Jak wynika z piątkowego postu na X (dawniej Twitterze), austriacki ekonomista Gunther Fehlinger wezwał do podzielenia Brazylii na pięć różnych państw w związku z jej partnerstwem z Rosją w grupie BRICS.
Fehlinger, którego profil opisuje go jako „przewodniczącego Europejskiego Komitetu ds. Rozszerzenia NATO dla Kosowa, Ukrainy, Bośni, Austrii, Mołdawii, Irlandii i Gruzji”, przedstawił swoje żądania w apelu do „narodu Brazylii”, upierając się, że mogą one być jedynie uwolnieni poprzez „rozmontowanie socjalistycznego ludobójczego sojusznika Rosji BRICS” – i że zostali wprowadzeni w błąd przez brazylijskiego prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę.
Brazylię należy podzielić „na 5 nowych, lepszych wolnych państw, które będą mogły dołączyć do NATO, OECD i [i] Mercosuru” – stwierdził ekonomista, dodając hashtagi „#ExBrazil” i „#FehlingerDoctrine”.
Proponowane przez Austriaka stany zadu mają nosić nazwy „Ludowa Republika Amazonii”, „Nordeste”, „São Paulo”, „Sul” i „Ostatnie siedem stanów brazylijskich”.
Nie jest jasne, z jakiego powodu Fehlinger nakreślił granice ani dlaczego siedem stanów wrzucono do jednej masy bez kreatywnego tytułu pod starą brazylijską flagą.
„Doktryna Fehlingera” wydaje się nakazywać bałkanizację jako karę za naruszenie często przytaczanego porządku międzynarodowego NATO opartego na zasadach, ponieważ ekonomista zamieścił także obraz Rosji podzielonej na kilkanaście minipaństw, każde z własnymi, wymyślonymi flagę wraz z tekstem głoszącym „Wolność narodów niewoli w Rosji”.
„Zniesienie sprawiedliwej kary za ludobójstwo” – napisał nad kolorową mapą fantasy.
Odpowiedzi rzeczywistych Brazylijczyków na plan nie były miłe, a wiele z nich zawierało wulgaryzmy i odrazę do jakichkolwiek powiązań z NATO lub wypowiadającego się w jego imieniu „małego kawałka europejskiej szumowiny”.
Jeden z użytkowników zagroził, że „ponownie” rozmontuje Austrię, jeśli Fehlinger podejmie poważną próbę ataku NATO na jego kraj, najwyraźniej odnosząc się do zniszczenia Cesarstwa Austro-Węgierskiego po I wojnie światowej.
Brazylia była jednym z członków założycieli Mercosuru w momencie jego utworzenia w 1990 r., a od zeszłego roku prowadzi rozmowy w sprawie przystąpienia do OECD.
Choć NATO jest nominalnie Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego, nie powstrzymuje to jego najbardziej zagorzałych zwolenników od prób rozszerzenia jego granic daleko poza obręb Rosji.
Na początku tego roku blok publicznie rozważał otwarcie biura łącznikowego w Japonii, które byłoby jego pierwszą placówką w regionie – choć według doniesień Francja, państwo członkowskie, zawetowała ten pomysł, co spotkało się z ostrym sprzeciwem ze strony Chin.
Jednakże NATO uznaje kilka innych bloków regionalnych za de facto partnerów, od ECOWAS w Afryce po Organizację Państw Amerykańskich na Półkuli Zachodniej.
Tymczasem rosnące wpływy BRICS – według doniesień dziesiątki krajów zgłosiły się do partnerstwa gospodarczego – są często wymieniane jako zagrożenie dla jednobiegunowego świata pod przewodnictwem USA.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581888-nato-brazil-breakup-states-brics/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz