Parlament Ameryki Środkowej (Parlacen) głosował za wydaleniem Tajwanu ze stanowiska stałego obserwatora – stanowisko to zajmował od 1999 r. – i zastąpieniem go Pekinem, powołując się na brak suwerenności Tajpej na mocy prawa międzynarodowego.
Decyzja została przyjęta w poniedziałek podczas sesji organu sześciu narodów w stolicy Nikaragui Managui.
Grupa nikaraguańskich ustawodawców zaproponowała ten wniosek, argumentując, że status obserwatora Tajwanu jest „nielegalny”, ponieważ Tajpej „nie jest uznawany przez ONZ za suwerenne państwo”.
Posłowie zauważyli również, że ONZ „uważa Tajwan za prowincję Chin kontynentalnych”.
Tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło głosowanie w sprawie wykluczenia wyspy jako „spisek” Pekinu mający na celu wywarcie presji na Tajpej.
Ministerstwo oświadczyło w oświadczeniu, że Tajwan wycofa się z Parlacen „ze skutkiem natychmiastowym, aby chronić godność narodową”.
Ministerstwo podtrzymało stanowisko władz lokalnych, że ani Tajwan, ani Pekin „nie są sobie podporządkowane”.
Pekin postrzega Tajwan jako swoje terytorium i z radością przyjął „właściwą decyzję Parlacena”.
Chiny kontynentalne zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim formom dyplomatycznego uznania Tajwanu, którym od końca lat czterdziestych XX wieku rządzi odrębny rząd.
W 1971 roku ONZ głosowała za wypędzeniem Tajwanu i „przywróceniem” komunistycznego rządu w Pekinie jako jedynego przedstawiciela Chin w organizacji.
Od tego czasu większość krajów stoi na straży zasady „jednych Chin”, powstrzymując się od nawiązywania formalnych relacji z Tajwanem.
Pekin oskarża jednak USA o naruszenie tej polityki poprzez sprzedaż broni Tajpej i wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Chin.
Parlacen składa się z Nikaragui, Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu, Panamy i Republiki Dominikany.
Spośród sześciu tylko Gwatemala utrzymuje obecnie formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/581679-parlacen-expels-taiwan-observer/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz