AUTOR: TYLER DURDEN
Alex Kimani z Oilprice.com
Niemcy i Polska w końcu osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym Polska dostarczy wystarczającą ilość ropy do niemieckiej rafinerii Schwedt, którą przejęła od Rosji we wrześniu, aby od stycznia pracować z wydajnością 70%, co oznacza, że nie będzie już potrzebować rosyjskiej ropy.
Berlin postawił sobie za cel wyeliminowanie importu rosyjskiej ropy do końca roku i współpracuje z Polską w celu zabezpieczenia dostaw dla Schwedt, który dostarcza 90% berlińskiego paliwa.
Propozycja dostaw przewiduje 2-3 statki załadowane 100 000 ton ropy miesięcznie w Gdańsku w Polsce do rozładunku w Schwedt od przyszłego roku. Oznaczałoby to około 3,5 miliona ton rocznie, a reszta pochodziłaby przez Rostock na Bałtyku.
We wrześniu Niemcy przejęły lokalną jednostkę rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft PJSC, w tym trzy rafinerie ropy naftowej, ponieważ Berlin dąży do radykalnej przebudowy gospodarki, mając nadzieję na kontrolowanie swojej bazy przemysłowej i zapobieganie niedoborom i przerwom w dostawie prądu tej zimy.
"W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy musieli nadal zachowywać infrastrukturę krytyczną, aby osiągnąć niezależność energetyczną" - powiedziała Bloombergowi Verena Hubertz, czołowa ustawodawczyni socjaldemokratów Scholza.
Rosnieft zaprotestował przeciwko zajęciu, nazywając je nielegalnym i twierdząc, że jest to równoznaczne z wywłaszczeniem aktywów kapitałowych, w które zainwestował 4,6 mld euro w moce rafineryjne. W oświadczeniu firmy rosyjski gigant naftowy powiedział, że "rozważy wszystkie możliwe środki w celu ochrony swoich akcjonariuszy, w tym działania prawne".
Łącznie trzy rafinerie Rosnieftu zapewniają około 12% całkowitej mocy rafineryjnej w Niemczech, a rafineria PCK Schwedt pod Berlinem jest kluczowa. Rafineria ta, na granicy z Polską, dostarcza paliwo do regionu Berlin-Brandenburgia, a napięcie rośnie w związku z możliwością zatrzymania rafinerii i zwolnienia pracowników.
Jest to niespokojny region i niemiecka kanclerz chce uniknąć konsekwencji lamentu robotniczego.
Przejęcie aktywów Rosniefti i oddanie rafinerii pod kontrolę państwa było posunięciem politycznym, które zapobiega zamknięciu i zwolnieniom oraz zapobiega ewentualnym niepokojom. Jednak najważniejsze pytanie brzmiało, skąd weźmie ropę, ponieważ działa na rosyjskiej ropie. Na to pytanie udzielono już odpowiedzi.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz