sobota, 22 października 2022

"Sri Lanka uchwala poprawkę do konstytucji ograniczającą władzę prezydenta"

 Parlament Sri Lanki uchwalił w piątek poprawkę do konstytucji, która ograniczy władzę prezydenta w celu przywrócenia stabilności politycznej w obliczu najgorszego kryzysu gospodarczego w kraju od dziesięcioleci.

Ustawa została przyjęta większością dwóch trzecich głosów w parlamencie, przy czym 179 prawodawców głosowało za, jeden głosował przeciw, a 45 innych było nieobecnych. Rząd powiedział, że dąży do zachowania niezależności sądownictwa i sektora publicznego.

Poprawka przenosi niektóre uprawnienia prezydenckie, w tym mianowanie urzędników, na radę konstytucyjną składającą się z prawodawców i szanowanych nie-polityków.

Rekomendacja Rady jest wymagana do mianowania przez prezydenta sędziów wyższego szczebla, prokuratorów generalnych, prezesów banków centralnych, policji, komisarzy wyborczych oraz śledczych ds. Łapówkarstwa i korupcji.

Premier zarekomenduje nominacje gabinetowe, a prezydent nie będzie mógł zajmować żadnych stanowisk w gabinecie z wyjątkiem obrony.

Ustawa przywraca wiele demokratycznych reform przeprowadzonych w 2015 r., Które zostały odwrócone przez byłego prezydenta Gotabaya Rajapaksa, gdy został wybrany w 2019 r.

Protestujący obwiniali Rajapaksę za problemy gospodarcze kraju, które pozbawiły ludność podstawowych potrzeb. Wielu postrzegało Ranila Wickremesinghe, który został mianowany prezydentem przez parlament w lipcu, jako lojalistę Rajapaksy.

"Nieokiełznane i niesprawdzone"

Centre for Policy Alternatives (CPA), think tank z siedzibą w Kolombo, powiedział, że ustawa nie wprowadza żadnych znaczących zmian w celu ograniczenia władzy prezydenta, co z czasem może doprowadzić do erozji instytucji demokratycznych na Sri Lance.

"Nie wprowadzono żadnych zmian w uprawnieniach prezydenta do określania liczby ministrów i ministerstw oraz przydzielania podmiotów i funkcji do takich ministerstw" - czytamy w oświadczeniu CPA.

"Ustawa przewiduje również, że prezydent będzie kierował Ministerstwem Obrony i że może przypisać sobie każdą inną tekę i funkcję za radą premiera" - dodano.

Ustawa nie odniosła się do kryzysu zarządzania Sri Lanką, ponieważ nie obejmowała "całkowitego zniesienia wykonawczego systemu prezydenckiego i powrotu do pełnej parlamentarnej demokracji konstytucyjnej", zgodnie z CPA.

"Dopóki nieokiełznane i niekontrolowane uprawnienia prezydencji wykonawczej nie zostaną zniesione i zastąpione przedstawicielem wykonawczym gabinetu i reagującym na parlament, niemożliwe byłoby podjęcie niezbędnych decyzji w celu rozwiązania obecnego kryzysu gospodarczego" - napisano.

Sri Lanka ma 51 miliardów dolarów długu zagranicznego, z czego 6,5 miliarda dolarów jest należne Chinom. Kraj nie spłacił swojego długu w maju, ponieważ nie był w stanie zapłacić za niezbędny import, wywołując ogólnokrajowe protesty, które doprowadziły Rajapaksę do ucieczki ze Sri Lanki.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"USA tuszujące ukraiński terroryzm – Moskwa Zachód nie chce powstrzymywać swoich ukraińskich „marionetek” od ataków na ludność cywilną, powiedział ambasador Anatolij Antonow"

  Brak reakcji Stanów Zjednoczonych na niedawny śmiertelny ostrzał rosyjskiego miasta Biełgorod pokazuje chęć wybielenia zbrodni Ukrainy na ...