego dwie wnuczki siedziały obok trumny.

Wielka, żyrandolowa sala wyłożona kolumnami gościła bale dla szlachty pod carami i służyła jako miejsce spotkań i kongresów wysokiego szczebla wraz z pogrzebami państwowymi w czasach sowieckich.

Pomimo wyboru prestiżowego miejsca ceremonii pożegnalnej, Kreml powstrzymał się od nazwania go pogrzebem państwowym, a Pieskow powiedział, że ceremonia będzie miała "elementy" jednego, takie jak honorowa straż i pomoc rządu w jej organizacji. Nie opisałby, jak będzie się to różnić od pełnoprawnego pogrzebu państwowego.

Ogłoszenie państwowego pogrzebu Gorbaczowa zmusiłoby Putina do wzięcia w nim udziału i wymagałoby od Moskwy zaproszenia zagranicznych przywódców, czego najwyraźniej nie chciała zrobić w obliczu rosnących napięć z Zachodem po wysłaniu wojsk na Ukrainę.



Dmitrij Miedwiediew, wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji pod przewodnictwem Putina, który pełnił funkcję prezydenta Rosji w latach 2008-2012, pojawił się na ceremonii pożegnalnej. Następnie opublikował post na kanale aplikacji do przesyłania wiadomości, odnosząc się do upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku i oskarżając USA i ich sojuszników o próbę zaprojektowania rozpadu Rosji, polityki, którą opisał jako "grę w szachy ze śmiercią".

W ceremonii nadal mieli uczestniczyć niektórzy zagraniczni przywódcy, w tym premier Węgier Viktor Orban, który często krytykował zachodnie sankcje wobec Rosji.



Skromna ceremonia kontrastowała z wystawnym pogrzebem państwowym Borysa Jelcyna, pierwszego postsowieckiego przywódcy Rosji w 2007 roku, który namaścił Putina na swojego ulubionego następcę i przygotował mu grunt pod zdobycie prezydentury poprzez ustąpienie.

Putin, który kiedyś lamentował nad upadkiem Związku Radzieckiego jako "największą geopolityczną katastrofą stulecia", unikał wyraźnej osobistej krytyki Gorbaczowa, ale wielokrotnie obwiniał go za to, że nie zapewnił sobie pisemnych zobowiązań z Zachodu, które wykluczyłyby ekspansję NATO na wschód. Kwestia ta od dziesięcioleci zakłóca stosunki rosyjsko-zachodnie i podsyca napięcia, które eksplodowały, gdy rosyjski przywódca wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego.

W starannie sformułowanym liście kondolencyjnym opublikowanym w środę, unikającym wyraźnych pochwał lub krytyki, Putin opisał Gorbaczowa jako człowieka, który pozostawił "ogromny wpływ na bieg historii świata".



"Przewodził krajowi podczas trudnych i dramatycznych zmian, wśród wyzwań polityki zagranicznej, gospodarczej i społecznej na dużą skalę" - powiedział Putin. "Głęboko zdał sobie sprawę, że reformy są konieczne i próbował zaoferować swoje rozwiązania dla ostrych problemów".

Ambiwalencja Kremla wobec Gorbaczowa znalazła odzwierciedlenie w państwowych audycjach telewizyjnych, które opisywały jego światowe uznanie i wielkie oczekiwania generowane przez jego reformy, ale obarczały go odpowiedzialnością za pogrążenie kraju w zawirowaniach politycznych i problemach gospodarczych oraz niewłaściwą obronę interesów kraju w rozmowach z Zachodem.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:apnews.com

Brak komentarzy:

"„Strategia szaleńca”: sekret polityki zagranicznej Trumpa Dlaczego ruch 47. prezydenta na Grenlandii może zmienić porządek świata"

Autor: Vitaly Riumshin, analityk polityczny Gazeta.ru Prezydent-elekt USA Donald Trump bierze udział w prywatnym przyjęciu i pokazie fajerwe...