AUTOR: TYLER DURDEN
Ponieważ niezawodne dostawy rosyjskiego gazu do Europy należą już do przeszłości od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, wiele krajów europejskich stara się znaleźć alternatywne źródła energii. Chociaż UE uzgodniła plan zmniejszenia zużycia gazu ziemnego tej zimy o 15 procent w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat, gaz nie zostanie w najbliższym czasie porzucony jako źródło energii.
Jedną z odpowiedzi Europy na kryzys jest wzrost importu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Omijając wykorzystanie rurociągów ze wschodu, terminale LNG otwierają szersze grono potencjalnych dostawców.
Jednym z głównych dobroczyńców tej zmiany do tej pory były Stany Zjednoczone. W pierwszej połowie 2022 roku Stany Zjednoczone stały się największym na świecie dostawcą LNG, a 71 proc. eksportu trafiło do UE i Wielkiej Brytanii.
Na przykład Niemcy, które od początku wojny stały się w znacznym stopniu uzależnione od dostaw gazu z Rosji, zapowiedziały budowę czterech terminali importowych LNG. Jak pokazuje Martin Armstrong ze Statisty na poniższej infografice, korzystając z danych Gas Infrastructure Europe, będą to pierwsze terminale w kraju.
Więcej infografik znajdziesz na Statista
Skąd będzie pochodził gaz? W dużej części Katar.
Państwowa Qatar Energy ogłosiła pod koniec listopada, że zawarto umowę z niemieckimi firmami, stanowiącą 15-letnią umowę na zakup 2 mln ton gazu płynnego. Dostawy rozpoczną się od 2026 r., a gaz będzie sprzedawany przez Katar amerykańskiej firmie ConocoPhillips, a następnie dostarczony do jednego z niemieckich terminali.
Chociaż może to służyć jako rozwiązanie średnioterminowe, wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego jest kontrowersyjne. Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska twierdzi, że zwiększone wykorzystanie LNG, zwłaszcza w porównaniu z gazem transportowanym rurociągiem, nie może być uzasadnione z punktu widzenia polityki klimatycznej i efektywności energetycznej. Niemniej jednak agencja twierdzi, że rozbudowa infrastruktury LNG w trakcie przechodzenia na czystszą energię może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dostaw, a także większej konkurencji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz